Plastikowe przedmioty jednorazowe zakazane w UE od 2021 r.

Plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne, które stanowią w sumie ponad 70 proc. odpadów morskich, mają być w UE od 2021 r. zakazane - wynika z rezolucji przyjętej w środę przez komisję ochrony środowiska PE.

(YAY Foto)

Projekt rezolucji został przyjęty przy 51 głosach za, 10 przeciw i 3 wstrzymujących się. Posłowie umieścili na liście produktów zakazanych również plastikowe lekkie torby, mieszadełka do napojów i pojemniki do fast foodów.

Wykorzystanie części innych produktów, dla których nie istnieje alternatywa, będzie musiało zostać ograniczone przez państwa członkowskie do 2025 r. Obejmuje to m.in. pojemniki na kanapki, owoce, warzywa, desery lub lody.

Państwa członkowskie mają opracować też krajowe plany, które mają odpowiedzieć na pytanie, jak zachęcić do stosowania produktów wielokrotnego użytku oraz tych, które mogą być poddane recyklingowi.

Posłowie poparli także ograniczenia dla odpadów z wyrobów tytoniowych, w szczególności filtrów papierosowych zawierających plastik. Ich wykorzystywanie ma być ograniczone o 50 proc. do 2025 r. i 80 proc. do 2030 r.

Jak informują w rezolucji, jeden niedopałek papierosa może zanieczyścić od 500 do 1000 litrów wody, a wyrzucony na jezdnię ulega rozkładowi nawet w ciągu dwunastu lat.

Zdaniem komisji ochrony środowiska państwa członkowskie powinny również zapewnić, aby co najmniej 50 proc. utraconego lub porzuconego sprzętu rybackiego zawierającego tworzywa sztuczne było usuwane z mórz i plaż. Narzędzia połowowe stanowią 27 proc. odpadów znalezionych na europejskich plażach.

Kraje UE będą musiały dopilnować, aby przedsiębiorstwa tytoniowe pokrywały koszty zbiórki odpadów, w tym transportu, obróbki i zbierania śmieci. To samo dotyczy producentów narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne.

"Europa odpowiada tylko za niewielką część plastiku zanieczyszczającego nasze oceany. Może jednak i powinna odgrywać kluczową rolę w znajdowaniu rozwiązań na poziomie globalnym, tak jak to miało miejsce w przeszłości w walce ze zmianami klimatu" - powiedziała europosłanka Frederique Ries (Liberałowie), która w komisji była sprawozdawczynią rezolucji.

Projekt rezolucji będzie przedmiotem głosowania w całej izbie podczas sesji plenarnej w dniach 22-25 października w Strasburgu.

Według Komisji Europejskiej ponad 80 proc. odpadów morskich to tworzywa sztuczne. Ze względu na powolny rozkład tworzywa sztuczne gromadzą się w morzach, oceanach i na plażach w UE i na całym świecie. Plastikowe pozostałości są znajdowane w organizmach zwierząt - m.in. żółwi, fok, wielorybów, ptaków, ryb i skorupiaków - a zatem, jak informuje Komisja, są też częścią łańcucha pokarmowego człowieka.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ulb/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 2 iwonka50

Mądra Europa po szkodzie nie tylko Polak, jak się okazuje. Po co tego szajsu było tyle produkować? Większość była zbędna. Ale takich patyczków higienicznych to zapas trzeba będzie zrobić;-)

! Odpowiedz
12 17 kaczka-po-smolensku

w tym socjalizmie bardzie opłacalne będzie przemycanie termometrów i patyczków do uszów niz heroiny

! Odpowiedz
4 1 silvio_gesell

Zakazy... a może po prostu wprowadzić w końcu podatki Pigou, czyli opodatkowanie negatywnych efektów zewnętrznych, bo subsydiowanie pozytywnych efektów zewnętrznych mamy już zrobione -tylko i wyłącznie po to istnieje państwo.

! Odpowiedz
5 4 rejent

Ogłaszam, że od 2021 roku będę miał brudne uszy...
Może nikt z was nie zauważy...

! Odpowiedz
20 27 wizytator

Oczywiście zapłaci za to konsument, chyba że przyjdzie z czapką po saładkę. A jak tam chemia w naszych żołądkach ? Pewnie ma się świetnie, konsertwanty, barwniki, polepszacze jakoś to komisji nie interesuje. Tylko co ma żółw morski w jelitach.

! Odpowiedz
4 32 rejent

Oooo, a już pomyślałem, że ktoś genialny wpadł na pomysł zakazu każdego plastiku. Powrócilibyśmy do całkowitego obrotu gotówkowego hahaha

! Odpowiedz
1 2 rejent

Przypomniałem sobie, że rumuńskie leje są jakieś takie plastikowe... Tam to zostałaby już wyłącznie wymiana barterowa...

! Odpowiedz
0 3 mhm

Heheh, ale banknoty też coraz częściej są plastikowe (choć w EU jeszcze rzadko), a z drugiej strony — karty płatnicze coraz częściej są metalowe... ;)

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.