REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

PiS na czele sondażu z ponad 40 proc. poparciem

2016-08-26 14:30
publikacja
2016-08-26 14:30

41 proc. badanych, którzy zamierzają pójść na wybory, deklaruje poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości, 16 proc. chce głosować na Platformę Obywatelską, 12 proc. na Nowoczesną, a 8 proc. na ruch Kukiz'15 - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

fot. Jaroslaw Pruss / / FORUM

Pierwsze miejsce pod względem społecznego poparcia utrzymuje PiS; na tę partię w sierpniu chciało głosować 41 proc. ankietowanych zamierzających pójść do urn wyborczych. Od poprzedniego pomiaru na początku lipca poparcie dla PiS wzrosło o 2 punkty procentowe.

Druga w tym rankingu jest PO z poparciem 16 proc. respondentów (wzrost o 1 punkt procentowy). Na trzecim miejscu - z poparciem 12 proc. badanych - znalazła się Nowoczesna Ryszarda Petru (spadek o 2 punkty procentowe), która odnotowała najniższy wynik od ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych.

8 proc. zamierzających pójść na wybory deklaruje oddanie głosu na ruch Kukiz15; bez zmian od lipca. Pozostałe partie nie przekroczyłyby 5-procentowego progu wyborczego i nie weszłyby do Sejmu.

Tak jak w lipcu, po 3 proc. zamierzających głosować w wyborach parlamentarnych poparłoby Sojusz Lewicy Demokratycznej, Partię Razem i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Nieco mniejszym poparciem niż na początku wakacji cieszy się obecnie ruch KORWiN (2 proc., spadek o 2 punkty procentowe). Respondenci deklarujący zamiar głosowania na partię spoza przedstawionej im listy (1 proc.) mówili o chęci oddania głosu na ugrupowanie, którego jeszcze nie ma. Od poprzedniego badania z 9 proc. do 10 proc. zwiększył się odsetek badanych deklarujących, że na pewno wezmą udział w hipotetycznych wyborach parlamentarnych, ale wahających się, które ugrupowanie poprzeć.

Gdyby wybory odbywały się w drugiej połowie sierpnia, zagłosowałoby w nich, według własnych deklaracji, 60 proc. badanych (spadek o 4 punkty procentowe). Jednocześnie w porównaniu z poprzednim pomiarem o 5 punktów procentowych do 24 proc. wzrósł odsetek badanych deklarujących, że gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w najbliższą niedzielę, to na pewno nie wzięliby w nich udziału. Z kolei z 17 do 16 proc. zmniejszył się odsetek respondentów wahających się, czy iść na wybory parlamentarne.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 1725 sierpnia na liczącej 1033 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

mzk/ eaw/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (89)

dodaj komentarz
~znalezione_w_necie
Panie Prezesie J. Kaczyński, jak będą żyć nasze dzieci i wnuki z brakiem perspektyw i długiem. Deficyt budżetowy planowany na 2017 r. 60 mld zł. (ukryty 180 mld zł) to także rekord skandalu dotyczący deficytu fachowości, profesjonalizmu i myślenia perspektywicznego obecnej władzy i wydawania 23 mld np. na konsumpcję . To daje wysokie Panie Prezesie J. Kaczyński, jak będą żyć nasze dzieci i wnuki z brakiem perspektyw i długiem. Deficyt budżetowy planowany na 2017 r. 60 mld zł. (ukryty 180 mld zł) to także rekord skandalu dotyczący deficytu fachowości, profesjonalizmu i myślenia perspektywicznego obecnej władzy i wydawania 23 mld np. na konsumpcję . To daje wysokie wyniki w sondażach konsumentów, ale nie u specjalistów w Polsce i w świecie.
To jest o ponad 15% wzrost od dotychczasowych (z wyjątkiem 2010 r. - kiedy kryzys w skali międzynarodowej sięgnął dna... władze Polskie oszczędzając obroniły nas przed kryzysem... greckim, hiszpański, portugalskim...) NIE DLA ZADŁUŻANIA NASZYCH DZIECI, które nie będą w stanie spłacić obecnie zaciąganych kredytów. Polska już traci wiarygodność i nasze kredyty, dług publiczny mogą być wyżej oprocentowane (Agencja Moody's ostrzega Polskę. Przez spór wokół TK ).
~Adel
POwiem ci popaprańcu ze lepiej niż jako parobki za PO .
~ewr odpowiada ~Adel
Tak wypowiada się teraz nowa elita. Ech... czy damy rade po nich posprzątać w jednym pokoleniu?!
~Zigi odpowiada ~ewr
Jak liczysz że to pokolenie będzie miało ze 200 lat to jest pewna (niewielka) szansa
~endi
A gdzie jest SLD , zawsze miał 10-12% jej elektorat już pagibnuł ? Moim zdaniem w Polsce jest miejsce na nową partię bez jakichkolwiek powiązań z istniejącymi , widziałbym partię Pana Stonogi osoby niezwykle uczciwej i szlachetnej choć używającej specyficznego języka ;) gdyby ją założył z miejsca zapisuję się do niej
~Ww
Teraz tylko zlikwidują trybunał i nie będzie kompletnie żadnej kontroli nad tym co robią.
~lel
robi się coraz jaśniej.
Póki inwestorzy nie odmówią zakupu polskich obligacji i nie upomną się o kasę, póty rząd będzie udawać, a jego wyborcy przyklaskiwać.
Gdyby rozumieli co się dzieje już dziś niewiele zostałoby z tego poparcia
~yeti
W Szwajcarii było referendum w sprawie dawania kasy za nic obywatelom i nie przeszło odmienne niż w Polsce....i oto dlatego bliżej nam do Ukrainy lub Grecji niż Szwajcarii
~miro
szwajcar za ta "darmowa" kase nie przezył by tygodnioa wiec nie pisz glupot, grecje juz ci zrobił ryży z żydem zadłużając nas na 150 mld euro

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki