REKLAMA

Pociągi PKP Cargo więcej warte, bo… wzrosły ceny złomu

Adam Hajdamowicz2018-02-07 15:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2018-02-07 15:30

PKP Cargo dokonało wyceny posiadanego taboru kolejowego. Na jej podstawie uznano, że jego wartość zwiększyła się ze względu na wzrost cen złomu. Wynik finansowy za rok 2017 wzrośnie dzięki temu o ponad 22 mln zł.

fot. / / PKP

Zarząd PKP Cargo poinformował, że odnotował na rynku wzrost cen złomu (na dzień 31 grudnia 2017 r.) w stosunku do cen przyjętych przez spółkę do wyceny taboru kolejowego w poprzednich okresach. W związku z tym dokonano aktualizacji wartości rezydualnej (wartości w momencie likwidacji lub odsprzedaży) taboru kolejowego i rozwiązaniu części odpisu z tytułu trwałej utraty wartości taboru kolejowego w kwocie 27,4 mln zł".

Jak mocno wpłynie to na wynik?

„Rozwiązanie powyższego odpisu wpłynie na poprawę wyniku finansowego spółki za rok 2017 w kwocie 22,2 mln złotych po uwzględnieniu efektu podatkowego. Dokonana aktualizacja odpisu ma charakter niepieniężny i pozostaje bez wpływu na sytuację płynnościową PKP Cargo” – podano w komunikacie.

Jest to jednak aktualizacja dość istotna jak na tę spółkę, zysk netto PKP Cargo za pierwsze 3 kwartały 2017 roku wyniósł bowiem 51,7 mln zł, a więc po uwzględnieniu zmian mógłby być aż o ponad 40 proc. wyższy. Fakt, że ma to jedynie charakter jednorazowy sprawił jednak, że kurs akcji PKP Cargo w zasadzie nie zareagował na te informacje.

fot. / / Bankier.pl

Jak podaje spółka „przedstawione powyżej wartości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Ostateczne wyniki spółki zostaną przedstawione w jednostkowym i skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2017 r., których publikacja planowana jest na 16 marca 2018”.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (2)

dodaj komentarz
sprawiedliwy
To teraz wystarczy wyjrzeć przez okno na ulicę. Widać jak bardzo wzbogacił się też przeciętny Kowalski.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki