REKLAMA
PIT 2023

Piontkowski: Przewidujemy 5 tys. zł dotacji na ukraińskie dziecko w przedszkolu

2022-03-28 08:17
publikacja
2022-03-28 08:17

Przewidujemy dodatkową dotację na dziecko ukraińskie w przedszkolu. Prawdopodobnie będzie to ok. 5 tys. zł. Do polskiego systemu edukacji zapisanych jest sto kilkanaście tysięcy uczniów z Ukrainy – poinformował w poniedziałek wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Piontkowski: Przewidujemy 5 tys. zł dotacji na ukraińskie dziecko w przedszkolu
Piontkowski: Przewidujemy 5 tys. zł dotacji na ukraińskie dziecko w przedszkolu
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Piontkowski był pytany w Radiu Zet o liczbę uczniów z Ukrainy w polskich szkołach. "Mamy informacje na koniec tygodnia o stu kilkunastu tysiącach uczniów z Ukrainy, zapisanych do polskiego systemu edukacji" – powiedział wiceminister.

Jak dodał, resort zaleca, by nieznający polskiego uczniowie z Ukrainy byli w pierwszej kolejności zapisywani do oddziałów przygotowawczych. "Zakładamy, że będzie minimum 6 godzin tygodniowo polskiego" – dodał.

Piontkowski zauważył, że oddziały przygotowawcze nie muszą mieścić się w budynkach szkolnych, a spółki Skarbu Państwa udostępnią miejsca dla takich oddziałów.

"Prawdopodobnie dziś lub jutro minister Czarnek będzie o tym mówił. Mamy konkretne oferty ze strony spółek – także w Warszawie i w kilku innych miastach. To mogą być biurowce, które dzisiaj nie są używane, nawet jakieś ośrodki wypoczynkowe. Myślę, że przede wszystkich będą to biurowce" – ocenił.

Piontkowski powiedział też, że MEiN apeluje do samorządów o tworzenie oddziałów przygotowawczych, a na życzenie samorządów podniesiono maksymalną liczebność uczniów.

Piontkowski był też pytany o to, gdzie samorządy mają znaleźć pieniądze na powiększone o dzieci ukraińskie grupy przedszkolne.

"Przewidujemy dodatkową dotację na dziecko ukraińskie w przedszkolu. Prawdopodobnie będzie to ok. 5 tys. złotych na jedno dziecko" – powiedział Piontkowski.

Poinformował, że trwają w tej sprawie konsultacje z Ministerstwem Finansów. "Potem będą także rozmowy z samorządowcami" – zapowiedział.

W Dzienniku Ustaw 21 marca opublikowano rozporządzenie o nauce dzieci ukraińskich. Dopuszcza ono zwiększenie w roku szkolnym 2021/2022 liczby dzieci w oddziałach w przedszkolu, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i w oddziałach klas I–III szkół podstawowych.

Do oddziału przedszkolnego można przyjmować większą niż dotąd liczbę dzieci. Zgodnie z obowiązującymi do tej pory przepisami w oddziale przedszkola mogło być 25 dzieci. Rozporządzenie dopuszcza przyjęcie trojga dodatkowych dzieci uchodźców z Ukrainy. Rozwiązanie to dotyczy także oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej.

Regulacja zakłada podobne rozwiązanie dla klas I, II lub III publicznej szkoły podstawowej. Przepisy dopuszczają zwiększenie liczby uczniów w tych klasach powyżej 25 osób – o 4 uczniów będących obywatelami Ukrainy (dopuszczalna liczba uczniów w tych oddziałach nie może przekraczać 29). (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

agz/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (95)

dodaj komentarz
wielblad13
żadnych zmian w konstytucji!!! w tym tempie zadłużycie ze sto pokoleń Polaków!!!! to już nie pomoc to już perwersyjna prostytucja!!!!
boris-vodka
Tylko po 5 tys?......Może tak warto wesprzeć starszych biednych ludzi którzy teraz muszą palić węglem po 1,7 tys zł za tonę .....PISowski RAJ:)
darius19
Ile dzieci dziennie zabija Armia Czerwona na Ukrainie? Trolla poznacie po odpowiedzi. Nigdy.Nigdy nie wspomni ze cale to szambo wywolal zbrodniarz Putin. Wspomagam sasiedni sierociniec ktory przyjal ukrainskie dzieci. Kto ich pozbawil domow? Troll wspomni o Marsjanach, CIA, Zelenskim,Donbasie i jaka ta wojna okrutna. O Putinie sza.Ile dzieci dziennie zabija Armia Czerwona na Ukrainie? Trolla poznacie po odpowiedzi. Nigdy.Nigdy nie wspomni ze cale to szambo wywolal zbrodniarz Putin. Wspomagam sasiedni sierociniec ktory przyjal ukrainskie dzieci. Kto ich pozbawil domow? Troll wspomni o Marsjanach, CIA, Zelenskim,Donbasie i jaka ta wojna okrutna. O Putinie sza. Nie chce do lagra.
trolley
Czy ty zwyczajnie próbujesz swoimi bredniami wymusić na Polsce żeby wzięła na siebie większy ciężar niż jest w stanie unieść czy o co ci chodzi? Nerwica natręctw czy jak?
wielblad13
oddaj tym dzieciom swój cały majątek! na co czekasz? przecież tam giną!!!! a ty siedzisz we własnym domu! sprzedaj go i ratuj cudze dzieci!!!
talmud
tego kolesia tez można wysłać do struktur eu.......wyraźnie marnuje się na gruncie lokalnym......LMAO.........lepiej będzie służył na innym odcinku ......a i apanaże ciekawsze.....LOL
prywaciasz
Ja się pytam, skoro na wszystko sa teraz nagle pieniadze jak z rękawa, jak na zawołanie w kazdej ilosci, na dzieci, na ukrainki na 500+, na złobki, przedszkola, na nauki, na mieszkania to... CO SIE DZIAŁO Z TYMI PIENIEDZMI DOTYCHCZAS?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
trolley
Bękart to chyba matka do ciebie woła. Przygłupie z wykopu.
znawca_wszystkiego
Jeśli taki był plan to Ukraina właśnie sprytnie zajęła Polskę. Nie tylko Przemyśl o którym kiedyś tam bąkała.

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki