REKLAMA

Poczta Polska redukuje zatrudnienie o prawie 1900 miejsc pracy

Dominika Florek2023-04-27 08:50redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-04-27 08:50

Poczta Polska planuje zwolnienia grupowe. Zatrudnienie u narodowego operatora pocztowego może stracić blisko 1900 pracowników. Spółka komentuje, że zwolnienia nie będą polegać na wypowiadaniu umów, tylko na ich nieprzedłużaniu po wygaśnięciu. 

Poczta Polska redukuje zatrudnienie o prawie 1900 miejsc pracy
Poczta Polska redukuje zatrudnienie o prawie 1900 miejsc pracy
fot. Cezary Pecold / / FORUM

Poczta Polska zamierza zredukować 1850 miejsc pracy. Dane pochodzą z dokumentów, do których dotarła Interia. Jest to plan zatrudnienia w Poczcie Polskiej na 2023 roku. W 2022 roku spółka miała do zagospodarowania ponad 56 tys. etatów. Natomiast w planie na 2023 r. jest już nieco ponad 54 tys. miejsc pracy. Informacje, do których dotarł serwis, dotyczą listonoszy oraz pracowników punktów obsługi klienta.

"Najczęściej nasza firma wykorzystuje odejścia na mocy porozumienia stron, na prośby pracowników oraz - w niektórych sytuacjach - wskutek zakończenia stosunku pracy po wygaśnięciu umów czasowych" - tłumaczy biuro prasowe spółki w rozmowie z serwisem Interia.

Wśród powodów redukcji zatrudnienia Poczta Polska wymienia sytuację gospodarczą, a przede wszystkim wzrost ponoszonych przez Pocztę Polską kosztów utrzymania licznej sieci nierentownych placówek, spadającą liczbę przesyłek, szczególnie listowych oraz konkurencję z operatorami alternatywnymi. 

Przeciwko redukcji miejsc pracy protestują Związki Zawodowe w Poczcie Polskiej, wynika z ustaleń "Rzeczpospolitej". Członkowie związku zawodowego "o swoich obawach poinformowali już zarząd, ale – jak podał przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Bogumił Nowicki – teraz zwrócą się do nadzorującego Pocztę Polską ministra aktywów państwowych Jacka Sasina". 

Wspólna Reprezentacja Związkowa zrzeszające 26 organizacji związkowych wystosowała apel do premiera Mateusza Morawieckiego. W piśmie wskazano na "bardzo złą" sytuację spółki oraz niewywiązywanie się z planów dotyczących zwiększania sieci placówek i wzrostu wynagrodzeń. W rzeczywistości liczba placówek nie zwiększa się znacząco, a "a ich obsada spada, przez co placówki ograniczają swoją działalność, m.in. skracając czas pracy".

Poczta Polska w komentarzu udzielonym "Rz" wskazała, że dojdzie jedynie do lokalnych ruchów dotyczących terenu województwa podkarpackiego, gdzie planowane jest "przeprowadzenie reorganizacji pracy listonoszy".

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (17)

dodaj komentarz
maxykaz
No cóż - instytucja rządzona przez "fachury" z partyjnego klucza. Jakie fachury takie wyniki. Zaorać i zrównać z ziemią tę enklawę PRL.
forfun
I niech zgadnę wypierniczą doręczycieli i obsługę fizyczną sortowni zaś tłuste koty w kadrach i nierządzie zostaną i wezmą premię za sprawne przeprowadzenie reorganizacji
taki-ktos-jak-ja
A może tu jest najważniejsza przyczyna?
"Nova Poszta Polska" do końca marca otworzy w Polsce 10 nowych placówek, zwiększając łączną ich liczbę do 30, a do połowy lata w Polsce będzie ich ponad 50, poinformował w niedzielę portal zn.ua, powołując się na wypowiedź prezesa "Nova Poszta Polska" Dmytro Werguna.
A może tu jest najważniejsza przyczyna?
"Nova Poszta Polska" do końca marca otworzy w Polsce 10 nowych placówek, zwiększając łączną ich liczbę do 30, a do połowy lata w Polsce będzie ich ponad 50, poinformował w niedzielę portal zn.ua, powołując się na wypowiedź prezesa "Nova Poszta Polska" Dmytro Werguna.

Od października firma uruchomiła w Polsce 20 placówek (min. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Lublinie, Katowicach) i otrzymała oficjalny status operatora pocztowego w Polsce."
_xyz
O Boże!

Zamiast dwóch uśmiechniętych i uprzejmych pań w okienkach będzie teraz tylko jedna???
tomana112
Problem z Pocztą Polską jest taki że ona wogóle istnieje. Gdyby ją rozwiązać wtedy instytuje publiczne używałyby normalych firm kurierskich i wszystko dochodziłoby na czas i na adres odbiorcy.
y2767651
hahaha :D

jasne :))

Olbrzymim kosztem jest koniecznosc utrzymywania punktow pocztowych.

I jakos zadna firma nie chce pchac sie w role operatora wyznaczonego :)) Bo przeciez tym operatorem nie jest poczta polska bo chce, tylko bo nikt inny nie chce nim byc. A w przypadku kontaktu z instytucjami, wazne jest nadanie
hahaha :D

jasne :))

Olbrzymim kosztem jest koniecznosc utrzymywania punktow pocztowych.

I jakos zadna firma nie chce pchac sie w role operatora wyznaczonego :)) Bo przeciez tym operatorem nie jest poczta polska bo chce, tylko bo nikt inny nie chce nim byc. A w przypadku kontaktu z instytucjami, wazne jest nadanie u operatora wyznaczonego, bo tylko przesylki nim nadane, spelniaja wymog zlozenia pisma w terminie. Korzystajac z uslug innych przewoznikow, decyduje data odebrania.
ebm242
Zdjęcie w tym artykule idealnie obrazuje stan Poczty Polskiej. Taki sklep z odpustami, który przy okazji udaje, że zajmuje się przesyłkami pocztowymi...
ajwajszalom
Jaki pan, taki kram. Polityczni nominaci z drugiego szeregu dostają dzierżawę, a pojęcia nie mają jakiegokolwiek o usługach logistycznych w 21. wieku.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Mi tam to nie przeszkadza. Jak dla mnie, to te Panie w okienku moga zaczać handlować nawet własnym ciałem, byle bym nie musiał dłużej do nich dopłacać! XD
samsza
Tam "wszyscy" na minimalnej, a obok artykuł, że minimalna od lipca i stycznia "rośnie".

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki