REKLAMA

Pekin ma więcej miliarderów niż jakiekolwiek inne miasto świata

2021-04-08 09:58
publikacja
2021-04-08 09:58
fot. ESB Professional / Shutterstock

Pekin wyprzedził Nowy Jork i jest obecnie miastem z największą liczbą miliarderów na świecie. W stolicy Chin przybyło przez ostatni rok 33 takich osób, a łącznie mieszka ich tam 100, o jedną więcej niż w największej metropolii USA – wynika z rankingu „Forbesa”.

Choć Pekin ma teraz więcej miliarderów niż Nowy Jork, który znajdował się na szczycie listy przez poprzednie siedem lat, łączny majątek nowojorskich bogaczy wciąż jest o 80 mld dolarów większy niż pekińskich – podkreśla opisująca zestawienie stacja BBC.

Awans Pekinu w ostatnim roku wiązany jest z szybkim opanowaniem pandemii COVID-19 w Chinach, a także z dynamicznym rozwojem chińskich firm technologicznych i wzrostami na giełdzie.

Najbogatszym mieszkańcem Pekinu jest Zhang Yiming, założyciel platformy do udostępniania krótkich filmików Tik Tok i dyrektor generalny firmy ByteDance. W ciągu ostatniego roku jego majątek podwoił się i szacowany jest na 35,6 mld dolarów.

Najzamożniejszy mieszkaniec Nowego Jorku, były burmistrz tego miasta Michael Bloomberg, wciąż jest jednak znacznie bogatszy od Zhanga. Według „Forbesa” dysponuje on majątkiem wartym 59 mld dolarów.

W całych Chinach, wraz z Hongkongiem i Makau, grono miliarderów powiększyło się w ostatnim roku o 210 do 698 osób i był to największy wzrost wśród państw ujętych w zestawieniu. Najludniejszy kraj świata stopniowo dogania pod tym względem pierwsze na liście USA, gdzie mieszka 724 miliarderów.

Połowa nowych chińskich miliarderów zawdzięcza swoje fortuny przemysłowi produkcyjnemu lub firmom technologicznym. Jest wśród nich między innymi Kate Wong, która dorobiła się na produkcji papierosów elektronicznych.

Mimo pandemii koronawirusa na świecie przybyło w ubiegłym roku 493 miliarderów, co oznacza, że ich grono powiększało się średnio co 17 godzin. Na trzecim miejscu w rankingu krajów znalazły się Indie, gdzie mieszka 140 miliarderów.

Tytuł najbogatszego człowieka świata po raz czwarty z rzędu przypadł założycielowi i dyrektorowi generalnemu firmy Amazon, Jeffowi Bezosowi. Jego majątek powiększył się w ciągu ostatniego roku o 64 mld dolarów i szacowany jest obecnie na 177 mld dolarów.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
darius19
moja corka studiowala w Pekinie. 1 1/2 roku -. Zona byla z wizyta. To nie jest miejsce gdzie bym(smy) chcieli zyc czy mieszkac.
mooooo
Chińczyk jedzie na realnym pieniądzu, jankes jedzie na dodruku i kredycie ,jak można porównywać do kogoś lub czegoś jak jest się bankrutem to już wykracza po za realne ramy rozsądku i logiki.
wrecker
Jedna decyzja polityczna i służby rekwirują majątek a gość trafia do kryminału. Tak to działa u komunistów, górnolotne hasła partyjne i dokładnie przeciwieństwo w realu
piotr76
W realnej gospodarce ostatnio jednak zaczyna być u nich więcej kapitalizmu i wolnego rynku niż na Zachodzie. A zachodnie korporacje coraz bardziej są zarządzane jak niewydolne komunistyczne kombinaty..
santoriusz
a co to niby ma do rzeczy w kontekście ilości miliarderów? hę?
itso_tea_earl_grey_hot odpowiada santoriusz
poszerzanie horyzontów

Powiązane: Najbogatsi ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki