REKLAMA

Po przegranej w sądzie Uber uznał kierowców za pracowników

2021-03-17 13:32
publikacja
2021-03-17 13:32
Po przegranej w sądzie Uber uznał kierowców za pracowników
Po przegranej w sądzie Uber uznał kierowców za pracowników
fot. Neil Hall / / Reuters

Od środy wszyscy kierowcy Ubera w Wielkiej Brytanii są traktowani jak pracownicy, co oznacza, że zyskują prawo do pensji minimalnej, wynagrodzenia za urlop oraz świadczeń emerytalnych - poinformowała firma przewozowa

Zmiany są efektem przegranej przez Ubera batalii prawnej o status jego kierowców, która toczyła się od 2015 roku. W lutym brytyjski Sąd Najwyższy, podtrzymując orzeczenia sądów niższej instancji, orzekł, że kierowcy są pracownikami, a nie tylko zleceniobiorcami świadczącymi usługi na rzecz Ubera, w związku z tym przysługują im prawa pracownicze.

Sąd nie orzekł jednak, że powinni zostać uznani za pracowników etatowych, czego zresztą pozywający Ubera wcale się nie domagali, więc ich nowy status jest pośrednią formą między samozatrudnieniem a etatem. Pracownicy etatowi mają dodatkowo prawo do zasiłków chorobowych i urlopów rodzicielskich.

Jak poinformowała firma, wszyscy kierowcy, niezależnie od wieku, będą uprawnieni do pensji minimalnej, która w przypadku osób powyżej 25. roku życia wynosi obecnie 8,72 funta za godzinę, do dwutygodniowego wynagrodzenia za urlop wyliczanego na podstawie 12,07 proc. ich zarobków, oraz będą automatycznie zapisywani do planów emerytalnych z opłacanymi składkami przez firmę. Uber dodał, że już od 2018 roku jego kierowcy objęci są ubezpieczeniem, które zabezpiecza ich na wypadek choroby.

Firma zapewniła też, że zmiana statusu jej kierowców nie wpłynie na ceny przejazdów, choć analitycy wskazują, że w Kalifornii, gdzie sąd wydał podobne orzeczenie, koszty przejazdów wzrosły. W Wielkiej Brytanii dla Ubera jeździ ok. 70 tys. kierowców. Zarówno decyzja Sądu Najwyższego, jak i przyznanie przez Ubera kierowcom statusu pracowników będzie miało wpływ także na inne firmy stosujące podobny model biznesowy.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jacek1970
Poważny kraj , poważne uregulowania.
remmah
Czyli jednak da się zmusić Ubiera do przestrzegania praw pracowników. Może wkrótce uda się zmusić Apple do płacenia podatków.

Powiązane: Uber

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki