REKLAMA

Perspektywy gazu łupkowego w Polsce należy oceniać z umiarkowanym optymizmem

2013-05-08 16:13
publikacja
2013-05-08 16:13

Perspektywy rozwoju wydobycia gazu łupkowego w Polsce należy obecnie oceniać z umiarkowanym optymizmem - poinformował Hubert Kiersnowski z Państwowego Instytutu Geologicznego.

"Obecny stan pozwala na zachowanie umiarkowanego optymizmu" - powiedział Kiersnowski podczas konferencji organizowanej przez PIG.

Państwowy Instytut Geologiczny ma przygotować nowe szacunki zasobów gazu w 2014 r. W marcu ub.r. opublikował raport, z którego wynika, że najbardziej prawdopodobna wielkość zasobów gazu łupkowego w Polsce zawiera się w przedziale od 346 do 768 mld metrów sześciennych. To dużo mniej niż szacowano wcześniej, gdy amerykańska Agencja ds. Energii informowała, że Polska ma 5,3 bln m sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego.

"Politycy oczekują z niecierpliwością na nowy raport. Dla firm z sektora poszukiwawczego i wydobywczego nie ma to z kolei większego znaczenia. Są zainteresowane raczej prawem i polityką koncesyjną. (...) Kierują się własnym doświadczeniem" - ocenia Kiersnowski.

Zaznaczył, że przy obecnym stanie prac próby określenia wielkości zasobów są jak "dzielenie skóry na niedźwiedziu".

Opowiada się on za bardziej realistyczną oceną perspektyw gazu łupkowego.

"Musimy szacować czas, skalę i koszty" - poinformował Kiersnowski.

Jego zdaniem należałoby raczej rozpatrywać ewentualne wykorzystanie wydobytego gazu lokalnie, poprzez sprzedaż surowca na rzecz lokalnych odbiorców. Nie liczy on, że produkcja krajowego gazu zastąpi inne źródła dostaw.

Do 2 kwietnia wykonano 43 otwory poszukiwawcze w poszukiwaniu gazu z łupków.

W styczniu tego roku dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego Jerzy Nawrocki informował PAP, że powstanie nowego raportu o zasobach uwarunkowane jest nowymi danymi geologicznymi związanymi z wydobyciem gazu z otworów. (PAP)

morb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gaz łupkowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki