REKLAMA

Pesa wygrała przetarg na dostawę tramwajów dla Koszyc

2021-07-08 14:15
publikacja
2021-07-08 14:15
Pesa wygrała przetarg na dostawę tramwajów dla Koszyc
Pesa wygrała przetarg na dostawę tramwajów dla Koszyc
/ Pesa

Pesa Bydgoszcz wygrała przetarg na dostawę 30 nowych tramwajów, ogłoszony przez Koszyce na Słowacji - poinformował w czwartek dyrektor ds. projektów strategicznych i komunikacji fabryki Maciej Grześkowiak.

Koszyce ogłosiły przetarg na dostawę do 30 tramwajów w lutym tego roku. Swoje oferty złożyły dwie firmy - Pesa i Skoda Transportation. Po ich ocenie zamawiający poinformował o wyborze oferty bydgoskiej spółki.

Pesa zaoferowała Koszycom dwukierunkowy tramwaj będący rozwinięciem pojazdów z rodziny Twist. Tramwaj o długości 32 metrów będzie w 100 proc. niskopodłogowy, oparty na czterech wózkach skrętnych i wyposażony w dwa pantografy. Jednocześnie będzie nim mogło podróżować 236 pasażerów.

Wygrana w słowackich Koszycach oznacza dla Pesy wejście na kolejny europejski rynek. Do tej pory spółka dostarczyła tramwaje do Węgier (Seged), Rosji (Moskwa, Kaliningrad), Rumunii (Cluj), Bułgarii (Sofia) i na Ukrainę (Kijów). Podpisała również umowę na dostawy tramwajów dla rumuńskiego Iasi i wygrała przetarg w innym rumuńskim mieście Craiova oraz w Sofii.

Dotychczas Pesa dostarczyła zagranicznym klientom ponad 170 tramwajów i przeszło 600 dla polskich miast.

"Wygrane przetargi w rumuńskich Iasi i Craiova oraz słowackich Koszycach to efekt konsekwentnie realizowanej strategii, która zakłada zwiększanie naszej obecności na rynkach zagranicznych. Z myślą o eksporcie pracujemy również nad nową generacją tramwajów zaprojektowanych specjalnie na rynki europejskie" - podkreślił cytowany w komunikacie dyrektor sprzedaży lekkich pojazdów szynowych w Pesie Marcin Grzyb.

Obecnie w bydgoskiej fabryce Pesa trwa produkcja kolejnych tramwajów dla Kijowa, Śląska, Torunia i rumuńskiego Iasi. Dostawy pojazdów dla tego ostatniego miasta rozpoczną się w najbliższym czasie.

Koszyce, drugie co do wielkości miasto Słowacji, ma 250 tysięcy mieszkańców. Na miejskich liniach eksploatowanych jest około 130 tramwajów, wyprodukowanych przez Tatrę i Pragoimex. Rozstrzygnięty właśnie przetarg to największy od lat program wymiany taboru w mieście.

Pesa będzie miała 22 miesiące od daty podpisania umowy na dostawę pierwszego nowego tramwaju, a 10 sztuk powinno trafić do Koszyc w drugiej połowie 2023 roku. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki