REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu 12 listopada

2015-11-05 15:36
publikacja
2015-11-05 15:36

12 listopada odbędą się pierwsze posiedzenia Sejmu VIII kadencji i Senatu IX kadencji - poinformowała w czwartek szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska. Tego dnia premier Ewa Kopacz złoży dymisję.

fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Posiedzenie Sejmu rozpocznie się w czwartek, 12 listopada, o godz. 13, a pierwsze posiedzenie Senatu - o godz. 17.

"Pan prezydent podpisał również postanowienie o wyznaczeniu marszałków seniorów Sejmu i Senatu, którzy będą prowadzili obrady. Marszałkiem seniorem został wyznaczony w Sejmie poseł Kornel Morawiecki, natomiast marszałkiem seniorem do prowadzenia pierwszego posiedzenia obrad Senatu - Barbara Borys-Damięcka" - poinformowała w czwartek Sadurska.

Po wyborach 25 października, które wygrało PiS, rząd Ewy Kopacz kończy urzędowanie. Zgodnie z konstytucją premier Kopacz złoży dymisję na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji. Premier może złożyć dymisję osobiście, jak i na piśmie, które w takim wypadku kieruje do marszałka seniora.

Na inauguracyjnych posiedzeniach posłowie i senatorowie złożą ślubowania, wybrani zostaną marszałkowie Sejmu i Senatu; tradycyjnie prezydent może wygłosić orędzie.

Marszałek senior przeprowadza złożenie ślubowania poselskiego. Regulamin Sejmu określa, że po odczytaniu roty każdy z wywoływanych posłów wypowiada słowo "ślubuję"; może dodać także zdanie: "tak mi dopomóż Bóg". Marszałek senior przeprowadza także wybór marszałka Sejmu. Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów. Po wyborze marszałek Sejmu obejmuje przewodnictwo obrad; Sejm w uchwale ustala liczbę wicemarszałków.

Zgodnie z regulaminem Senatu marszałek senior odbiera ślubowanie senatorskie: senatorowie po odczytaniu roty ślubowania wypowiadają słowo "ślubuję", mogą dodać: "tak mi dopomóż Bóg". Marszałek senior przeprowadza także wybór marszałka Senatu. Następnie marszałek Senatu przeprowadza wybór wicemarszałków.

Zgodnie z ustawą zasadniczą prezydent desygnuje nowego premiera, który proponuje skład rządu. Prezydent na powołanie szefa rządu z pozostałymi jego członkami i odebranie przysięgi od nowo powołanej Rady Ministrów ma 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu.

Najpóźniej 14 dni po powołaniu premier przedstawia program działania rządu (wygłasza expose) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło zapowiedziała w czwartek, że skład rządu przedstawi w najbliższych dniach.

Zgodnie z konstytucją Sejm i Senat wybierane są na czteroletnie kadencje. Kadencje Sejmu i Senatu rozpoczynają się z dniem zebrania się Sejmu na pierwsze posiedzenie i trwają do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Sejmu kolejnej kadencji. (PAP)

wni/ kno/ eaw/ bk/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~wito
Szkoda, że Pan Prezydent tak się bawi Polską. Termin prowokacyjny, żeby Pani Premier poleciała na Maltę i wysłała mu dymisję na piśmie, a on jej nie musiał oglądać na swoje oczy. Żenada.

Myślę, że wiele razy będziemy musieli wstydzić postępowania nowej władzy. A mieli być lepsi od poprzedników. Niestety
Szkoda, że Pan Prezydent tak się bawi Polską. Termin prowokacyjny, żeby Pani Premier poleciała na Maltę i wysłała mu dymisję na piśmie, a on jej nie musiał oglądać na swoje oczy. Żenada.

Myślę, że wiele razy będziemy musieli wstydzić postępowania nowej władzy. A mieli być lepsi od poprzedników. Niestety słoma z butów zawsze wyjdzie. Klasa polityczna cieniutka w Polsce. I szczerze powiedziawszy z roku na rok gorzej. Smutno mi to powiedzieć, ale Panowie (i Panie) z SLD jako ostatni reprezentowali jakiś poziom (Cimoszewicz, Belka, Szmajdziński, Hausner), a potem to tylko równia pochyła.

PiS warte PO, a PO warte PiS.
~alojzy
Ledwo chodzi staruszka ma 78 lat, jak mogli ja wybrac, czy wiecie, że ona -tak jest w wikipedii-ukończyła studia na PWSZFIT w Łodzi w 1959 roku, majac 22 lat ,jakas wybitna osobowośc
~Marekk
Zazdrość i zawiść to nie są najwspanialsze cechy Narodu. Może uzdoniona była, wybitnie?
A zresztą, trzeba się było uczyć, a nie teraz wybrzydzać!
Nie pójdzie taki na wybory, całkiem niczym ja, a potem narzeka...
~Margo
Alojzy ty pewnie nie chodziłeś do szkoły więc nie wiesz w jakim wieku wtedy kończyło się szkoły.
~222
Dajcie nam bron .koniec bliski
~Marekk
To Pan 222 jeszcze nie ma w naoliwione szmaty płytko zakopanej? Odprzedam tanio, bo mnie we wskazujący palec skurcz złapał od patrzenia w telewizor. Sygnał bezwarunkowy idzie wprost od kręgosłupa i bym ogniem ciągłym wykaszał...
~nona
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~ANTY_ryży_kutong
PiS to jednak idioci, chcą sprawić wrażenie że dzielą się "demokracją" ale kto im w to uwierzy.

Skoro wygrali wszystko to niech biorą wszystko.

Powiązane: Wybory parlamentarne 2015

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki