REKLAMA
BADANIE

Pellet, olej i biomasa z dopłatami? Wiceminister zapowiada nowe wsparcie do ogrzewania

2022-08-02 10:51
publikacja
2022-08-02 10:51

Przygotowaliśmy projekt ustawy rozszerzający rządowe wsparcie dla osób opalających gospodarstwa domowe m.in. pelletem, olejem czy biomasą; projekt będzie we wtorek na rządzie prezentować minister klimatu i środowiska Anna Moskwa - zapowiedział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Pellet, olej i biomasa z dopłatami? Wiceminister zapowiada nowe wsparcie do ogrzewania
Pellet, olej i biomasa z dopłatami? Wiceminister zapowiada nowe wsparcie do ogrzewania
fot. Minerva Studio / / Shutterstock

"Przygotowaliśmy projekt ustawy, który dzisiaj będzie pani minister Anna Moskwa prezentować na Radzie Ministrów" - powiedział Zyska we wtorek w TVP Info.

Wiceminister tłumaczył, że uchwalona przez Sejm ustawa o dodatku węglowym, przewidująca 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla do ogrzewania, "jest sprofilowana tylko i wyłącznie do gospodarstw domowych, które ogrzewają się węglem".

"Nie moglibyśmy tam innych parametrów dokładać, a byłoby to też niezasadne, żeby różnicować, chociażby pellet, czy olej opałowy czy biomasę różnego rodzaju. Te surowce energetyczne, o których powiedziałem, będą przedmiotem uregulowania odrębnej ustawy. I ta ustawa niebawem ujrzy światło dzienne" - powiedział Zyska.

Jak dodał, również odbiorcy indywidualni otrzymają specjalne wsparcie w tym zakresie.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"W tej chwili bardzo intensywnie trwają prace nad sformułowaniem programu wsparcia dla ciepłowni systemowych, czyli ciepłociągów, które doprowadzają ciepło systemowe do odbiorców, chociażby w spółdzielniach mieszkaniowych, tam gdzie nie możemy zastąpić tego źródła ciepła innym"- powiedział wiceminister.

Dodał, że w ciągu kilku tygodni, może nawet dni, taka propozycja zostanie opinii publicznej przedstawiona. "Pan premier i pani minister Moskwa będą te projekty przestawiać w szczegółach" - powiedział.

W drugiej połowie lipca Sejm uchwalił ustawę o dodatku węglowym, przewidującą 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla do ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

We wtorek senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych ma się zająć rozpatrzeniem ustawy o dodatku węglowym.

Początek posiedzenia rządu zaplanowany jest we wtorek na godz. 11. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
sterl
Byleby udawać ,że coś się robi a nie robić nic , ogromna większość ma piece gazowe ,a kto pali biomasą? biog ównem? na palcach jednej ręki..
stevejohnny
Piece na drewno, kominki - to wszystko jest na biomasę. Na wsiach jest tego naprawdę dużo.
ehud
Biomasa to wszelka materia organiczna, substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego ulegające biodegradacji, czyli rozkładowi.

Otrzymywanie energii z biomasy najczęściej odbywa się na skutek spalania biomasy zmieszanej z węglem. Ciekawe czy Moskwa lub Zyska trybią jakie są koszty instalacji pieców do takiego procesu :)
kaczyslaw_
Demeryt, kupiłeś już sobie te puzzle?

Wcale nie potrzeba węgla, aby spalać biomasę. Przykłady to kocioł zgazowujący lub zwyczajny kominek, z płaszczem lub bez.
ehud
Bardzo intensywnie trwają prace nad sformułowaniem programu wsparcia dla ciepłowni systemowych? Pomijając fakt, że to bełkot, to po polsku winni być "trwają intensywne prace" - jest nadzieja, że nadchodząca zima wreszcie zakończy tą farsę :)
ehud
Moskwa to absolwentka socjologii na KUL-u, a Zyska to absolwent prawa, administracji i ekonomii - co oni robią w Min. Klimatu?
andregru
Wsparcie tak ale dla osób z niskimi dochodami nie dla np. siedzących na stołkach w SSP w zarobkami po 50tyś na miesiąc czy posłów dostających kilkanaście tyś. zł

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki