REKLAMA

PiS walczy z nepotyzmem, ale pominął inną partyjną patologię

2021-07-08 07:05
publikacja
2021-07-08 07:05
PiS walczy z nepotyzmem, ale pominął inną partyjną patologię
PiS walczy z nepotyzmem, ale pominął inną partyjną patologię
fot. Tomasz Adamowicz / / FORUM

Wewnętrzna walka PiS z nepotyzmem przykryła inną partyjną patologię. Parlamentarzyści koalicji masowo dorabiają w ministerstwach. Pobierają tam pensje i jednocześnie poselskie diety - podaje czwartkowa "Rzeczpospolita".

"Rz" pisze, że "uchwała sanacyjna PiS, która ma wyrzucić z posad w państwowych spółkach krewnych polityków, wywołała oburzenie w partii". "Po tym jak Krzysztof Sobolewski, którego żona zasiadała w trzech radach nadzorczych, został sekretarzem generalnym PiS, z funkcji w klubie zrezygnował na znak protestu senator Marek Martynowski" - przekazano.

Wskazano, że "kłótnię w obozie władzy wywołuje wprowadzona w uchwale sanacyjnej uznaniowość". "Posady mają zachować osoby, które +zostały zatrudnione/ pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe, w przypadku których doszło jednocześnie do nadzwyczajnej sytuacji życiowej+. O wyjątkach ma decydować minister Jacek Sasin, któremu podlegają państwowe spółki. Ale czy zakaz obejmie także agencje oraz spółki córki państwowych koncernów? – zastanawiają się działacze PiS. Nie wiadomo" - pisze "Rz".

W gazecie napisano, że "zakaz pracy ma objąć dzieci, małżonków, rodzeństwo i rodziców parlamentarzystów – tyle że pajęczyna politycznych karier rozlewa się na dalszą rodzinę i znajomych".

O tym, że tak jest, otwarcie mówi senator PiS Jan Maria Jackowski. "Niektórzy działacze traktowali działalność publiczną nie jako mającą na celu dobro wspólne, ale jako płaszczyznę do polepszania sytuacji ekonomicznej swojej rodziny czy bliskich" – mówi "Rz". I dodaje, że problem widać bardzo wyraźnie w samorządach. "Mówimy o tysiącach osób, które z rekomendacji PiS uzyskały mandat na różnych szczeblach samorządu i które potencjalnie mogą ulegać takiej pokusie" – stwierdza.

Jednak, jak pisze "Rzeczpospolita", "patologia władzy objawia się nie tylko w posadach dla rodzin". "Posłowie PiS masowo +zaciągają się+ do pracy w rządzie jako wiceministrowie i pełnomocnicy, zachowując przy tym poselski mandat (i dodatkowo do pensji 30 tys. zł rocznej diety)" - podaje "Rz".

"Obecnie 79 posłów nie pobiera uposażenia za pracę – to m.in. rolnicy, przedsiębiorcy. Ale zdecydowana większość z nich to właśnie posłowie-ministrowie i pełnomocnicy rządu. Według wyliczeń +Rz+ w nieco ponad 100-osobowym składzie rządu jest obecnie 56 posłów i trzech senatorów. Ten naciągany pomysł, który pozwala na pobieranie rządowej pensji i poselskiej diety, realizowali już poprzednicy, ale na mniejszą skalę. Gabinet Ewy Kopacz miał tylko 16 pełnomocników. W rządzie Mateusza Morawieckiego jest ich ponad 40" - zwraca uwagę gazeta. (PAP)

ksi/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (23)

dodaj komentarz
3456
robotnik teraz nie kradnie ,za komuny to chociaż ukradł worek cementu teraz ,nic ,nie ma szans .to kto kradnie konkretnie . w urzędach od stolicy po sołtysa. kto nie ma możliwości nazywa się to przyrobić na boku ,no to ma pecha ha ha ha nie ma nic ,chodzi w obdartych gaciach z wypadniętymi zębami .bo gdzie go stać zapłacić 450 zł robotnik teraz nie kradnie ,za komuny to chociaż ukradł worek cementu teraz ,nic ,nie ma szans .to kto kradnie konkretnie . w urzędach od stolicy po sołtysa. kto nie ma możliwości nazywa się to przyrobić na boku ,no to ma pecha ha ha ha nie ma nic ,chodzi w obdartych gaciach z wypadniętymi zębami .bo gdzie go stać zapłacić 450 zł za leczenie jednego zęba .
krrzysiek2
przecież to pis jest patologią, złem w czystej postaci...
volksempfanger
Poseł Suski myśli że nepotyzm to po czesku antyperspirant.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jangcy
Nepotyzm, dorabianie, lekceważenie wyborców w imie jakiś paru złotych to będzie przyczyna klęski PiSu w kolejnych wyborach. Na początku Kaczyński twardą ręką trzymał towarzystwo ale przez to zasiedzenie na stołkach i drugą kadencję już dawno mu się to wysuneło spod kontroli. Nie odzyska jej i nawet kompletnie nieogarnięta opozycja,Nepotyzm, dorabianie, lekceważenie wyborców w imie jakiś paru złotych to będzie przyczyna klęski PiSu w kolejnych wyborach. Na początku Kaczyński twardą ręką trzymał towarzystwo ale przez to zasiedzenie na stołkach i drugą kadencję już dawno mu się to wysuneło spod kontroli. Nie odzyska jej i nawet kompletnie nieogarnięta opozycja, a taką tylko mamy w Polsce, będzie w stanie zarobić wystarczająco dużo punktów żeby odsunąć PiS od władzy.
marszalek2020
W tak skorumpowanym kraju w którym rozkradziony publiczny grosz w kwocie 280 miliardów nie robił na rządzących dużego wrażenia, trudno jest znaleźć odpowiednio dużą liczbę ludzi, którzy nie byliby w to rozkradanie umoczeni w jakiś sposób.
Stąd ci co są w PiS-e muszą pracować jednocześnie na kilku etatach żeby złodziei trzymać
W tak skorumpowanym kraju w którym rozkradziony publiczny grosz w kwocie 280 miliardów nie robił na rządzących dużego wrażenia, trudno jest znaleźć odpowiednio dużą liczbę ludzi, którzy nie byliby w to rozkradanie umoczeni w jakiś sposób.
Stąd ci co są w PiS-e muszą pracować jednocześnie na kilku etatach żeby złodziei trzymać z daleka od możliwości dalszej kradzieży.
Nie przez przypadek zmienić to chce gazeta, której szef schowany za śmietnikiem składał raport z działalności tej partii która dobrze żyła dzięki takim kradzieżom.
pstrzezek
Ależ ciężko pracują w tym PiSie by utrzymać złodziei z dala od koryta. Nawet całe rodziny są zaangażowane w tą "walkę" Szlachetne i dzielne z ich strony ;))))))
marszalek2020 odpowiada pstrzezek
W rodzinie ludzie znają się od lat więc z grubsza wiadomo, czy ktoś będzie pilnował budżetu, czy wywali w powietrze wybory prezydenckie żeby w mętnej wodzie dorwać się potem do pieniądza, albo zagłosuje przeciw pieniądzom z Unii, które się nam należą za to co dla Unii robimy od lat.
uczen_manueli_g
Co za półmózg z ciebie.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki