REKLAMA

Pierwsze w Polsce przypadki zakażenia koronawirusem u norek hodowlanych

2020-11-24 12:53, akt.2020-11-24 16:14
publikacja
2020-11-24 12:53
aktualizacja
2020-11-24 16:14
Pierwsze w Polsce przypadki zakażenia koronawirusem u norek hodowlanych
Pierwsze w Polsce przypadki zakażenia koronawirusem u norek hodowlanych
fot. Nicolai Dybdal / / Shutterstock

Na jednej z ferm hodowlanych w woj. pomorskim potwierdzono 8 przypadków zakażenia koronawirusem wśród norek. Patogen wykryli naukowcy z gdańskich ośrodków naukowych we współpracy z lekarzami weterynarii.

Minister rolnictwa Grzegorz Puda polecił pilne zdiagnozowanie przez Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach reprezentatywnej grupy zwierząt z fermy norek w województwie pomorskim - poinformował PAP resort rolnictwa.

"Decyzja została podjęta w związku z pojawieniem się informacji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego o wykryciu zakażenia koronawirusem u norek hodowlanych. Inspekcja Weterynaryjna nie była ani zleceniodawcą, ani uczestnikiem tych badań. Nie posiada też ich wyników, a próbki nie były pobrane przez urzędowych lekarzy weterynarii" - poinformowało ministerstwo.

Inspekcja Weterynaryjna przekazała informację o możliwości wystąpienia zakażenia Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz podjęła działania, które mają u urzędowo potwierdzić lub wykluczyć SARS-CoV-2 na fermie.

Do czasu uzyskania wyników badań laboratoryjnych z Państwowego Instytutu Weterynarii Inspekcja Weterynaryjna nakazała izolację zwierząt przebywających na fermie.

"Tylko wyniki badań pochodzące z urzędowych laboratoriów weterynaryjnych, a także z laboratorium referencyjnego Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – w Puławach mają charakter wyników uznawanych za urzędowe. I tylko na ich podstawie oceniana jest sytuacja epizootyczna w zakresie zakażeń wirusem SARS-CoV-2 u norek" - podkreślił resort.

Ministerstwo zaznaczyło, że inne wyniki badań mają charakter analiz stricte naukowych. Próbki do badań w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w kierunku SARS-CoV-2 u norek nie zostały pobrane zgodnie z procedurą przekazaną w maju br. przez Głównego Lekarza Weterynarii.

"Powiatowy Lekarz Weterynarii pobrał dziś próbki do badań, które bezzwłocznie zostaną przebadane w Instytucie Weterynaryjnym w Puławach" - poinformował resort.

O wykryciu pierwszych w Polsce przypadków zakażenia koronawirusem u norek hodowlanych poinformował na swej stronie internetowej Gdański Uniwersytet Medyczny (GUmed). Patogen wykryli naukowcy z Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed i Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z lekarzami weterynarii.

Jak podano w komunikacie prasowym, dr Maciej Grzybek z Zakładu Parazytologii Tropikalnej GUMed i dr Łukasz Rąbalski z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych UG we współpracy z lekarzami weterynarii zbadali 91 norek hodowlanych pod kątem obecności koronawirusów. Naukowcy potwierdzili zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u ośmiu osobników.

To pierwsze w Polsce przypadki potwierdzonego zakażenia zwierząt hodowlanych wirusem SARS-CoV-2. Wymazy z gardła pobrano od norek z fermy hodowlanej w województwie pomorskim. Naukowcy chcą teraz ustalić pochodzenie patogenu oraz porównać go ze znanymi dotąd sekwencjami.

"Materiał poddano badaniu RT-PCR przy użyciu testu dwugenowego opartego na protokole stosowanym w diagnostyce człowieka. Stwierdzono obecność RNA wirusa SARS-CoV-2 u ośmiu spośród badanych zwierząt. Aktualnie prowadzone są pogłębione badania genetyczne, które pozwolą na określenie prawdopodobnego pochodzenia wirusa oraz umożliwią porównanie ze znanymi sekwencjami genetycznymi SARS-CoV-2" - wyjaśniono w komunikacie.

Jak podkreślono, uzyskane wyniki wskazują na możliwość przenoszenia się wirusa SARS-CoV-2 z człowieka na norki. W badaniach laboratoryjnych prowadzonych w różnych ośrodkach naukowych w Europie i na świecie potwierdzono eksperymentalnie możliwość zakażenia wielu gatunków zwierząt takich jak norki, chomiki, króliki, nietoperze, makaki i gryzonie.

"Badania trójmiejskich naukowców potwierdzają konieczność wzmożonego monitoringu epizootiologicznego, prowadzenia intensywnych badań w poszukiwaniu możliwych przenosicieli chorób odzwierzęcych oraz podniesienia standardów bioasekuracji na fermach zwierząt hodowlanych" - dodano.

Przypadki Covid-19 potwierdzono wcześniej na fermach norek w innych europejskich państwach, m.in. w Szwecji, Grecji, Holandii, Danii i Francji.

Autorka: Anna Machińska

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
carlito1
Czyli teraz co ? Wytłuc co do jednej? Dać 5000zl pomocy od państwa i biznes sam sie zwinie...
bha
Już od jakiegoś czasu w niektórych krajach takich jak Dania,Holandia,Hiszpania stwierdzono że zmutowany przez norki koronawirus przenosi się niestety ponownie na ludzi zakażając ich nową odmianą wirusa covid 19. U nas jak zwykle udajemy ,,Greka" dopóki tylko tylko się da lub dopóki nie obudżmy się z kolejną ręką Już od jakiegoś czasu w niektórych krajach takich jak Dania,Holandia,Hiszpania stwierdzono że zmutowany przez norki koronawirus przenosi się niestety ponownie na ludzi zakażając ich nową odmianą wirusa covid 19. U nas jak zwykle udajemy ,,Greka" dopóki tylko tylko się da lub dopóki nie obudżmy się z kolejną ręką w nocniku ??!!!. Takich ferm norek w Polsce oficjalnie jest około 600 !!!!!!!. INFO https://zdrowie.radiozet.pl/Choroby/Choroby-zakazne/Eksperci-fermy-norek-moga-stac-sie-fabrykami-mutacji-koronawirusa INFO 2 https://www.planeta.pl/Wiadomosci/Swiat/Zabojcza-mutacja-koronawirusa-w-Izraelu-Zarazaja-zwierzeta
glowny_analityk_bankier_pl
No wreszcie! czekaliście tak długo dla niepoznaki że niby nie powiążemy tego iż jest to umyślne jak minie trochę więcej czasu?
secundus
miała papaja, ma Tymbark, ma też norka, mam i ja!
michalshk
Też widziałem tymbarka z $wiru@em! Zniszczyć wszystkie soki! Nie ma dowodów, że reszta soków w sklepach, hurtowaniach także nie jest zakażona.
secundus
i po co ustawa futerkowa?! no przecież wirus, tak nam przykro, w trosce o dobre norek, zabijemy je

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki