REKLAMA

Play wraca pod kreskę. Krótki zryw telekomu

2017-08-03 15:36
publikacja
2017-08-03 15:36

Choć debiut Play okazał się rozczarowujący, w kolejnych dniach inwestorzy mogli nieśmiało liczyć zyski z kupionych podczas oferty akcji telekomu. Dziś jednak Play ponownie znalazło się w czerwonej strefie.

Play wraca pod kreskę. Krótki zryw telekomu
Play wraca pod kreskę. Krótki zryw telekomu
fot. Szymon Laszewski / / FORUM

Choć na debiucie Play strzałka zazieleniła się, a szampany i konfetti wystrzeliły, inwestorzy, którzy zapisali się na akcje w ofercie telekomu, ubiegłego czwartku nie mogli zaliczyć do udanych. Zieleń utrzymywała się stosunkowo krótko, a gdy rynek przetrawił wielkie zlecenia powstrzymujące spadki, pojawił się istny wodospad. Za jedną akcję Play momentami płacono 34,06 zł, a więc o blisko 2 zł mniej niż podczas oferty. Licząc nawet bez prowizji straty tych, którzy uwierzyli w debiut telekomu, sięgały 5,4 proc.

fot. / / Bankier.pl

Taki stan rzeczy nie trwał jednak długo, a straty były konsekwentnie odrabiane. Jeszcze pierwszego dnia udało się je ograniczyć do poziomu 1,3 proc. Drugiego dnia Play notowane było już powyżej 36 zł, a 1 sierpnia wspięło się nawet na moment powyżej 37 zł. Dobra postawa spółki łagodziła więc nieco gorzki posmak, który pozostał po debiucie.

Niestety dla akcjonariuszy wspomnianego 1 sierpnia nastąpiło kolejne odwrócenie nastrojów. Póki co zepchnęło ono notowania telekomu poniżej 36 zł. W czwartek po południu, a więc tydzień "z groszami" po debiucie, za jedną akcję Play zapłacić należało 35,93 zł. Inwestorzy, którzy trzymali akcje od oferty, znów znaleźli się więc pod kreską. 

Zasięg spadków może (choć nie musi) być większy. Warto choćby przypomnieć, że Marcin Nowak, analityk Ipopema Securities, wycenił akcje Play na 32 zł. - Wyceniłem wartość fundamentalną spółki. Oprócz tego na wycenę wpływa wiele innych czynników takich jak np. chwilowy popyt związany z debiutem, czy oczekiwania związane z możliwym wejściem spółki do indeksów giełdowych – mówił nam podczas debiutu analityk.

Wspomniane wejście do indeksów giełdowych to bardzo szerokie zagadnienie. O dołączeniu Play do pięciu swoich indeksów poinformowało w poniedziałek FTSE. Technicznie operacja miała nastąpić 3 sierpnia. a więc dzisiaj. Na dołączenie do indeksu WIG20 Play będzie musiało jednak jeszcze poczekać. Bo choć telekom był największą prywatną ofertą w historii GPW, podczas ustalania składu indeksów, oprócz wartości akcji w wolnym obrocie, brane są pod uwagę także obroty wygenerowane w ostatnich dwunastu miesiącach. Na tym polu, z racji krótkiej giełdowej historii, Play póki co wydaje się nie mieć szans. 

Fundamentalne spojrzenie na spółkę może zaś zmienić raport półroczny, który zostanie opublikowany 22 sierpnia 2017 roku. Będzie to pierwsze pełne sprawozdanie finansowe, jakie Play opublikuje poprzez kanał ESPI w ramach obowiązków informacyjnych spółki notowanej na GPW. 

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki