REKLAMA

Chiny nakładają nawet 212-procentowe cła na wino z Australii

2020-11-27 15:20
publikacja
2020-11-27 15:20

Chiny nakładają tymczasowe cła antydumpingowe w wysokości 107-212 proc. na wino sprowadzane z Australii – ogłosiło w piątek ministerstwo handlu w Pekinie. Rząd w Canberze łączy to z narastającym sporem dyplomatycznym i politycznym pomiędzy obu krajami.

Nowe taryfy wejdą w życie w sobotę. Według chińskich urzędników część australijskiego wina jest dotowana i sprzedawana w Chinach po zaniżonych cenach, co narusza interesy rodzimych producentów tego trunku.

Do Chin trafia obecnie 37 proc. całego australijskiego eksportu wina. Rząd w Canberze ocenia taryfy jako nieuzasadnione i wiąże je ze sporem dyplomatycznym pomiędzy obu krajami.

Chińskie władze ogłosiły niedawno długą listę skarg pod adresem Australii, dotyczących między innymi wykluczenia koncernu Huawei z budowy sieci 5G, zabierania głosu w kwestiach praw człowieka i wzywania do niezależnego śledztwa w sprawie pochodzenia koronawirusa.

„Niedawne komentarze Chin sprawiają wrażenie, że chodzi bardziej o skargi na te sprawy, niż rzeczywiście o jakiekolwiek niewłaściwe działania którejkolwiek branży” – powiedział dziennikarzom minister rolnictwa Australii David Littleproud.

„To nie tylko niepokoi eksporterów australijskich, lecz martwi eksporterów na całym świecie” - dodał minister.

Oclenie wina jest najnowszym z szeregu środków podjętych przez komunistyczne władze ChRL wobec australijskiego eksportu. Wcześniej Pekin wstrzymał import z tego kraju części wołowiny, drewna i jęczmienia.

Ekspert ds. chińskich z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) dr Michał Bogusz ocenił, że Chiny upubliczniły listę zarzutów wobec Australii, aby ostrzec inne państwa, jak mają się zachowywać, gdyż w przeciwnym razie one również zostaną przez Pekin ukarane gospodarczo.

„Oczywiście chińska ambasada, przekazując listę mediom, wiedziała, że nie wpłynie na zmianę polityki Australii. W rzeczywistości jest to jednak ostrzeżenie dla innych partnerów ChRL. Jest to lista rzeczy, których mają nie robić, np. nie zabraniać Huawei udziału w budowie 5G lub nie dopuszczać do negatywnych publikacji o ChRL, albo zostaną ukarani, podobnie jak Australia” – napisał ekspert na swoim blogu.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ kib/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
znawca_wszystkiego
No i świetnie, jak tak mocno trzymają z USA to niech do USA sprzedają te swoje sikacze.
ajwaja
To sie Kangury dorabiaja,
jako czlonek "koalicji antychinskiej", chcieli nastraszyc Smoka
Exsport miesa, mineralów, zbóz itd. do Chin i teraz winka stracili

To se beda teraz pic jabole do obledu
jarekzbyszek
A my pozwalamy Chinom na export do Polski bez cła. Wystarczy zapakować w list i bezkarnie wjeżdża do nas 10 mld USD Chińskiej nadwyżki.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
remo87
I jak tam azjatycka strefa wolnego handlu? :D Kiedy świat zrozumie, że z Chinami nigdy nie będzie można robić interesów jak równy z równym.
itso_chram_panszczyzna
dokładnie Anglosasi juz o tym wiedzą Europa jak zwykle śpi a może trzeba im wykres Importu przed nos pokazać jak Unia Europejska jest zintegrowana ze widać w nim dominujące kraje jak Rosja Chiny i oczywiście Niemcy przyczyn jeden jest tylko w UE i brakuje równowagi to jest fiasko integracji.

źródło: https://businessinsider.
dokładnie Anglosasi juz o tym wiedzą Europa jak zwykle śpi a może trzeba im wykres Importu przed nos pokazać jak Unia Europejska jest zintegrowana ze widać w nim dominujące kraje jak Rosja Chiny i oczywiście Niemcy przyczyn jeden jest tylko w UE i brakuje równowagi to jest fiasko integracji.

źródło: https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/import-i-eksport-polski-mapa-handlu-zagranicznego-dane-gus-2019/q6phd38
luxferre odpowiada itso_chram_panszczyzna
Już nawet pomijając to, że interpunkcji brak (a za cholerę nie wiadomo gdzie i co w tym czymś powstawiać), to: Po co dajesz link ze źródłami do posta, który nie zawiera żadnej informacji?
itso_chram_panszczyzna odpowiada luxferre
jak nie zawiera informacji import eksport wykresy procenty posortowane :D, na głodnego jak pisze komentarze to tak właśnie wygląda

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki