Po porażce w prawyborach Macri ogłasza cięcia podatków i wyższe dopłaty

Po porażce w niedzielnych prawyborach szefa państwa prezydent Argentyny Mauricio Macri ogłosił w środę m.in. obniżkę podatków, zwiększenie państwowych dopłat i zamrożenie na 90 dni cen paliwa. "Usłyszałem, co chcieliście mi powiedzieć" - powiedział wyborcom.

(fot. Marcos Brindicci / FORUM)

Macri zapowiedział m.in. obniżenie podatku dochodowego dla osób zatrudnionych, zwiększenie państwowych wydatków na świadczenia społeczne, premie dla osób zatrudnionych w sektorze publicznym i podniesienie wynagrodzenia minimalnego. Ponadto przez blisko trzy miesiące ceny paliwa mają pozostać na stałym poziomie.

Wszystkie te działania mają złagodzić skutki kryzysu gospodarczego odczuwane przez zwykłych Argentyńczyków - podkreślił Macri.

"Działania, które podejmuję i którymi zamierzam się z wami podzielić, (podejmuję) dlatego, że was usłyszałem. Usłyszałem, co chcieliście mi powiedzieć w niedzielę" - powiedział prezydent, dodając, że nowe ulgi i dopłaty poprawią sytuację "17 mln pracowników i ich rodzin". Zapowiedział też, że jest gotów spotkać się z opozycją.

W porannym handlu na giełdzie w środę argentyńskie peso traciło 12,3 proc. do dolara; jeden dolar amerykański kosztował 61 pesos. To już trzeci dzień z rzędu, gdy argentyńska waluta traciła na wartości. W poniedziałek jej kurs spadł do historycznie niskiego poziomu 65 pesos za dolara (spadek o 30 proc.).

Również w środę traderzy poinformowali, że bank centralny Argentyny sprzedaje 50 mln dolarów z własnych rezerw po średnim kursie 57,6964 pesos za dolara, aby ustabilizować kurs krajowej waluty.

W niedzielnych prawyborach prezydenckich Macri, realizujący kurs bolesnych wolnorynkowych reform, poniósł dotkliwą porażkę, zdobywając zaledwie 32 proc. głosów, podczas gdy jego czołowy przeciwnik, kandydat opozycji i zwolennik państwowego interwencjonizmu Alberto Fernandez - aż 47,6 proc.

Prawybory uchodzą za ważny sprawdzian nastrojów społecznych przed właściwymi wyborami szefa państwa, które w tym roku odbędą się 27 października.

Obserwowany od poniedziałku spadek notowań peso, a także argentyńskich akcji i obligacji to wyraz zaniepokojenia inwestorów tym, że opowiadający się za wolnorynkowymi mechanizmami Macri może nie zapewnić sobie reelekcji, a jego następca będzie dążył do przywrócenia populistycznej polityki gospodarczej.

Startująca z Fernandezem kandydatka na wiceprezydenta, była szefowa kraju Cristina Kirchner znana jest jako zwolenniczka protekcjonistycznej polityki gospodarczej, jest też uwikłana w kilka skandali korupcyjnych.

Skala poniedziałkowego tąpnięcia na argentyńskim rynku finansowym nie ma precedensu od 2001 roku, gdy kraj pogrążył się w kryzysie gospodarczym i musiał zawiesić spłaty zadłużenia zagranicznego.

Obecna sytuacja gospodarcza Argentyny daleka jest od dobrej - roczna stopa inflacji w kraju wynosi 55 proc., a bezrobocie sięga ponad 10 proc. Gospodarka sparaliżowana jest dwoma kryzysami walutowymi z 2018 r., przez które peso utraciło połowę swej wartości, a kraj musiał zwrócić się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o pożyczkę w wysokości ponad 57 mld USD. Mimo to w tym roku przewidywany jest spadek PKB w tym kraju o 1,2 proc., a ożywienie gospodarcze i wzrost PKB o 2,2 proc. prognozowany jest dopiero na drugą połowę przyszłego roku.(PAP)

akl/ bjn/

arch.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 25 jes

Za takie obietnice, ze strachu przed przegraną w wyborach powinno się rozstrzeliwać. I to nie tylko w Argentynie.

! Odpowiedz
7 22 psokal

Obniżka podatków, zwiększenie państwowych dopłat i zamrożenie cen paliwa. Jak nisko trzeba upaść żeby tuż przed wyborami pojechać tak skrajnym populizmem?! Chyba tylko w krajach Trzeciego Świata taki żałosny zabieg odniósłby skutek i ludzie zagłosowaliby na kogoś takiego.

A nie, zaraz...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil