REKLAMA
SPRAWDŹ

SONDAŻPiS trzyma się mocno. PO ciągle w tyle

2023-02-20 08:12
publikacja
2023-02-20 08:12

PiS pozostaje liderem sondaży - na partię rządzącą chciałoby głosować 33,6 proc. badanych. Partie opozycyjne cieszą się niższym poparciem - 27,2 proc. badanych zagłosowałoby na KO, a 8,7 proc. na Lewicę - wynika z najnowszego sondażu United Surveys przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski.

PiS trzyma się mocno. PO ciągle w tyle
PiS trzyma się mocno. PO ciągle w tyle
/ Sejm RP

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w minioną niedzielę, wygrałoby je PiS/Zjednoczona Prawica. Na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego chce oddać głos 33,6 proc. badanych; to mniej o 1 pkt proc. niż w sondażu sprzed dwóch tygodni.

Na drugim miejscu, z poparciem 27,2 proc. ankietowanych, znalazła się Koalicja Obywatelska. To także oznacza spadek w porównaniu z poprzednim badaniem - o 0,8 pkt proc.

Podium zamyka Lewica, na którą zagłosowały 8,7 proc. Polaków. To mniej o 0,4 punktu proc. w stosunku do poprzedniego sondażu.

Z sondażu wynika, że 7,5 proc. respondentów zagłosowałoby na Polskę 2050 Szymona Hołowni (spadek o 0,6 pkt proc.). Natomiast 7 proc. ankietowanych chce oddać swój głos na PSL-Koalicję Polską (wzrost o 1,9 pkt proc.).

W sejmowych ławach zasiedliby także posłowie Konfederacji, na którą głos oddałoby 6,9 proc. badanych (wzrost o 1,7 pkt proc.).

Najmniej głosów przypadłoby Koalicji Agrounii z Porozumieniem. Swój głos oddałoby na nią 0,4 proc. Polaków (spadek o 1,5 pkt proc.).

8,7 proc. respondentów nie wie jeszcze, kogo poparłoby w wyborach do Sejmu.

Jak pisze wp.pl, z przełożenia sondażu na mandaty poselskie wynika, że ponad 33 proc. poparcia nie wystarczyłoby formacji Jarosława Kaczyńskiego na stworzenie własnego rządu. Wyliczeń podjął się dla Wirtualnej Polski prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

PiS zdobyłoby 195 mandatów (wcześniej 203), KO - 154 (wcześniej 160), Lewica - 35 (wcześniej 38), Polska 2050 - 27 (wcześniej 32), Konfederacja - 24 (wcześniej 13), PSL-KP - 24 (wcześniej 13), mniejszość niemiecka - 1 (wcześniej 1).

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 17-19 lutego 2023 roku metodą CAWI & CATI 50/50 na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.(PAP)

itm/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (42)

dodaj komentarz
max5000
Mam nadzieję ze dożyję czasów gdy ta niemiecka agentura w Polsce o nazwie PO załozona w 2001r z niemieckich pieniedzy CDU aby Niemcy miały w Polsce marionetkowy rząd zostanie zdelegalizowana.
grzegorzkubik
KO bez programu, z opcją jedzenia robaków będzie zawsze w tyle.
roberto_1
program pis: rozkraść co się da zanim wszystko walnie a potem gadać, że 12 lat temu platforma tak źle rządziła, że teraz gospodarka siada
arzab
30 mln wyborców z których głosuje tak gdzieś połowa, czyli około 5 mln osobnikom pasuje to co jest teraz ! Im wręcz podoba się inflacja, nepotyzm, zadłużanie naszych dzieci, wnuków i prawnuków oraz wszechobecne kolesiostwo ! Poziom zeszmacenia narodu jest porażający !
marianpazdzioch
Tendencje sado-samo w narodzie wciąż silne.
ogon111
Póki PO sie nie pozbedzie tego dziadersa Tuska to nie ma szans na wygrana, temu Panu juz dziekujemu
katzpodola
Nie pozbędzie bo tam nie mądrych ludzi
samsza
Polacy za likwidacją samochodów spalinowych, 20 kg mięsa i twarogu oraz 3 sztukami odzieży, ok.
go_ral
zeby PO moglo zyskac to skads musieliby sie pojawic jego wyborcy. z pisu nie przejda do PO, a niezdecydowani widza ze programowo PO to pis tylko bez kaczynskiego i morawieckiego. PO to dlasza rozbudowa socjalizmu, zamordyzm (glosowali w covidzie razem z pisem), do tego beda darzyc do fit for 55 oraz zapewne tak jak trzaskowski do zeby PO moglo zyskac to skads musieliby sie pojawic jego wyborcy. z pisu nie przejda do PO, a niezdecydowani widza ze programowo PO to pis tylko bez kaczynskiego i morawieckiego. PO to dlasza rozbudowa socjalizmu, zamordyzm (glosowali w covidzie razem z pisem), do tego beda darzyc do fit for 55 oraz zapewne tak jak trzaskowski do redukcji spozycia miesa, ograniczania ilosci samochodow.
podatnik-
Czy ktoś wie ilu uchodźców przyjął w swojej posiadłości w Chobielinie niejaki Radosław Sikorski z PO, znany z przyjmowania różnej maści pieniędzy zgodnie z zasadą wyznawaną przez Kazia von Isabel jakoby pieniądz nie śmiedział.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki