REKLAMA

PiS z największym potencjalnym elektoratem [Sondaż]

2021-10-27 10:27
publikacja
2021-10-27 10:27
PiS z największym potencjalnym elektoratem [Sondaż]
PiS z największym potencjalnym elektoratem [Sondaż]
/ PiS

Największym potencjalnym elektoratem dysponuje Prawo i Sprawiedliwość. Możliwość głosowania na PiS deklaruje 37,7 proc. badanych. Z kolei "sufit" poparcia dla ruchu Szymona Hołowni to 32,5 proc. - wynika z sondażu pracowni IBRiS dla Onetu.

W badaniu pracownia IBRiS pytała ankietowanych o skłonność zagłosowania na poszczególne partie polityczne, określając szanse na to w kilkustopniowej skali. "Dzięki temu wszystkim zmierzono ich +sufity+ - maksymalne poparcie, jakie są w stanie osiągnąć" - podkreśla Onet.

Prawo i Sprawiedliwość cieszy się w badaniu największym potencjalnym elektoratem na poziomie 37,7 proc. Neutralny stosunek do partii rządzącej ma 5,9 proc. Jak wskazuje portal, "to mało prawdopodobne, ale gdyby wszystkich z tej puli udało się przekonać do jej poparcia, może ona liczyć na 43,6 proc. głosów". "Dokładnie taki wynik ugrupowanie zdobyło w wyborach parlamentarnych 2019 r., gdy po raz drugi osiągnęło samodzielną większość w Sejmie" - przypomina.

Drugą partią z największym rezerwuarem poparcia jest Polska 2050. "+Sufit+ poparcia dla ruchu Szymona Hołowni to 32,5 proc. Dodatkowo 9 proc. respondentów ma do niego neutralny stosunek. Razem to 41,5 proc." - podano podkreślając, że "z sondażu IBRiS wynika więc, że formacja ta teoretyczne jest w stanie nawiązać walkę o wyborcze zwycięstwo".

Koalicja Obywatelska zajmuje w badaniu trzecie miejsce z 25,2 proc. potencjalnego elektoratu i 9,4 proc. elektoratu neutralnego. "Nawet gdyby wszyscy oddali swój głos na KO - co jest mało prawdopodobne - łączny potencjał wyborczy formacji to 34,6 proc., a więc dalej poniżej +sufitu+, jaki jest w stanie osiągnąć prowadzące w sondażu PiS" - podkreślono.

Możliwość oddania głosu na Lewicę deklaruje 19,4 proc. badanych, a 13,5 proc. wyborców ma do ugrupowania neutralny stosunek. W przypadku Konfederacji jest to 16,5 proc. możliwych głosów przy 9,3 proc. respondentów, którzy podchodzą neutralnie do tej formacji. Na Koalicję Polskę-PSL mogłoby zagłosować 9,3 proc. badanych. Neutralnie o ludowcach wypowiada się 17 proc.

Na Konfederację nie zamierza zagłosować największy odsetek badanych, bo 74,3 proc. Drugim ugrupowaniem z największym negatywnym elektoratem jest PSL - 73,8 proc. Na trzecim miejscu znajduje się Lewica - 67,1 proc., a za nią Koalicja Obywatelska - 65,5 proc. i Polska 2050 - 58,5 proc. PiS natomiast nie jest w tej chwili wyborem wśród 56,4 proc. ankietowanych.

"Z sondażu IBRiS wynika, że Prawo i Sprawiedliwość może cieszyć się najbardziej żelaznym elektoratem, ponieważ w zasadzie nie dopuszcza on możliwości głosowania na inne ugrupowania. Najwięcej, bo 14 proc., potencjalnych wyborów PiS dostrzega szansę oddania głosu na Konfederację. Elektorat tej formacji chętniej myśli o oddaniu głosu na rządzących, bo takiego zamiaru nie wyklucza 39 proc., jednak poparcie innych ugrupowań także nie wchodzi w grę" - napisał Onet.

Portal zwraca też uwagę, że mniej zdecydowane są elektoraty innych partii. "W każdej z tych grup duży odsetek badanych bierze pod uwagę możliwość poparcia pozostałych formacji opozycyjnych: 39 proc. potencjalnych wyborców Polski 2050 może zagłosować na KO i 39 proc. jej elektoratu rozważa taką możliwość w drugą stronę. W elektoracie Lewicy częściej deklarowano szansę poparcia ruchu Szymona Hołowni niż Donalda Tuska — 31 do 24 proc." - podano.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na próbie 1094 osób w dniu 20.10.2021 r. metodą CATI (telefoniczne, standaryzowane wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo). (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
langdon25
Ciemnota narodu polskiego jest PORAŻAJĄCA !!!

Jak można ufać pisuarowym złodziejom i kłamcom i głosować na nich ??????

Sprzedać się za 500zł ???!!! Tylko Polak to potrafi .
itso_widmo_bieli
Ja wstaje rano i będę czekał na otwarcie Gmachu wyborczego czyli sali lekcyjnej co jest kpina z demokracji ale mniejsza oto i głosuje na Konfederacje :D
grzegorzkubik
A co by powiedziała Maria Konopnicka?
https://www.tiktok.com/@kanaupolityczny/video/7019683097113300230?lang=pl-PL&is_copy_url=1&is_from_webapp=v1
anty12
Obejrzalem te kocopoly pod linkiem. Tusk nas zniemczyl, heh dobre :) Jak Jaro utrzymywal dobre kontakty z Putinem przez swojego czlowieka w PL tak nadal utrzymuje. Wegiel juz natony importujemy w PL. Wazne ze propaganta idzie pelna para.
anty12 odpowiada anty12
z Rosji do PL mam namysli. A ze mamy kosmiczna inflacje w PL to wina na pewno Tuska i UE. A Mteuszek jak bedzei podskakiwal w PE tomu pokaza gdize jego miejsce. Ze niby cus tam zablokuje podstakuje. Oj bedzie fo szczypac. Juz i tak wiadomo w PiS ze mateunio jest na wylocie.
zenonn odpowiada anty12
Niedzielski będzie premierem czy Błaszczak?
anty12 odpowiada zenonn
Spiacy Jarek.
grzegorzkubik
Takiego potencjały dla KO nie ma. Z Tuskiem teraz tkwią przy 24% a naród obserwuje ich zdradę stanu w Strasburgu i Bruskeli. Tak zdradzieckich polityków Polska dawno nie miała.
anty12
I dlatego Jarus boi sie z nim debaty. Dalej lekcewazcie Tuska :)
wrecker
Lecha Kaczyński i Mateusz Morawiecki przecież podpisali traktaty z UE bąbelku więc co się znowu gorączkujesz. Gdyby nie podpisali to by teraz nie byli naciskani na przestrzeganie tych zasad

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki