REKLAMA

Płatności bezgotówkowe w Kościele. "Nie boimy się nowoczesnych rozwiązań"

2019-12-13 14:01
publikacja
2019-12-13 14:01

Ogólnoświatowy trend odejścia od tradycyjnego pieniądza na rzecz transakcji bezgotówkowych z biegiem czasu znajdzie swoje miejsce i zastosowanie także w funkcjonowaniu Kościoła - uważa ekonom Konferencji Episkopatu Polski ks. Janusz Majda.

/ fot. Daniel Jedzura / Shutterstock

W piątek w siedzibie sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja "Transakcje bezgotówkowe w Kościele - czy to możliwe?". Uczestniczył w niej minister finansów Tadeusz Kościński.

"Przywykliśmy (...) do tego, że ofiarę w parafii można złożyć tylko w gotówce" - zauważa cytowany w komunikacie KAI ekonom Konferencji Episkopatu Polski ks. Janusz Majda. Jednocześnie zaznacza, że historia pokazuje, iż Kościół jako instytucja nie boi się nowoczesnych rozwiązań. Jego zdaniem, ogólnoświatowy trend odejścia od tradycyjnego pieniądza na rzecz transakcji bezgotówkowych z biegiem czasu znajdzie swoje miejsce i zastosowanie także w funkcjonowaniu Kościoła.

"Chcemy, żeby każdy konsument miał prawo zapłacić w sklepie gotówką lub bezgotówkowo, by to on wybierał jak woli to zrobić. Obecnie nie jest to w Polsce uregulowane - minister finansów Tadeusz #Kościński podczas debaty @agencja_KAI i @bezgotowkowa w siedzibie Sekretariatu #KEP" - czytamy na Twitterze Ministerstwa Finansów.

"Minister finansów Tadeusz #Kościński: Tam gdzie Polacy mają możliwość płacenia bezgotówkowo, kartą czy telefonem, to często z tego korzystają. Dzięki współpracy rynku z @bezgotowkowa będziemy mieć coraz więcej miejsc, gdzie można będzie zapłacić bezgotówkowo" - podano na Twitterze.

Jak czytamy w komunikacie KAI w katedrze w Turynie we Włoszech terminale zostały zainstalowane w okresie wakacyjnym, by w szczycie turystycznym przetestować ich działanie. Kościół Anglii wprowadził terminale do 16 tys. parafii - można tam płacić kartą i smartfonem. W Polsce terminale też już działają w kościołach, głównie tych licznie odwiedzanych przez turystów.

"Zdecydowaliśmy się na korzystanie z terminala do transakcji bezgotówkowych, bo bardzo często wierni pytali nas, czy istnieje możliwość złożenia ofiary albo zamówienia intencji mszy św. za pomocą karty, bo nie mają gotówki, a chcieliby to zrobić. Coraz mniej ludzi nosi ze sobą banknoty, a terminal daje szansę, by złożyć ofiarę bez konieczności poszukiwania bankomatu w okolicy" - powiedział cytowany dominikanin ojciec Dawid Kołodziejczyk, ekonom klasztoru św. Jacka w Warszawie.

W komunikacie podano, że co dziesiąty Polak, dokonując płatności nie posługuje się gotówką, a Polska znajduje się wśród liderów w Europie pod względem popularności płatności zbliżeniowych.

Zwiększeniu dostępności terminali płatniczych służy program Polska Bezgotówkowa, prowadzony przez Fundacje Polska Bezgotówkowa. Kierowany jest on do małych, średnich i mikroprzedsiębiorstw, a także urzędów i innych instytucji sektora publicznego oraz podmiotów niebędących przedsiębiorcami, a przyjmujących płatności, w tym do parafii.

Aby otrzymać terminal należy wejść na stronę www.polskabezgotowkowa.pl, wypełnić formularz i wybrać jednego lub kilku dostawców, którzy skontaktują się z parafią i przedstawią szczegółowe informacje. Po podpisaniu umowy z wybranym dostawcą gotowy do pracy terminal zostanie dostarczony pod wskazany adres. W ramach programu Polska Bezgotówkowa każda parafia może liczyć na wsparcie fundacji: 12-miesięczny bezpłatny okres korzystania z terminala, brak opłat za transakcje i instalacje terminala. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
karbinadel
Płatności bezgotówkowe mają jedną zasadniczą wadę: da się sprawdzić, ile kasy wpłynęło... A ile ludzie rzucają na tacę, nie wie nawet sam Pan Bóg

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki