Pieniądze na własny biznes – to łatwiejsze niż myślisz

2012-06-20 15:48
publikacja
2012-06-20 15:48

 

 

 

Najkrócej można opisać go tak: pełen zapału, ambicji i chęci. Cały czas towarzyszy mu to przemożne przeczucie, że znalazł ten najlepszy, długo oczekiwany, rewolucyjny  pomysł na biznes. Pomysł, który mógłby wdrożyć w życie, gdyby tylko miał te kilkadziesiąt tysięcy złotych żeby go rozkręcić. Młody przedsiębiorca, bo o nim tu mowa, jest absolutnie przekonany, że jego biznes mógłby zacząć przynosić niebotyczne, może nawet milionowe zyski. Problem tylko w tym, że tych kilkudziesięciu, kilkuset tysięcy nie ma. Konserwatywne banki albo wymagają niemożliwych do spełnienia zabezpieczeń, albo po prostu nie potrafią (nie chcą?) dostrzec w biznesplanie przebłysku geniuszu. Kończy się, jak zwykle, na marzeniach. Wydaje się, że pozostaje już tylko zdać się na boską interwencję. Tymczasem okazuje się, że nie trzeba mierzyć aż tak wysoko. Wystarczy interwencja... anielska.

 

O to kim są aniołowie biznesu i jak mogą pomóc ludziom z pomysłem pytamy Mariusza Kaczmarka, Menadżera Gildii Aniołów Biznesu

 

Podobno widział pan anioła?...

Nawet nie jednego (śmiech). W naszej Gildii mamy ich ponad 140. Anioł biznesu, bo o takim mówimy, to ktoś, kto inwestuje swoje własne pieniądze w projekty, które jego zdaniem charakteryzują się dużym potencjałem wzrostu, czyli takie, które mogą w dającej się określić przyszłości, przynieść znaczące zyski.

 

Jak taki anioł biznesu może pomóc młodemu przedsiębiorcy?

Pierwszą rzeczą o kluczowym znaczeniu jest wniesienie kapitału. Jeżeli inwestor uzna, że projekt jest atrakcyjny dla niego z biznesowego punktu widzenia, to przedstawia pomysłodawcy propozycję współpracy, polegającą na zainwestowaniu określonej ilości pieniędzy w zamian za udział
w przyszłych zyskach. Pozwala to początkującemu przedsiębiorcy pokonać tzw. lukę kapitałową, czyli sytuację w której projekt we wczesnej fazie rozwoju napotyka trudności z pozyskaniem pieniędzy na inwestycje. Ze względu na niewielki staż firmy na rynku oraz dużą innowacyjność projektów, finansowanie takiego przedsięwzięcia jest zbyt ryzykowne dla  banków czy inwestorów instytucjonalnych typu private equity czy venture capital. Tymczasem aniołowie biznesu, odważni, przedsiębiorczy i ufni w swój „nos do interesów”, są w stanie podjąć to ryzyko i wesprzeć pomysłodawcę.

 

Czy kapitał to wszystko co wnosi inwestor?

Środki finansowe są ważne, ponieważ wiele ciekawych pomysłów biznesowych zatrzymuje się
w swoim rozwoju właśnie z powodu ograniczeń kapitałowych i nigdy nie przekracza progu bycia firmą o niewielkim zasięgu. Jednak pieniądze to nie wszystko co wnosi do wspólnego interesu inwestor. Często okazuje się bowiem, że równie cenne co zainwestowany kapitał, jest doświadczenie, wiedza i sieć kontaktów jakie wnosi do projektu anioł biznesu. Dzięki takiej mieszance firma może osiągnąć kolejne etapy rozwoju nie ograniczając swoich możliwości
i potencjału wzrostu. Dobrym przykładem moe być tu na przykład firma JewelBAG, która znakomicie rozwinęła się dzięki współpracy w ramach GAB. Model biznesowy spółki opiera się na sprzedaży internetowej biżuterii bazującej na bursztynie w systemach B2B, B2C. Biżuteria pochodzi bezpośrednio od producentów, którzy dzięki systemowi stworzonemu przez firmę JewelBAG uzyskali dostęp do kolejnego kanału dystrybucji. Wymieniłem przykład akurat tej firmy również ze względu na sylwetkę projektodawcy, którym jest małżeństwo z Gdańska -  informatyk oraz główny handlowiec największego producenta biżuterii na wybrzeżu. Właśnie takich osób poszukują bowiem inwestorzy. Projektodawcy nie tylko posiadają razem dużą wiedzę z zakresu informatyki i sprzedaży internetowej ale również doświadczenie handlowe, znajomość branży
i rynku, zarówno polskiego jak i zagranicznego. Dodatkowo znakomicie się uzupełniają. Co zrobiło też pozytywne wrażenie na  inwestorze to fakt, że projektodawcy bez wahania w pełni poświęcili się przedsięwzięciu, rezygnując z dotychczasowych miejsc zatrudnienia. JewelBAG jest więc dobrym przykładem połączenia pomysłu i determinacji. Nic dziwnego zatem, że plan finansowy przewiduje osiągnięcie progu rentowności już na początku 2013 roku. Firma pozyskała już pierwsze zlecenia i dynamicznie się rozwija. Udało się jej uzyskać również dodatkowe wsparcie finansowe z innego źródła.                           

                                                                                           

Jak na możliwość uzyskania takiego wsparcia reagują przedsiębiorcy?

Znakomicie. W samej Gildii, choć ta działa zaledwie od maja 2010 roku, mamy już w naszej bazie ponad 1100 znakomitych pomysłów z najróżniejszych branż i sektorów, łącznie z tymi, które tradycyjnie cieszą się największym zainteresowaniem inwestorów, czyli związanymi z Internetem, telekomunikacją, urządzeniami mobilnymi, oprogramowaniem, ale też ochroną środowiska czy multimediami. O jakości zgłaszanych projektów może świadczyć fakt, że już 8 z nich pozyskało inwestorów i znajduje się obecnie w fazie realizacji. To jeden z najlepszych wyników spośród wszystkich polskich sieci aniołów biznesu. Informacją, która z pewnością może rozpalić wyobraźnię potencjalnych pomysłodawców jest fakt, że  sumaryczna wartość zainwestowanych
w te projekty środków to już blisko 5 milionów złotych. A pula ta w niedługim czasie może się znacząco zwiększyć, jeżeli weźmie się pod uwagę, że kolejne 104 to projekty zatwierdzone biznesowo, czyli takie, które zyskały akceptację ekspertów Gildii i zostały przekazane do wybranych potencjalnych inwestorów.

                                                

Czym tłumaczyć tak dobre wyniki?  

Jest to z pewnością zasługa samych projektodawców, którzy często rozumieją i dają temu wyraz w zgłaszanych projektach, że liczy się nie tylko sam pomysł na biznes, ale również osobowość, charakter i doświadczenie osoby czy zespołu, który za nim stoi. Pomysł oczywiście musi być trafiony, innowacyjny, z dużym potencjałem wzrostu, ale, dodatkowo, zgłaszający go, musi mieć ten charakterystyczny błysk w oku, zapalać się, mówiąc kolokwialnie, kiedy opowiada o pomyśle, żyć nim. Anioł biznesu chce bowiem zainwestować nie tyle w sam pomysł, co w człowieka, który wdroży go w życie. Takich właśnie ludzi i projekty mamy w swojej bazie, i takie też prezentujemy zrzeszonym w Gildii aniołom. Dzięki temu nieustannie mamy pełne ręce roboty. Nawet teraz, gdy rozmawiamy, zespół Gildii intensywnie pracuje przy kolejnych 2 projektach na etapie przedinwestycyjnym, czyli takim, gdzie toczą się już bezpośrednie negocjacje pomiędzy projektodawcami a inwestorami. Aktywnie pomagamy wypracować zadowalający wszystkich kompromis, opracowywane są szczegółowe zapisy umów  inwestycyjnych. Mocno liczymy na to, że już wkrótce  te projekty przejdą do fazy realizacji.

 

Jak można dołączyć do grona tych szczęśliwców? 

Sama procedura jest bardzo prosta i klarowna. Wystarczy zarejestrować swój projekt na stronie  www.aniolybiznesu.org  Precyzyjnie przygotowany formularz prowadzi krok po kroku przez proces zgłaszania pomysłu, a my gwarantujemy jego poufność i bezpieczeństwo. Warto też nadmienić, że na tym etapie nie oczekujemy bardzo szczegółowego, dopracowanego w detalach biznesplanu. Wystarczy ramowy opis pomysłu, który w jasny i przekonujący sposób przedstawi jego potencjał biznesowy.

 

Co dzieje się z tak zgłoszonym projektem?

Nad projektem pochylają się eksperci GAB, którzy poddają go wstępnej ocenie. A warto wspomnieć, że są to osoby z ogromnym doświadczeniem w zakresie inwestycji typu seed oraz venture capital czy budowy i kształtowania polityki inwestycyjnej, prowadzący z powodzeniem swoje własne biznesy. Jeżeli znajdzie on uznanie w ich oczach, projektodawcy zapraszani są do zgłoszenia szczegółowego biznesplanu.

 

Czy zgłaszane w ten sposób pomysły są bezpieczne?                

W stu procentach. Umowa jaką podpisujemy z aniołami biznesu zobowiązuje ich do nieujawniania informacji uzyskanych w związku z udziałem w GAB. Ponadto należy pamiętać, że Gildia Aniołów Biznesu została stworzona w oparciu o trzy, niezwykle dla nas ważne zasady, jakimi są: poufność, partnerstwo i przejrzystość. To zobowiązuje nas do zapewnienia  najwyższych standardów bezpieczeństwa danych.


Czy jest coś, co wyróżnia ten proces spośród innych tego typu?

Tak, tym wyróżnikiem, naszym zdaniem niezwykle cennym,  jest możliwość skorzystania
z doradztwa inwestycyjnego. Zarówno na etapie prezentacji projektu aniołowi, jak i na etapie następnym, jakim jest decyzja o podpisaniu umowy inwestycyjnej. W każdym momencie zainteresowany inwestor może uzyskać od nas wsparcie finansowe na opracowanie analiz i ekspertyz merytorycznych, prawnych czy finansowych, które pozwolą jeszcze lepiej i bardziej wnikliwie zdiagnozować dany pomysł.

 

W jaki sposób pozyskujecie inwestorów?

Naszym największym atutem jest baza znakomitych pomysłów o dużym potencjale biznesowym. Dzięki temu nasze zadanie polega głównie na dotarciu do osób zainteresowanych takim sposobem inwestowania. Pozyskujemy ich poprzez udział w wielu wydarzeniach,  takich jak rozmaite biznes miksery, konferencje, eventy typu speed dating, śniadania biznesowe, a także dzięki ścisłej współpracy z izbami przemysłowo-handlowymi jak AmCham, BPCC i innymi. Jako że jesteśmy częścią Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. która jest w regionie łódzkim rozpoznawalnym i zaufanym partnerem dla biznesu, korzystamy również z kontaktów wynikających z jej aktywności.

 

Czy potencjalni projektodawcy mogą liczyć na wsparcie Gildii również przed oficjalnym zgłoszeniem swojego pomysłu?

Jak najbardziej. Właśnie dla nich przygotowaliśmy całą serię szkoleń, które odbywają się w trzech polskich miastach: Łodzi, Warszawie i Gdańsku. Podczas nich można dowiedzieć się najważniejszych rzeczy dotyczących współpracy z aniołem biznesu. Nasi eksperci opowiadają między innymi o tym jak ocenić innowacyjność projektu, jak go dobrze opisać i jak negocjować z aniołem biznesu umowę inwestycyjną. Wszystkie szkolenia bezpłatne, a ich aktualny harmonogram można znaleźć na naszej stronie internetowej w dziale szkolenia. Na wszystkie serdecznie zapraszamy. Jest to znakomity pierwszy krok w kierunku realizacji swojego marzenia o odnoszącym sukcesy biznesie.

 

 

...
Źródło:Artykuł sponsorowany
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki