REKLAMA

Piotr Duda: Członkowie Rady Dialogu Społecznego z ramienia "Solidarności" złożyli rezygnację

2020-10-22 13:34, akt.2020-10-22 15:31
publikacja
2020-10-22 13:34
aktualizacja
2020-10-22 15:31
fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

My, jako „Solidarność”, a także nasi współpracownicy, którzy wchodzą w skład Rady Dialogu Społecznego, podjęliśmy decyzję, że z dniem dzisiejszym składamy rezygnację z członkostwa w RDS - poinformował w czwartek przewodniczący "S" Piotr Duda.

Z członkostwa w Radzie Dialogu Społecznego zrezygnowali przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda oraz Bogdan Kubiak, Henryk Nakonieczny, Wojciech Ilnicki, Andrzej Kuchta, Jarosław Lange, Waldemar Sopata i Leszek Walczak.

Powodem rezygnacji związkowców jest - jak wyjaśnił Piotr Duda - "bezprawne powołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowych członków Rady Dialogu Społecznego".

Według związkowców, specustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 pozbawiła prezydenta prawa do powoływania nowych członków RDS.

"W tej ustawie ukazały się kuriozalne zapisy, które wywracają Radę Dialogu Społecznego do góry nogami. Pan premier (Mateusz Morawiecki) nadał sobie kompetencje, dzięki którym ze względu na utratę zaufania może odwołać każdego członka RDS" - mówił Piotr Duda. "Nie zgadzamy się na niszczenie dialogu przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Domagamy się jak najszybszego procedowania tej ustawy przed Trybunałem Konstytucyjnym albo jej nowelizacji" - dodał.

"Z żalem przyjąłem informację, że przedstawiciele NSZZ +Solidarność+ zrezygnowali z zasiadania w Radzie Dialogu Społecznego. Mam nadzieję, że nie jest to decyzja ostateczna i nieodwracalna" - wskazał wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Zmiany w RDS

W środę w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość powołania przez prezydenta nowych członków ze strony rządowej w skład Rady Dialogu Społecznego.

W skład Rady weszli: wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, minister zdrowia Adam Niedzielski, a także wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk, jako przedstawicielka ministra właściwego ds. pracy, odpowiedzialnego za dialog.

Radę Dialogu Społecznego ustanowił Prezydent RP 22 października 2015 r., na mocy ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucji dialogu społecznego. Zadaniem Rady jest m.in. prowadzenie dialogu społecznego w celu zapewnienia warunków właściwego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności i spójności społecznej polskiej gospodarki

W skład RDS ze strony społecznej wchodzą przedstawiciele największych central związkowych (NSZZ "Solidarność", OPZZ, FZZ) i organizacji pracodawców (Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, ZP Business Centre Club, Związek Rzemiosła Polskiego, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców). Stronę rządową reprezentują wskazani członkowie Rady Ministrów, przedstawiciele ministra pracy i ministra finansów.

Funkcję przewodniczącego pełnią rotacyjnie przez rok przedstawiciele każdej ze stron – związkowców, pracodawców i rządu. Obecnie ta funkcja przypada rządowi. Prace strony rządowej w Radzie będzie koordynować Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. (PAP)

Autor: Anna Machińska

anm/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
slawekqs
Przeciez czegoś takiego jak Solidarność to już nie ma od trzech dekad teraz to jakieś przybudówki partyjne. Które dobrze się bawią kosztem zwykłych ludzi którym nie było dane należeć do żadnego związku zawodowego. Jak to jest ,że w tym kraju nie pozwolono nigdy zrobic związku zawodowego np. Dla ludzi pracujących Przeciez czegoś takiego jak Solidarność to już nie ma od trzech dekad teraz to jakieś przybudówki partyjne. Które dobrze się bawią kosztem zwykłych ludzi którym nie było dane należeć do żadnego związku zawodowego. Jak to jest ,że w tym kraju nie pozwolono nigdy zrobic związku zawodowego np. Dla ludzi pracujących na zlecenie lub o dzieło taki buty.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jes
Który Duda gorszy? Same wady, brak zalet - u obu.
W zasadzie można to nazwać plagą dudową.
czerwony_wiewior
Duda z Dudą się dogadać nie może, biada nam!
dlaczego_nie
Duda zrobił swoje duda może odejść....
dlaczego_nie
żeby nie zapominał oddać 25 tys..

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki