REKLAMA

Pierwsza runda dialogu ekonomicznego między USA i Tajwanem

2020-11-21 14:00
publikacja
2020-11-21 14:00
fot. REUTERS/Tyrone Siu/File Photo / FORUM

W piątek w Waszyngtonie odbyła się pierwsza edycja dialogu na rzecz dobrobytu i partnerstwa gospodarczego między USA a Tajwanem. W spotkaniu wziął udział podsekretarz stanu ds. ekonomicznych Keith Krach i wiceminister ds. gospodarczych Tajwanu Chen Chern-chyi.

Ze strony tajwańskiej do spotkania w ramach dialogu EPP dołączyli online również minister bez teki John Deng, minister ds. gospodarki Wang Mei-hua i inni wysocy rangą przedstawiciele Republiki Chińskiej.

Dialog został zainicjowany na początku miesiąca przez sekretarza stanu USA Mike Pompeo.

"Podjęcie dialogu wskazuje, że nasze stosunki gospodarcze z wiarygodnym partnerem i dynamiczną demokracją, jaką jest Tajwan, są silne i nadal wzrastają" - stwierdził na początku listopada Pompeo.

W trakcie spotkania Ekonomiczne i Kulturalne Biuro Przedstawicielskie Tajpej w USA (TECRO) oraz Amerykański Instytut na Tajwanie (AIT) podpisały pięcioletnie porozumienie o współpracy (MOU). Umowa ta ma zostać następnie przedłużona na kolejnych 5 lat.

Minister spraw zagranicznych Joseph Wu w trakcie konferencji prasowej w piątek wskazał, że partnerstwo Tajwanu i USA przybrało formę zinstytucjonalizowanej współpracy, na którą nie będą miały wpływu jakiekolwiek zmiany w rządach obu krajów.

Tematem rozmów nie było podpisanie umowy o wolnym handlu - podkreślił Joseph Wu. Wyraził przy tym nadzieję, że nowa administracja prezydenta-elekta Joe Bidena wyrazi chęć kontynuowanie rozmów a ten temat.

Szef resortu spraw zagranicznych odniósł się tym samym do apelu, który w październiku wystosowało 50 senatorów USA z obu partii o rozpoczęciu negocjacji nad kompleksową umową handlową pomiędzy Tajwanem i Stanami Zjednoczonymi.

Jak podało w swoim oświadczaniu ministerstwo spraw zagranicznych Tajwanu, na spotkaniu dyskutowano również o takich sprawach, jak sieć 5G, bezpieczeństwo telekomunikacyjne, łańcuchy dostaw, inwestycje, infrastruktura, energia odnawialna czy światowy system ochrony zdrowia. Strony uzgodniły również utworzenie grup roboczych, które będą kontynuować dalsze rozmowy sektorowe.

W oświadczeniu wydanym przez Departament Stanu USA można przeczytać, że strony wyraziły również chęć rozpoczęcia negocjacji na temat umowy naukowo-technologicznej, która w jeszcze większym stopniu pogłębi współpracę pomiędzy krajami w tym zakresie.

Departamentu Stanu stwierdził, że "przyszłe edycje dialogu EPP pomogą wzmocnić stosunki gospodarcze USA i Tajwanu, pogłębią szacunek obu państw do demokracji oraz ich zaangażowanie na rzecz rozwoju wolnego rynku, przedsiębiorczości i wolności".

Tajwański resort spraw zagranicznych natomiast podkreślił, że "dialog jest kamieniem milowym na drodze pogłębienia partnerstwa gospodarczego na linii Tajwanu-USA i wskazuje na ciągły rozwój stosunków dwustronnych pomiędzy państwami".

O możliwym sformalizowaniu dialogu po raz pierwszy mówiono podczas wizyty Kracha na Tajwanie we wrześniu br. Amerykanin spotkał się wtedy z prezydent Cai Ying-wen, premierem Su Tseng-changiem i ministrem spraw zagranicznych Josephem Wu. Była to pierwsza od 1979 roku oficjalna wizyta przedstawiciela Departamentu Stanu USA na Tajwanie.

Po ogłoszeniu przez szefa amerykańskiej dyplomacji Mike'a Pompeo ostatecznej daty pierwsze rundy EPP, Chiny wyraziły swój sprzeciw, wskazując, że działania tajwańskiej partii rządzącej prowadzone pod pozorem wymiany handlowej i dla własnych korzyści, stawiają wyspę w sytuacji, w której jest ona kontrolowana przez rząd USA, co szkodzi interesom "tajwańskich rodaków".

Był to już kolejny w ostatnich miesiącach sprzeciw Chin dotyczący tajwańskich relacji zagranicznych. Napięcie pomiędzy Tajpej i Pekinem wzrosło po niedawnych wizytach na Tajwanie ministra zdrowia Alexa Azara i czeskiej delegacji z przewodniczącym Senatu Miloszem Vystrczilem na czele. Plany sprzedaży amerykańskiej broni Tajwanowi również się do tego przyczyniły.

W czwartek Hsiao Bi-khim, przedstawicielka i de facto ambasador Tajwanu w USA potwierdziła, że w grudniu na Tajwan przyleci z oficjalną wizytą na Tajwan Andrew Wheeler, szef Agencji Ochrony Środowiska USA (EPA), kolejny w ostatnich miesiącach wysoką rangą urzędnik USA.

Z Tajpej Aleksandra Bielakowska (PAP)

abie/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ajwaja
Taiwan jest chinski
To uciekinierzy przed przyjacólmi chinskimi,
kiedy MaoTseTung lal japonskich nazistów > Dlugi Marsz
Wielkie uproszczenie

Pogadaj kal-boj np. z zaklinaczka Woodoo, bedzie bardziej wesolo, choc tez bez sensu :)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki