Platyna tańsza od złota

główny analityk Bankier.pl

Platyna dołączyła do grona surowców, których ceny w ostatnich miesiącach wyznaczyły wieloletnie minima. W środę za uncję tego rzadkiego metalu płacono niespełna 1.165 dolarów, czyli najmniej od lipca 2009 roku.

O 13:30 kontraktami na platynę handlowano po kursie 1.164,30 USD za uncję, czyli o 0,6% mniej niż we wtorek. Od początku roku platyna potaniała o 3,2% po tym, jak w 2014 roku jej ceny spadły o 12,2%.

Przecena platyny wpisuje się w ogólny trend spadkowy na rynku metali szlachetnych, który trwa od września 2011 roku. Od tego czasu złoto potaniało o 37%, srebro o 62%, a platyna o blisko 39%. W Zyskał jedynie pallad, który jest o 28% droższy niż we wrześniu 2011 roku.

Natomiast platyna w efekcie ostatnich spadków ponownie stała się tańsza od złoto, co zważywszy na znacznie rzadsze występowanie tego metalu w przyrodzie jest zjawiskiem dość nietypowym.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~obserwator

Na platynę są tak wysokie marże w mennicach (jeszcze większe niż dla srebra) i,że różnica między ceną skupu i kupna stawia pod znakiem zapytania o sens tej inwestycji...Prawdopodobnie nigdy się nie zwróci..

! Odpowiedz
0 0 ~MG234

chyba, ze sprzedasz na rynku wtórnym np. tu www.otozloto.pl

! Odpowiedz
0 6 ~jasnowidz

Do wszystkich, którzy chcą zrozumieć dzisiejszy świat ekonomiczny. „Elity (NWO) nie tworzą prawa one są tym prawem, nie przynależą do żadnej narodowości. Rządy są ich marionetkami, często bezwiednie, oraz działają w taki sposób abyśmy tego nie pojęli i żyli ze świadomością dziecka - jak dotychczas to to im się udaje. Sytuacja światowa dla nich jest kompletnie przewidywalna, ponieważ zależy od ich małego grona. Oni potrafią trzymać poker face. A my jesteśmy od ich drukowanej bankowości zależni jak ogień od tlenu, nie pali się ale podtrzymuje palenie. Metale nie popłyną na północ (Wzrosty cen), bo elity na to nie pozwolą. „Po co elitom pszczoły (Złoto) jak mają miód? (drukarki)” Biedniejący globalnie świat zrozumie że blask złota dobiegła końca. A nastała era globalnego długu. Światowy upadek przepowiadany przez wielu „Armageddon” Nie nastąpi bo to nie jest w ich interesie. Nastąpi za to powolne i coraz większe zniewolenia świata, przez globalną siłę rządzącą światem, Azja z pozostałymi wkrótce się zorientuje że została z ręką w nocniku (Zapasy złota) fakt złota już brakuje na rynku, ale to pozostanie bez większego wpływu. Świat globalnie wchodzi w epokę wirtualnej ekonomi, i złoto nie będzie brało w tym udziału, bez względu na zapatrywania jednostek. I chociaż trudno w to uwierzyć to ze względu na brak alternatywy jest naprawdę pozytywna wiadomość.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 ~hehe

Jak tylko Chińczycy z Sylwestra wrócą to wyczyszczą magazyny Comexu. Wiem, wiem tam już puchy i nie ma co czyścić. Hehe

! Odpowiedz
1 12 ~popeye81

Rozwslacie mnie wszyscy. Platyna i srebro potaniały to złoto musi potaniec jeszcze bardziej. Nie będę się nad tym rozwodzi tylko zwyczajnie zakupię kolejna ilość wymienionych kruszców i powiększę moje zabezpieczenie emerytalne oraz zabezpiecza moje zarobione pieniądze na wypadek kolejnego kryzysu finansowego.
Mnie cieszy niska cena bo w perspektywie lat bo o takich okresach najlepiej mówić przy inwestycjach w metale szlachetne, jest zdecydowanie większa szansa na dobry zwrot inwestycji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 2 ~rusweld33

Kolejna władza odkupi to przymusowo po niskiej urzedowej cenie.

! Odpowiedz
5 4 ~takitam

albo sam odda za worek kartofli jak za niedługo zaczną syntezę złota.

! Odpowiedz
0 1 ~seth

cena jest niska ale tylko w $ w złotych cena jest b.wysoka ale jak chcesz to kupuj...

! Odpowiedz
0 1 ~MacGawer odpowiada ~takitam

Jako chemik zapytam z zawodowej ciekawości - skąd wezmą energię do tej syntezy? Przypomne, że nawet wybuch supernowej posiada zbyt małą energię aby zstntetyzować złoto, do tego potrzeba znacznie, znacznie więcej. I to jest najważniejszy powod bardzo slabego rozpowszechnienia zlota. Mozliwa jest co najwyżej produkcja złota z rozpadu pierwiastków cięższych od złota, ale... produktem jest złoto radioaktywne, a te ma tę niefajna cechę, że znika z upływam czasu, O kosztach nawet nie wspomnę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 2 ~qaz

Ci co tak brendzluja sie tym zlotem powinni wyciagnac wnioski, co warte sa wyceny metali.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PLATYNA -0,82% 724,60
2020-04-03 22:59:00
ZŁOTO 0,81% 1 648,40
2020-04-03 22:59:00
MIEDŹ -0,83% 4 841,75
2020-04-03 19:59:00
ROPA 17,15% 34,83
2020-04-03 22:59:00
SREBRO -0,68% 14,53
2020-04-03 22:59:00

Znajdź profil