REKLAMA

Po ekscytacji szczytem OPEC i przed wynikami Lehman Brothers

2008-09-10 12:00
publikacja
2008-09-10 12:00
Wczoraj powoli ucichły już echa nacjonalizacji agencji Freddie Mac i Fannie Mae i rynki akcji były dużo mniej optymistyczne, a większość inwestorów oczekiwała na decyzje państw OPEC co do ewentualnego zmniejszenia bądź utrzymania na dotychczasowym poziomie limitów wydobycia ropy.
Im bliżej było do szczytu, tym bardziej przeważały opinie, że ograniczenie wydobycia jest mało prawdopodobne, z uwagi na chęć podtrzymania przez państwa OPEC dobrych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi – głównym światowym importerem surowca. Ostatecznie na szczycie zapadła decyzja o utrzymaniu dotychczasowych limitów, ale zaapelowano do państw członkowskich o bardziej ścisłe ich przestrzeganie, co dotychczas u kilku państw nie miało miejsca. Ropa wczoraj przez cały dzień spadała, dziś odrabia straty i obecnie kosztuje blisko 104 USD/baryłka.

Druga istotna informacja, która dziś od rana elektryzuje rynki, to sytuacja jednego z największych banków inwestycyjnych w USA, Lehman Brothers. Akcje firmy spadły do najniższego poziomu od 10 lat, po tym, jak pojawiły się informacje, że zostały zerwane rozmowy z Koreańskim Bankiem Rozwoju w sprawie podwyższenie kapitału dla Lehmana. Rynki przeczuwają najgorsze (tzn. że w bilansie istnieją jeszcze problematyczne aktywa związane z rynkiem kredytów hipotecznych), tymczasem Lehman zdecydował o publikacji wyników finansowych za kwartał czerwiec-sierpień, tydzień wcześniej niż pierwotnie planowano, co być może jest oznaką, że jego sytuacja majątkowa wcale nie jest tak zła i publikacja uspokoi akcjonariuszy.

Jak jest w rzeczywistości, dowiemy się o 13.30. Wczoraj rynki akcji znacznie spadły. S&P500 spadł o 3,4% do poziomu 1224 pkt., a Nasdaq o 2,6% do poziomu 2209 pkt. Rynki akcji traciły na całej linii, zwłaszcza giełdy surowcowe. Rosyjski RTS stracił 7,5% spadając do 1395 pkt. (dziś traci kolejne 5%), a brazylijska Bovespa zmniejszyła swoją wartość o 4,5%, spadając do 48431 pkt. Niekorzystne nastroje na tych rynkach niestety utrzymują się, a sprzedaż przybiera charakter paniki.

Wczorajsza sesja na GPW miała dosyć senny charakter. Obroty z początku były śladowe, wzrosły dopiero w drugiej części sesji, ale i tak na szerokim rynku wyniosły zaledwie 815 mld PLN. Indeks WIG20 spadł o 1,25% do poziomu 2529 pkt. Obecnie, po lekko minusowym otwarciu, wynosi 2518 pkt.

Na rynku walutowym, dolar nieco się osłabił i obecnie notowany jest po 1,4160 EUR/USD. Złoty za to przestał się osłabiać. Obecne poziomy polskiej waluty w stosunku do głównych światowych walut to 2,4490 USD/PLN oraz 3,4690 EUR/PLN. Wzrastają nieco rentowności polskiego długu, zwłaszcza po porannej wypowiedzi Dariusza Filara, członka Rady Polityki Pieniężnej o konieczności podwyżek stóp procentowych o co najmniej 50 pb. do końca tego roku.

Z kalendarza danych makro na dziś, oprócz kwartalnego raportu Lehman Brothers, istotna będzie publikacja Amerykańskiego Departamentu Energii o zmianie w zapasach ropy w USA.

Zbigniew Obara, Partnerzy Inwestycyjni Sp. z o.o. / www.prnews.pl
Źródło:
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki