REKLAMA

Podano nowy termin ograniczenia stacjonarnego funkcjonowania szkół

2020-11-30 06:05
publikacja
2020-11-30 06:05
fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Stacjonarne funkcjonowanie szkół, poza pewnymi wyjątkami, zostaje ograniczone do 3 stycznia 2021 r. - weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji i nauki wydłużające naukę zdalną w szkołach. Następnie od 4 do 17 stycznia będą ferie zimowe dla wszystkich uczniów w całym kraju.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z nią stacjonarne zawieszenie zajęć do 29 listopada, zostało wydłużone do 3 stycznia. Jednocześnie wprowadzono pewne wyjątki od tej zasady.

Od 30 listopada zajęcia sportowe realizowane na podstawie programów szkolenia będą mogły być prowadzone w szkole "z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych". Dotyczy to zajęć prowadzonych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych sportowych i mistrzostwa sportowego, oddziałach sportowych i oddziałach mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.

Będą mogły być także prowadzone zajęcia w ramach praktycznej nauki zawodu w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w wybrane dni tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo. Dotyczy to szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego realizujących praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego.

Możliwe będzie także prowadzenie praktycznej nauki zawodu u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych, przy zachowaniu zasad właściwych dla zakładów pracy "o ile w podmiotach tych nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu uczniów".

Uczniowie branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, będą mogli odbywać praktyki u pracodawców, "o ile u pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu młodocianego pracownika".

W rozporządzeniu doprecyzowano też zapis zobowiązujący szkoły podstawowe i szkoły artystyczne do zapewnienia zajęć opiekuńczo-wychowawczych w świetlicy szkolnej uczniom klas I-III, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19. Zgodnie z dodanym zapisem, "rodzice dziecka, którzy chcą korzystać z opieki, wnioskują do dyrektora szkoły o objęcie ich dziecka opieką".

Zawieszenie zajęć stacjonarnych nie dotyczy tak jak dotąd - ze względu na specyfikę ich działania - szkół podstawowych specjalnych, szkół ponadpodstawowych specjalnych funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii. Szkoły te funkcjonują w placówkach, w których młodzież ma zapewnioną naukę, wychowanie oraz całodobową opiekę, a także prowadzone są zajęcia o charakterze specjalistycznym i terapeutycznym.

W przypadku szkół podstawowych specjalnych oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej – tak jak dotychczas dyrektor szkoły decyduje o trybie nauczania.

Nauka i opieka dla dzieci w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych formach wychowania przedszkolnego pozostaje bez zmian, czyli odbywa się stacjonarnie. Wprowadzenie w nich nauki hybrydowej lub zdalnej wymaga zgody sanepidu.

Przedłużenie ograniczenia stacjonarnego funkcjonowania szkół do 3 stycznia zapowiedział tydzień temu na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapowiedział też, wprowadzenie od 4 do 17 stycznia ferii zimowych w całym kraju w jednym terminie.

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego zajęcia zdalne w szkołach uczniowie będą mieli do 22 grudnia. Od 23 grudnia do 3 stycznia w szkołach nie ma zajęć - jest przerwa w nauce w związku ze Świętami Bożego Narodzenia.

W piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał kolejne rozporządzenie zgodnie z którym w obecnym roku szkolnym ferie zimowe nie będą w czterech terminach (różnych dla różnych województw) między połową stycznia, a końcem lutego, lecz w jednym terminie dla wszystkich uczniów zaraz po przerwie świątecznej, czyli od 4 do 17 stycznia. Również to rozporządzenie weszło w życie w poniedziałek. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
antek10
Barany otwórzcie biblioteki. Skąd uczniowie mają pożyczać lektury do czytania.
harrytracz
Zbierzemy petycję 100 000 osób aby wprowadzić książki Orwella do kanonu lektur szkolnych?
jpelerj
Po otwarciu handlu ok. połowy grudnia będzie wzrost zachorowalności i możliwe obostrzenia na święta i nowy rok. Potem uspokojenie do połowy stycznia (o ile będą obostrzenia) i następny skok zachorowań w lutym - po powrocie do szkół. I znów - w połowie lutego możliwe obostrzenia, potem już rząd liczy na to, że będzie Po otwarciu handlu ok. połowy grudnia będzie wzrost zachorowalności i możliwe obostrzenia na święta i nowy rok. Potem uspokojenie do połowy stycznia (o ile będą obostrzenia) i następny skok zachorowań w lutym - po powrocie do szkół. I znów - w połowie lutego możliwe obostrzenia, potem już rząd liczy na to, że będzie wiosna i wirus się będzie naturalnie uspokajał. Czyli mamy już możliwy kalendarz obostrzeń na pół roku.
ruhe
Pamiętajcie, że CAŁY Sejm, z wyjątkiem Konfederacji, popiera te totalitarne i niekonstytucyjne rozwiązania. Przepychanki między PO i PIS to tylko zasłona dymna, w rzeczywistości nie ma między nimi żadnej różnicy.
artureg
Czyli kolejne kłamstwo Morawieckiego. Klasy 1-3 miały wrócić do szkół kiedyś średnia zakażeń w ciągu tygodnia spadnie poniżej 19 tys. Specjalnie chcą ludzi do ostateczności doprowadzić i to przed świetami.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki