REKLAMA

SONDAŻPiS wciąż liderem - opozycja daleko w tyle

2022-12-07 07:45
publikacja
2022-12-07 07:45

Na początku grudnia nie zmienia się sytuacja na scenie politycznej. Wyraźnym liderem jest PiS, który zdobywa ponad 34 proc. poparcia. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska z 28,3 proc. – wskazuje środowa "Rzeczpospolita", która publikuje sondaż IBRIS.

PiS wciąż liderem - opozycja daleko w tyle
PiS wciąż liderem - opozycja daleko w tyle
/ Sejm RP

W sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej" respondentom zadano pytanie: na które z ugrupowań zagłosował(a)by pan/pani w wyborach do Sejmu, gdyby lista komitetów wyglądała następująco: (wariant I): PiS, KO, Lewica (SLD, Wiosna, Partia Razem), Polska 2050 Szymona Hołowni, PSL-Koalicja Polska, Konfederacja oraz (wariant II) PiS, KO, Lewica (SLD, Wiosna, Partia Razem), Polska 2050 Szymona Hołowni, PSL-Koalicja Polska, Konfederacja, Bezpartyjni Samorządowcy.

Jak zwraca uwagę dziennik, "na początku grudnia nie zmienia się sytuacja na scenie politycznej". Dodaje, że wyraźnym liderem jest PiS (34 proc. poparcia), na drugim miejscu Koalicja Obywatelska (28,3 proc.). Według gazety niewiele zmieniłoby, gdyby do gry weszli Bezpartyjni Samorządowcy. "Ich start ogólnokrajowy to straty dla dwóch największych opcji" – stwierdza.

Z sondażu wynika, że w przypadku wariantu I na PiS głosowałoby 34,2 proc. wyborców; KO poparłoby 28,3 respondentów; Lewica zyskałaby 9,7 proc. głosów. Na kolejnych miejscach są: Polska 2050 Szymona Hołowni (8,8 proc.), PSL-Koalicja Polska (5,2 proc.), Konfederacja (5,2 proc.). 8,6 proc. badanych wskazało na odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

W wariancie II PiS zyskałby 33,2 proc. poparcia; na KO zagłosowałoby 26,8 proc. respondentów, a na Lewicę – 9,7 proc. Z kolei Polska 2050 Szymona Hołowni zdobyłaby 8,6 proc. głosów; PSL-Koalicja Polska – 5,4 proc.; Konfederacja – 5,2 proc.; a Bezpartyjni Samorządowcy – 2,0 proc. Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 9,1 proc. respondentów.

Sondaż zrealizowany przez IBRIS dla "Rz" przeprowadzono 2-3 grudnia 2022 r. metodą CATI na tysiącosobowej grupie respondentów. (PAP)

maja/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki