REKLAMA

Sejm nie zajmie się na razie podatkiem cukrowym

2020-04-16 14:53
publikacja
2020-04-16 14:53

Sejm nie będzie głosował na obecnym posiedzeniu na uchwałą Senatu odrzucająca ustawę przewidującą wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych cukrowej oraz alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml tzw. małpek.

fot. qoppi / / Shutterstock

Poinformowała o tym po wznowieniu obrad marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Wcześniej w czwartek o tym, że do marszałek Sejmu trafiła prośba zdjęcie tego punktu z porządku obrad Sejmu poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber,

„Na wniosek Premiera skierowaliśmy razem z min. Cieszyńskim w imieniu rządu prośbę do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zdjęcie z porządku obrad dokończenia prac nad tzw. sugar tax. Teraz koncentrujemy się max na pandemii koronawirusa” – napisał w czwartek na Twitterze Schreiber.

Sejm według harmonogramu miał w popołudniowym bloku głosować w sprawie uchwały Senatu, który odrzucił ustawę wprowadzającą zmiany w różnych przepisach w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów.

Zgodnie z tą ustawą przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia mają być zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml. Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml małpki wódki 40-proc., 2 zł od 200 ml "małpki" wódki 40-proc. i 88 gr od 250 ml małpki wina 14-proc.

Ustawa zakłada też wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych, podzielonej na część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju. Planowany termin wejścia w życie ustawy to 1 lipca 2020 roku.

Senat 13 marca odrzucił tę ustawę. Podczas debaty senatorowie KO podnosili kwestie konsultacji ustawy z przedsiębiorcami. Zwracali też uwagę na potrzebę przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy, żeby wobec pandemii koronawirusa nie obciążać przedsiębiorców dodatkowymi kosztami. (PAP)

autorka: Klaudia Torchała

tor/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
z_ziemi_wloskiej_do_polski
Trzeba mieć naprawdę nierówno pod kopułą, aby teraz nawet mysleć o czymś takim jak nowy podatek.
kondor_plus
Oczywiście, skupiacie się na walce z koronawirusem. I dlatego pisuary przemycają przy każdym głosowaniu jakieś "własne pomysły", np. zezwolenie na używanie paralizatorów przez służby więzienne, dzielenie działalności gospodarczych przez ich przychód czy np. wielce "demokratyczny" przepis o odwoływaniu Oczywiście, skupiacie się na walce z koronawirusem. I dlatego pisuary przemycają przy każdym głosowaniu jakieś "własne pomysły", np. zezwolenie na używanie paralizatorów przez służby więzienne, dzielenie działalności gospodarczych przez ich przychód czy np. wielce "demokratyczny" przepis o odwoływaniu sobie przez dudopisa członków Rady Dialogu Społecznego?
Tak, to są te "naprawdę ważne dla społeczeństwa" działania! Brawo wyborcy, sami podcinacie sobie gałąź, ale to w tym kraju chyba normalne.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki