REKLAMA

Piechowiak: Polski Park Technologiczny szansą dla naszych firm na nowe kontrakty w Egipcie

2021-06-14 13:26
publikacja
2021-06-14 13:26
Piechowiak: Polski Park Technologiczny szansą dla naszych firm na nowe kontrakty w Egipcie
Piechowiak: Polski Park Technologiczny szansą dla naszych firm na nowe kontrakty w Egipcie
fot. givaga / / Shutterstock

Utworzenie Polskiego Parku Technologicznego w Egipcie to szansa dla polskich przedsiębiorców do inwestowania i nawiązywania nowych kontaktów biznesowych - powiedział PAP wiceszef MRPiT Grzegorz Piechowiak. Wskazał m.in. na firmy z branży spożywczej i nowoczesnych technologii.

Jak wyjaśnił wiceminister rozwoju, pracy i technologii, pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisała umowę ze Strefą Ekonomiczną Kanału Sueskiego na utworzenie Polskiego Parku Przemysłowego "KSE otrzymała 100 ha ziemi, na których może tworzyć firmy. Trzy polskie przedsiębiorstwa - m.in. z branży spożywczej - już rozważają możliwość rozpoczęcia działalności w tej strefie" - powiedział wiceminister. Jak zaznaczył jest to szansa dla polskich przedsiębiorców "do inwestowania i nawiązywania nowych kontaktów biznesowych".

Piechowiak wyjaśnił, że polskim firmom, które będą inwestować na terenie parku technologicznego będzie przysługiwać pomoc publiczna ze strony rządu egipskiego. "Zagwarantowano pełną własność założonego oddziału firmy oraz zwolnienie przedsiębiorców od cła i podatku od sprzedaży. W przypadku importu na rynek egipski podatek będzie zapłacony za sprowadzane komponenty, a nie za produkt końcowy" - wskazał. Dodał, że 50 proc. obniżka dochodu netto do opodatkowania dla nowych projektów będzie obowiązywała do 7 lat.

"Zainteresowani przedsiębiorcy mogą już zwracać się do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która nadzoruje umowę, a działalność można rozpocząć w każdej chwili" - wskazał.

W ocenie Piechowiaka Egipt wyrasta na lidera gospodarczego w regionie. "W kolejnych latach może stać się dla polskich firm +bramą+ w dostępie do rynków afrykańskich" - ocenił. Według Piechowiaka duży potencjał dla polskich przedsiębiorców ma egipski rynek m.in. spożywczy, ale też branża wysokorozwiniętych technologii IT/ICT.

Zwrócił też uwagę, że Polska ma z Egiptem dodatni bilans handlowy, a od stycznia do marca 2021 r. nastąpił wzrost wzajemnych obrotów. "Ich wartość przekroczyła 165 mln dol. To wzrost wobec analogicznego okresu ub.r. o ponad 12 proc. Eksport z Polski stanowił 104 mln dol." - podkreślił.

Wiceszef MRPiT dodał, że rynkami z potencjałem dla naszych firm są też rolnictwo i obszar ochrony środowiska. "Egipt jest zainteresowany nawiązaniem współpracy z Polską w zakresie produktów żywnościowych, a także nowych technologii środowiskowych, gospodarki odpadami, ściekowa czy związana z oszczędzaniem energii" - wskazał. Dodał, że w grę wchodzi też uruchomienie bezpośredniego połączenia LOT-u z Kairem.

Piechowiak ocenił, że jest szansa na zacieśnienie współpracy gospodarczej między Polską a Egiptem. "Zaprosiłem egipską minister ds. współpracy gospodarczej w tym roku do Polski; podczas tej wizyty jest szansa na podpisanie umowy o współpracy gospodarczej i na wizytę w naszym kraju przedsiębiorców egipskich" - wskazał.

Zdaniem Piechowiaka duży potencjał dla polskich firm spożywczych ma też rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w którym nasi eksporterzy spożywczy mają obecnie 1-proc. udział. "ZEA są zainteresowane przetwarzaniem żywności, jej ochroną, również technologiami odzyskiwania wody" - wskazał. Dodał, że nasi przedsiębiorcy są w ZEA znani i cieszą się dobrą opinią na tym rynku.

Wiceszef MRPiT zwrócił uwagę, że szansą do podpisania kolejnych kontaktów z parterami z regionu Bliskiego Wschodu będą światowe targi EXPO, które rozpoczynają się 1 października. W ramach targów ma się odbyć m.in. Forum Polsko-Arabskie (zaplanowane na 6 grudnia) i Forum Polsko-Afrykańskie w lutym. "Widzimy, że zainteresowanie naszym krajem jest w tym regionie duże. Te imprezy będą początkiem dwustronnych rozmów z poszczególnymi krajami" - wskazał.

Dodał, że nasze firmy meblarskie podpisały nowe kontrakty podczas odbywających się na początku czerwca największych w regionie targów The Hotel Show w Dubaju, w których uczestniczyło blisko 30 firm z Polski. "To nowy, ale bardzo chłonny rynek dla polskich firm" - podsumował. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (1)

dodaj komentarz
itso_argumentum_ad_ignorantiam
To proponuje tam wywozić niemieckie śmieci ;)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki