REKLAMA

Pegasus zaczął łowy od Misiewicza

2022-01-21 06:54
publikacja
2022-01-21 06:54
Pegasus zaczął łowy od Misiewicza
Pegasus zaczął łowy od Misiewicza
fot. Krystian Maj / / FORUM

Inwigilującego systemu Pegasus CBA po raz pierwszy użyło wobec Bartłomieja Misiewicza i byłego posła PiS Mariusza Antoniego K., oskarżonych dziś o działanie na szkodę Polskiej Grupy Zbrojeniowej i powoływanie się na wpływy - wynika z ustaleń "Gazety Wyborczej".

Gazeta wskazuje w piątkowym wydaniu, że zebrane na nich materiały są w kancelariach tajnych dwóch prokuratur.

Według "GW" Misiewicza i K. inwigilowano w ramach operacji o kryptonimie "Ksenon". W ramach operacji "Ksenon" w pierwszym kwartale 2017 r. CBA złożyło do sądu wniosek o objęcie K. i Misiewicza zwykłą kontrolą operacyjną. Od tego czasu podsłuchiwane były ich rozmowy telefoniczne i kontrolowana korespondencja SMS-ami. Agenci uzyskali również dostęp do ich rachunków bankowych.

"Na tej podstawie w czerwcu 2021 r. prowadząca śledztwo Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko nim, w którym Bartłomiejowi Misiewiczowi i Mariuszowi Antoniemu K. zarzuciła narażenie Polskiej Grupy Zbrojeniowej na stratę 1,2 mln zł i powoływanie się na wpływy w zamian za korzyści majątkowe" - wskazuje "Wyborcza".

Gazeta podaje, że wniosek o ich inwigilację zatwierdzał wówczas bardzo znany dziś sędzia, uznawany za jednego z głównych wrogów obozu rządzącego. "Nie pamiętam tej sprawy. Rozpatrywanie tego rodzaju wniosków wygląda w ten sposób, że sędziowie z naszego wydziału mieli tygodniowe dyżury. Gdy kończyli zwykłe orzekanie, schodzili do kancelarii tajnej, by rozpatrywać wnioski, których bywało czasem nawet i 70 dziennie. Było więc to trochę jak praca przy taśmie. Większość bywała zatwierdzana. Bo z wydanej zgody na kontrolę tłumaczyć się nijak nie trzeba, przy odmowie trzeba zaś sporządzić pisemne uzasadnienie takiej decyzji" - mówi w rozmowie z "Wyborczą" sędzia.

"GW" podaje, że materiały, które posłużyły później prokuraturze do sporządzenia aktu oskarżenia, to jednak tylko część "urobku" z operacji "Ksenon". Pod koniec 2017 r. do sądu wpłynął kolejny wniosek, już o objęcie Misiewicza i K. tzw. rozszerzoną kontrolą operacyjną. W jej ramach CBA uzyskało dostęp do korespondencji i rozmów prowadzonych przez nich za pomocą internetowych komunikatorów.

"Dzieje się to niedługo po tym, jak jesienią 2017 r. za pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości i za pośrednictwem spółki Matic CBA kupiło w Izraelu system Pegasus. Pierwsze udokumentowane ślady jego wykorzystania na terenie Polski to listopad 2017 r." - zauważa dziennik.

"Mariusz K. i Misiewicz byli pierwszymi, wobec których został użyty. Dlaczego? Bo już mieliśmy taką możliwość. Podczas podsłuchiwania ich rozmów telefonicznych doszliśmy do wniosku, że kontaktują się ze sobą również za pomocą internetowych komunikatorów, do których wcześniej nie mieliśmy dostępu" - wyznaje źródło "Wyborczej" w służbach specjalnych.

Gazeta podaje, że prokuratura wciąż nie wykorzystała całego materiału, jaki dzięki Pegasusowi CBA udało się zebrać na Misiewicza i Mariusza Antoniego K. Niektóre wątki ich działalności zostały wyłączone do osobnych postępowań (w aktach brak wręcz całych tomów zgromadzonego materiału) i wciąż są badane przez śledczych.

"Ci z Tarnobrzega wciąż analizują m.in. materiały dotyczące powoływania się Misiewicza na wpływy przy załatwianiu listu polecającego z Akademii Sztuki Wojskowej dla firmy Radosława Tadajewskiego. To wrocławski biznesmen, który potrzebował wsparcia przy staraniach o wielomilionową dotację z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Założony później przez niego fundusz venture capital Czysta3 inwestował te pieniądze w start-upy. Jedną z firm doinwestowanych przez niego okazała się spółka, której właściciele w 2020 r. pracowali na rzecz kampanii internetowej prezydenta Andrzeja Dudy.

Gazeta dodaje, że inny wątek, w którym pojawiają się materiały pozyskane przez Pegasus, dotyczy zaangażowania Tadajewskiego i K. we współpracę z jedną z firm obsługujących pobór opłat za korzystanie z autostrad. (PAP)

reb/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (11)

dodaj komentarz
vonmisses
Każda rewolucja zjada własne dzieci. To stara tradycja jest.
pegasus_family_game
Czołem panie ministrze, to było słychać najlepiej.
marok
PIS podsłuchiwał osoby we własnych szeregach.? Niemożliwe.
PO na pewno takich rzeczy u siebie by nie robiło, przecież tam wszyscy uczciwi, Grodzki z Gawłowskim nie brali łapówek, a Sławomir Nowak jest ofiarą politycznej napaści, natomiast Giertych zostanie ogłoszony męczennikiem.
560429
Co ma piernik do wiatraka? Przecież nie o tym mowa. Tematem jest pegasus - zakup i korzystanie. Pamiętam archaiczne argumenty: "przez 8 lat Polki i Polacy ..." stosowane, aby odwrócić uwagę od tematu.
jas2 odpowiada 560429
Bardzo dobrze, że był zakup i korzystanie. Sporo złych ludzi udało się rozpracować a 90% przestępców przestraszyć.
czubekpodhalanski
Misia - pysia zgubiła technologia. :-))
wrecker
To jest dzban i płotka. Ale może jego szefa Antoniego świra Macierewicza też podsłuchiwali, to już by była fajna afera wewnątrz patologicznej prawicy
iandrew
PIS to nie prawica. W sejmie głosują razem z nimi tylko lewicowe partie jak SLD, Razem czy PO/PSL. Prawica (Konfederacja) się od nich odcina i najbardziej krytykuje. Lockdowny i inne nielegalne ustawy PIS przegłosował razem z Lewicą i PO, i PSL.
wrecker odpowiada iandrew
"Patologiczna prawica" to tylko nawiązanie do "zjednoczona prawica". Co do reszty to masz trochę racji ale są też rozwiązania pośrednie-centrowe w Polsce a nie tylko podział Lewica/Prawica
marok odpowiada iandrew
PIS to nie prawica a deszcz to nie deszcz, a Słońce to nie Słońce.
Przypominam ,że ok. połowa wyborców Konfederacji głosowała na Trzaskowskiego od tęczowych autobusów. Może stąd to zaburzenie postrzegania, jak samemu nie jest się prawicą tylko stoi w rozkroku.

Powiązane: Pegasus - system do inwigilacji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki