REKLAMA

PiS i spółki. Lewica chce kontroli NIK ws. zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa

2021-09-27 11:37
publikacja
2021-09-27 11:37

Występujemy do NIK, aby sprawdziła, jak przez ostatnie sześć lat dokonywane były wskazania kandydatów do rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa i na członków zarządu tych spółek - poinformowali w poniedziałek posłowie klubu Lewicy.

PiS i spółki. Lewica chce kontroli NIK ws. zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa
PiS i spółki. Lewica chce kontroli NIK ws. zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

"Gazeta Wyborcza", "Onet" i "Radio Zet" w poniedziałek opublikowały skład zarządów spółek Skarbu Państwa i - jak podkreślają - powiązania ich członków z politykami Prawa i Sprawiedliwości.

"Za rządów Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego i Prawa i Sprawiedliwości mamy największy wysyp rodzin, przyjaciół, znajomych w instytucjach, które są odpowiedzialne za rządzenie, w spółkach Skarbu Państwa, które mają być zarządzającymi majątkiem państwowym i w instytucjach, które są pokrewne" - podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Jak zaznaczył, Lewica kilka miesięcy temu złożyła projekt ustawy, który ma zapewniać możliwość obsadzania spółek Skarbu Państwa w transparentnych konkursach. Dodał, że Lewica nie godzi się na to, żeby takie projekty znalazły się w sejmowej "zamrażarce".

Wiceszef klubu Tomasz Trela zapowiedział konkretne działanie. "Dzisiaj występujemy jako Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy do Najwyższej Izby Kontroli. Chcemy, żeby NIK sprawdziła i zbadała, jak przez sześć lat dokonywane są wskazania kandydatów na kandydatów do rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa i na członków zarządu tych spółek Skarbu Państwa" - poinformował poseł.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Jeżeli to jest transparentne, to powinno być systemowo rozwiązane. Natomiast jeżeli transparentność PiS-u polega na tych słynnych mailach +cześć, wujo+, to kontrolerzy NIK zweryfikują i sprawdzą - w jaki sposób, w jakim czasie i na czyją rekomendacje, na czyje polecenie trafiało to czy inne nazwisko do tej czy innej rady nadzorczej spółki Skarbu Państwa" - podkreślił Trela.

"Liczymy, że pan prezes NIK Marian Banaś, a głównie kontrolerzy NIK, będą tak skuteczni, sprawni i dokładni jak przy tych kontrolach, które ujrzały światło dzienne w ostatnich tygodniach" - dodał poseł Lewicy. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Komentarze (38)

dodaj komentarz
kiniaa
Nikt nigdy nie zatrudniał osób które dobrze zna, żeby mieć zaufane grono swoich współpracowników? Niech oni nie będą śmieszni
prs
"ostatnie sześć lat"..

Przeciez nie wiecej.. Ukreca bat na samych siebie, lewice, her tuska?..

Ale na 100% "o dobro Polski" im chodzi..
qonradx
System państwowych synekur dla rodziny i znajomych istnieje od dawna i wiązał się z każdą rządzącą partią polityczną, nie widzę tu nic nowego ani nadzwyczajnego. Raczej dziwnym by było gdyby było inaczej. Taka Ameryka w konserwach trochę, truizm, że kto rządzi ten okrada Polskę i Polaków. Trzeba to wszystko jak najszybciej SPRZEDAĆ,System państwowych synekur dla rodziny i znajomych istnieje od dawna i wiązał się z każdą rządzącą partią polityczną, nie widzę tu nic nowego ani nadzwyczajnego. Raczej dziwnym by było gdyby było inaczej. Taka Ameryka w konserwach trochę, truizm, że kto rządzi ten okrada Polskę i Polaków. Trzeba to wszystko jak najszybciej SPRZEDAĆ, sprywatyzować, zostawiając najwyżej strategiczne podmioty jak część branży energetycznej. 400 spółek skarbu państwa ja się pytam, PO CO TYLE? Naprawdę nawet hodowla koni w Janowie podlaskim musi być państwowa, w XXI wieku? Problemem może okazać się jeszcze uczciwa rynkowa sprzedaż przedsiębiorstw, która wiemy jak wyglądała w przeszłości. Jedni woleli szybko zabić i zjeść mięso krowy, opychając za pół ceny niemcowi obecni wolą zarzynać ją powoli wysysając z niej krew. Dziwie się ludziom którzy widząc jak od 30 lat zarządzane są Spółki skarbu Panstwa naiwnie wierza że można to jakos naprawić że może być publicznie dobrze i uczciwie! LUDZIE NIGDY NIE BEDZIE DOBRZE I UCZCIWIE! Obudzcie sie! Od 30 lat wierzycie że się da ale kolejne lata i zmieniajace się rządy pokazują ze się NIE DA! Spółki skarbu panstwa ze wzgledui na swoją rentowność dzielą się na dwa rodzaje... Te które wymagają stałej pomocy i dofinansowania ze skarbu panstwa i te które nie wymagają bo mają monopol i dyktują ceny na rynku! Tak czy inaczej stale się do nich (wynagrodzeń gamoni bez szkoły na stanowiskach) dokładamy! Sprzedajmy je i problem co sie w nich dzieje i kto nimi zarzadza i z jakiej paki sam znikni!
stachsgh
Marian pograj sobie...
https://www.youtube.com/watch?v=GKSmsvWXuKA
and00
Brawo, proponuję zacząć od SLD, potem czasy PO i oczywiście cały czas będący u władzy PSL
No i PiS też, jak sprawdzać to wszystkich
next3
Pisie syny chcą przykryć giga-korupcję jakimiś bredniami, hahahahaha. Takiego złodziejstwa jakie jest teraz nie było i nie będzie, chyba że tej bandy nie uda się oderwać od koryta+
jan_brys
Kukiz to chyba po tej lekturze powinien się spalić ze wstydu, tak go PiS wykorzystał i obśmiał.
demeryt_69
Syn Banasia to rzekomo wybitny hotelarz - cyrk to mało powiedziane :)

pstrzezek
Ależ ty ostatnio bronisz PiSu ;) Podwyżki przegłosowali na farmie?

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki