REKLAMA
NIE PRZEGAP

Październikowe plenum KC KPCh skupi się na walce z korupcją i na dyscyplinie

2016-09-27 18:48
publikacja
2016-09-27 18:48
Październikowe plenum KC KPCh skupi się na walce z korupcją i na dyscyplinie
Październikowe plenum KC KPCh skupi się na walce z korupcją i na dyscyplinie
fot. Kim Kyung-hoon / / FORUM

Doroczne plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin, które odbędzie się za miesiąc, skupi swoją uwagę na walce z łapówkarstwem i na rewizji zasad dyscypliny partyjnej - podała we wtorek chińska agencja Xinhua.

Kongresy partii odbywają się co pięć lat, a coroczne plena należą do najważniejszych wydarzeń partyjnych, podczas których formułowane są wytyczne polityki.

Plenum odbywać się będzie w dniach 24-27 października i będzie najprawdopodobniej ostatnim spotkaniem tak wysokiego szczebla przed oczekiwanym jesienią przyszłego roku kongresem. Oczekuje się, że na plenum, jak pisze agencja Reutera, prezydent Xi Jinping scementuje swoją władzę i być może wskaże swego następcę.

Jak podała Xinhua, październikowe obrady za zamkniętymi drzwiami skupią się na rewizji i aktualizacji zasad partyjnego nadzoru, co oznacza w zawoalowanej mowie zwalczanie korupcji.

Jakim zmianom mogą ulec dotychczasowe przepisy antykorupcyjne, Xinhua nie podała. W Chinach nie ma żadnego niezależnego ciała, które nadzorowałaby walkę z korupcją; przyjęto, że najlepszym rozwiązaniem jest samodyscyplina w partii.

Xi, który objął władzę cztery lata temu, wypowiedział korupcji zdecydowaną walkę, w której "nie przepuści ani tygrysom, ani drobnym muszkom".

Od tego czasu kilkudziesięciu wysokiej rangi urzędników trafiło do więzienia, m.in. były szef resortu bezpieczeństwa wewnętrznego Zhou Yongkang. Zhou, który w latach 2007-2012 był jednym z dziewięciu członków najwyższego partyjnego gremium decyzyjnego, Stałego Komitetu Biura Politycznego, w zeszłym roku dostał wyrok dożywotniego więzienia za łapownictwo, zdradę tajemnic państwowych i nadużywanie władzy. Tylko w ubiegłym roku za korupcję ukarano w Chinach prawie 300 tys. wysokich rangą urzędników.

Zazwyczaj na plenum poprzedzającym kongres partii omawia się kwestie ideologiczne, a efekty dyskusji mogą być mało czytelne.

Na poprzednich plenach za rządów Xi skupiano się na sprawach gospodarczych i przepisach prawnych.

Na zeszłorocznym plenum zapowiedziano złagodzenie polityki rodzinnej po 30 latach ograniczeń nakładanych przez tzw. politykę jednego dziecka, która zabraniała większej liczby dzieci niż jedno w małżeństwie. Od stycznia tego roku wszystkie chińskie pary mogą mieć dwoje dzieci. (PAP)

klm/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki