REKLAMA

Plastikowe butelki oddamy do sklepu

2020-11-19 06:48, akt.2020-11-20 22:03
publikacja
2020-11-19 06:48
aktualizacja
2020-11-20 22:03
fot. monticello / Shutterstock

Urzędnicy opracują system, dzięki któremu zwiększy się recykling. Przedsiębiorcy szykują się do jego wdrożenia, wykorzystując doświadczenia zagraniczne – informuje w czwartek "Puls Biznesu”.

Gazeta podaje, że wskaźnik recyklingu butelek PET w Polsce to 43 proc. i zaznacza, że może on znacząco wzrosnąć, ponieważ za dwa-trzy lata ma zacząć działać, według nowych wymogów pakietu odpadowego, system rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) za opakowania.

Ich wytwórcy będą ponosić nowe opłaty za wprowadzanie na rynek, dzięki czemu łatwiej będzie zapewnić fundusze na recykling. Opłaty mogą być wliczone w cenę produktów, np. napoju w plastikowej butelce, za którą klient zapłaci kaucję, a odzyska ją podczas zwrotu.

"Minimalny okres wdrożenia systemu kaucyjnego to 18 miesięcy, ale w praktyce może to zająć dwa lata. Niekiedy nawet więcej" – mówi na łamach gazety Anna Sapota, wiceprezes ds. relacji rządowych w Europie Północno-Wschodniej firmy Tomra.

"Puls Biznesu" wskazuje, że na opracowanie nowego schematu ROP także trzeba co najmniej kilkunastu miesięcy.

Gazeta podaje, że Krajowa Izba Gospodarcza oraz producenci szacowali dotychczas koszty wdrożenia ROP na 2-2,5 mld zł. "Wiele zależy od tego, jak rząd określi np. powierzchnię sklepów, w których będzie obowiązek odbioru opakowań po napojach, bo to może mieć znaczny wpływ na koszty" –zauważa Sapota.

ktl/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
niederfurzdorf
Tylko pytam. Kiedy polskie panstwo wprowadzi obowiazki dla dyskontow takie jak w Niemczech? Tam, przy wejsciu automaty do odbioru butelek. Szklanych i plastikowych. Klient nie dostaje gotowki tylko bon o rownowartosci oddanych butelek i moze go wykorzystac przy kasie. Butelki szklane maja nizsze kaucje niz plastiki. Piwo w butelkach Tylko pytam. Kiedy polskie panstwo wprowadzi obowiazki dla dyskontow takie jak w Niemczech? Tam, przy wejsciu automaty do odbioru butelek. Szklanych i plastikowych. Klient nie dostaje gotowki tylko bon o rownowartosci oddanych butelek i moze go wykorzystac przy kasie. Butelki szklane maja nizsze kaucje niz plastiki. Piwo w butelkach o znormowanych ksztaltach a nie kazdy browar swoje wywijance na butelkach a potem nie chce sklep ich przyjmowac bez paragonu. PETy jednorazowe oblozone wyzszymi kauciami niz twardy plastik. Da sie? Zapraszam do porownania lidla w Niemczech i w Polsce! Tu maja eldorado a i tak na koncu za wywoz smieci wprowadzonch przez producentow i sklep zaplaci klient kilka razy: w oplacie opakowaniowej, za wywoz a wczesniej jeszcze wydatkiem pracy na segregowanie i jeszcze mycie, bo sobie smieciarze zycza aby wszystko bylo umyte i suche.
darius19
nareszcie
teraz pora na butelki szklane
xyzq
Ciekawe, że malutka Chorwacja mogła sobie z problemem poradzić w kilka lat (że już o większych krajach nie wspomnę) a u nas się gada, gada, gada... W Chorwacji w małych miejscowościach jest zwykle na obrzeżu większy sklep a tam stoi magiczna machina z JEDNĄ DZIURĄ. I do owej dziury wrzuca się wszystko - szkło, plastki,Ciekawe, że malutka Chorwacja mogła sobie z problemem poradzić w kilka lat (że już o większych krajach nie wspomnę) a u nas się gada, gada, gada... W Chorwacji w małych miejscowościach jest zwykle na obrzeżu większy sklep a tam stoi magiczna machina z JEDNĄ DZIURĄ. I do owej dziury wrzuca się wszystko - szkło, plastki, matal. I owa machina jest taka "mądra" że sama to wszystko dzieli. MAGIA NORAMALNIE... :) A tak na poważnie - na podstawie kodu kreskowego określany jest typ odpadu. Puszki aluminiowe są zgniatane i trafiają do jednego kosza, butelki plastikowe są zgniatane i jada do drugiego kosza, szkło jedzie taśmociągiem na tył maszyny i tam jest układane w kontenerach (chłop mi kiedyś pokazał jak to działa). I DA SIĘ. JEDNĄ MASZYNĄ WSZYSTKO OGARNĄĆ. Trzeba tylko CHCIEĆ.
niederfurzdorf
Wlasnie o to chodzi od lat, ze ktos chce aby tak nie bylo. Biznes nie zyje z oszczednosci tylko ze sprzedazy i konsumpcji a ze ludek za to placi? O to chodzi. Zaplaci za napoj i za butelke i za utylizacje a producent do spolki ze sklepem sprzeda mu nastepne, za ktore tez zaplaci. Od lat nie kupuje ZADNYCH napjow w plastiku. Nie dosc,Wlasnie o to chodzi od lat, ze ktos chce aby tak nie bylo. Biznes nie zyje z oszczednosci tylko ze sprzedazy i konsumpcji a ze ludek za to placi? O to chodzi. Zaplaci za napoj i za butelke i za utylizacje a producent do spolki ze sklepem sprzeda mu nastepne, za ktore tez zaplaci. Od lat nie kupuje ZADNYCH napjow w plastiku. Nie dosc, ze kosztuje , zasmieca to jeszcze jak udowodniono, zatruwa chemikaliami napoje.
janekmaly
25 lat temu był lepszy recykling niż dzisiaj. Pamiętam jak szklane butelki po napojach typu cola były na kaucję. Wszystko jak zwykle rozchodzi się o money.

Powiązane: Śmieci - segregacja, recykling

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki