REKLAMA

Pekabex miał w I kw. 12,6 mln zł zysku netto, mniej rdr o 10,8 proc.

2022-05-26 19:54
publikacja
2022-05-26 19:54
Pekabex miał w I kw. 12,6 mln zł zysku netto, mniej rdr o 10,8 proc.
Pekabex miał w I kw. 12,6 mln zł zysku netto, mniej rdr o 10,8 proc.
/ Pekabex

Pekabex odnotował w I kw. 2022 roku 412,5 mln zł przychodów ze sprzedaży, co stanowi wzrost rdr o 67,5 proc. EBIT wzrósł w tym czasie o 5 proc. do 20 mln zł, a EBITDA zwiększyła się o 3,7 proc. do 26,8 mln zł. Zysk netto grupy spadł z kolei rdr o 10,8 proc. do 12,6 mln zł - podała spółka w raporcie.

"Otoczenie rynkowe jest trudne, branża budowlana zmaga się z licznymi trudnościami, począwszy od niespotykanego dotąd wzrostu cen materiałów i ich ograniczonej dostępności, rosnących kosztów energii i paliw, kosztów pracy oraz wyższych wynagrodzeń firm podwykonawczych i szeroko pojętej logistyki" - ocenił w komunikacie prasowym prezes Robert Jędrzejowski.

"Oceniam, że długoterminowe perspektywy grupy są bardzo korzystne, głównie z uwagi na strategiczne przewagi konkurencyjne, związane w szczególności z automatyzacją produkcji. Uważam, iż przenoszenie produkcji przemysłowej do Europy powinno dawać stabilny popyt na budowę hal logistycznych i zakładów przemysłowych a potrzeba zbudowania wielu nowych mieszkań, choćby na potrzeby uchodźców z Ukrainy, daje doskonałe perspektywy wykorzystania technologii prefabrykacji modułowej" - dodał.

Jego zdaniem, wysokie ceny stali sprawiły, że konstrukcja żelbetowa - dzięki dużym możliwościom automatyzacji procesów i tym samym zmniejszeniu kosztów pracy - staje się dobrą alternatywą jakościową i cenową.

Produkcja zrealizowana przez 6 zakładów grupy Pekabex od stycznia do marca 2022 roku wyniosła 68 361,6 m sześc. (+20,5 proc. rdr). Jak podano, rekordowe przychody zostały wypracowane głównie dzięki zwiększonemu wykorzystaniu dotychczasowych mocy produkcyjnych grupy w segmencie realizacji kontraktów prefabrykacji (ok. +129 mln zł rdr), a także dzięki wzrostowi skali działalności grupy w segmencie realizacji kontraktów – usługi budowlane (+43 mln zł rdr).

"Na bieżąco aktualizujemy kosztorysy ofertowe oraz rezerwujemy niezbędne materiały i usługi, reagując na zmienne warunki rynkowe, w szczególności w segmencie generalnego wykonawstwa, gdzie wrażliwość na zmiany ich cen jest znacznie wyższa. W celu zachowania ciągłości dostaw cementu oraz zabezpieczając częściowo nagły wzrost cen, podpisaliśmy cztery terminowe kontrakty na dostawy z czterech różnych źródeł" - poinformował prezes Pekabeksu.

"Realizujemy umowy w perspektywie średnio-krótkookresowej, co pozwala nam na szybką reakcję na zmiany rynkowe i przełożenie rosnących kosztów materiałów bezpośrednio na wyceny sporządzane dla klientów. Jednak bezprecedensowe wzrosty cen na rynku pokazały, że częściowym rozwiązaniem zabezpieczenia poziomu planowanych marż jest wprowadzanie mechanizmów indeksacji cen w umowach z kontrahentami, co również stosujemy" - dodał.

Pekabex dostarcza rozwiązania w zakresie projektowania, produkcji i montażu konstrukcji obiektów w oparciu o technologię prefabrykacji elementów żelbetowych. Grupa rozwija także działalność deweloperską. (PAP Biznes)

sar/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki