REKLAMA

Piontkowski: Wnioskujemy, by wysokość subwencji oświatowej na przyszły rok uwzględniała rosnące ceny energii

2022-08-08 14:03
publikacja
2022-08-08 14:03
Piontkowski: Wnioskujemy, by wysokość subwencji oświatowej na przyszły rok uwzględniała rosnące ceny energii
Piontkowski: Wnioskujemy, by wysokość subwencji oświatowej na przyszły rok uwzględniała rosnące ceny energii
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Ministerstwo Edukacji i Nauki wnioskuje, by wysokość subwencji oświatowej na przyszły rok uwzględniała rosnące ceny energii - powiedział w poniedziałek wiceszef resortu Dariusz Piontkowski.

Piontkowski był pytany na konferencji prasowej w Białymstoku, czy w związku z podwyżkami cen energii i gazu szkoły mogą liczyć na dofinansowanie czy wyrównanie poniesionych kosztów.

Wiceminister powiedział, że rząd przygotowuje program, który "ma uchronić także użytkowników publicznych przez skutkami wzrastających cen energii". "Jednym z takich elementów może być subwencja oświatowa na rok 2023. Jesteśmy w trakcie rozmów o wysokości subwencji oświatowej i tam, we wnioskach Ministerstwa Edukacji i Nauki, wskazujemy m.in. na wzrastające ceny energii. I uważamy, że ten element powinien być uwzględniony przy ustalaniu wysokości subwencji" - powiedział Piontkowski.

Wskazał, że większa część subwencji (ponad 85 proc.) to koszty osobowe, a pozostała - koszty związane z administracją, obsługą i prowadzeniem budynków. "Zatem jakaś część tych kosztów powinna być uwzględniona także w subwencji oświatowej, ale jaka będzie ostatecznie - trudno mi w tej chwili powiedzieć, bo będzie to decyzja rządu" - dodał Piontkowski.

Dopytywany, czy w związku z rosnącymi cenami nie zostanie obcięta część subwencji dotycząca kosztów osobowych, powiedział, że "nie mogą być obcięte; jest reguła mówiąca wyraźnie o tym, że subwencja rok do roku nie może być niższa". Dodał, że w przyszłym roku subwencja na pewno będzie wyższa m.in. ze względu na skutki podwyżek dla nauczycieli, a także zmiany w Karcie Nauczyciela, uwzględniające podwyżki dla nauczycieli rozpoczynających pracę.

Piontkowski pytany był też o zajęcia z obsługi broni, w których od 1 września mają brać udział uczniowie szkół ponadpodstawowych. Wiceminister zauważył, że to jedna ze zmian programowych, która wejdzie od września i dotyczy przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa.

"W ramach tego przedmiotu jeden z modułów będzie dotyczył zajęć proobronnych. W ramach tych zajęć uczniowie będą uczyli się m.in. tego, jak walczyć z cyberzagrożeniami, będą mieli zajęcia z terenoznawstwa, z zachowań w okresie zagrożenia wojennego, a także przygotowania do strzelectwa" - mówił Piontkowski. Dodał, że założeniem jest, aby w szkole podstawowej były to przede wszystkim zajęcia teoretyczne, a w szkołach średnich - praktyczne.

"Zdajemy sobie sprawę, że większość szkół nie ma w swoim zasobie strzelnic. Mogą więc korzystać ze strzelnic, które powstawały chociażby z programu ministra obrony narodowej +Strzelnica w powiecie+ lub z tych obiektów, które funkcjonują przy organizacjach proobronnych. Zachęcamy do tego, żeby z nimi współpracować" - mówił wiceminister i dodał, że z zebranych danych wynika, że kilkaset szkół dysponuje obiektami, które mogą być wykorzystywane jako strzelnice.

Pytany, jak mają wyglądać rozliczenia finansowe szkół, jeśli chodzi o korzystanie ze strzelnic, Piontkowski powiedział, że jest to na zasadzie współpracy między szkołą a np. jednostkami wojskowymi czy policją. "Wyraźnie wskazujemy, że te instytucje publiczne powinny udzielać wsparcia szkołom" - mówił.

Dodał, że mając też na względzie, że nie wszystkie szkoły dysponują strzelnicami, zakładany jest okres przejściowy, w którym nie ma konieczności realizacji zajęć praktycznych.

autorka: Sylwia Wieczeryńska

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki