REKLAMA

Paweł Kukiz stawia warunki PiS-owi. "Inaczej koniec ze wspólnym głosowaniem"

2022-08-11 10:55
publikacja
2022-08-11 10:55
Paweł Kukiz stawia warunki PiS-owi. "Inaczej koniec ze wspólnym głosowaniem"
Paweł Kukiz stawia warunki PiS-owi. "Inaczej koniec ze wspólnym głosowaniem"
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Z przełomem września i października muszę mieć uchwalone ustawy o sędziach pokoju oraz o referendum lokalnym; jeśli tak się nie stanie przestanę głosować razem z PiS - powiedział w czwartek lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Dodał, że rozwiązania ws. sędziów pokoju blokuje lider SP Zbigniew Ziobro.

Kukiz był pytany w Programie Trzecim Polskiego Radia, jak układa mu się współpraca z PiS. Odparł, że do tej pory układała się nie najgorzej, PiS zrealizowało część ustaw, które były przedmiotem umowy z Kukiz'15 - chodzi m.in. o tzw. ustawę antykorupcyjną, ustawę o legalizacji marihuany leczniczej oraz o ustawę o sprzedaży bezpośredniej przez rolników.

"Zostały dwie kluczowe ustawy, które są przedmiotem umowy z PiS, to jest ustawa o sędziach pokoju i ustawa o referendum lokalnym (...). Jeśli te dwa postulaty, które są kluczowe (...) gdyby nie zostały uchwalone do jesieni, to tak jak wielokrotnie komunikowałem, przestanę wspólnie z PiS głosować ustawy, wywiązywać się z mojej części zobowiązań względem PiS. Ale liczę na to, że mimo różnych perturbacji te ustawy zostaną uchwalone w tym terminie i współpraca będzie się rozwijała skutecznie" - powiedział Kukiz.

Mówił, że naciska na uchwalenie ustawy o sędziach pokoju w jak najszybszym terminie, bo mogą być różne scenariusze przeprowadzenia wyborów parlamentarnych z uwagi na to, że w przyszłym roku w podobnym czasie przypadają terminy ich i wyborów samorządowych. "Do października, z przełomem września i października (tego roku) muszę mieć uchwalonych sędziów pokoju" - powiedział Kukiz.

"Jeżeli będzie dobra wola ze strony prezesa Kaczyńskiego i PiS, nie Zjednoczonej Prawicy jako całości, to w zupełności nam to do przeforsowania ustawy o sędziach pokoju wystarczy, ponieważ PSL w 2019 r. wpisało do swojego programu wszystkie postulaty Kukiz'15, bo to było warunkiem mojego wspólnego startu z PSL" - zaznaczył Kukiz.

Dodał, że rozmawiał w ostatnich dniach z liderem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i posłem PSL Władysławem Teofilem Bartoszewskim, którzy - jak powiedział Kukiz - stanowczo, mocno potwierdzili, że będą głosować za sędziami pokoju.

Kukiz był też pytany, czy podczas ostatniego posiedzenia Sejmu zagroził, że nie będzie głosował za odrzuceniem sprzeciwu Seantu do nowelizacji Kodeksu karnego. Kukiz podkreślił, że nie może grozić, a "może wykorzystać pewnego rodzaju sytuację". "Został wysłany sygnał do pana Ziobry, do środowiska Solidarnej Polski, która blokuje od wielu lat sędziów pokoju, bo o sędziach pokoju rozmawialiśmy od 2016 roku (...). Od 2016 r. wspólnie z panem Ziobrą usiłuję dojść do porozumienia ws. sędziów pokoju, oni nas zwodzą, ta Solidarna Polska od wielu lat" - powiedział Kukiz.

Dopytywany wprost, czy to z jego powodu zatem wycofano z głosowania sprzeciw Senatu, odparł, że nie wie, czy z jego powodu, czy nie. "Jeżeli już to z powodu pana Ziobry, ponieważ pan Ziobro blokuje sędziów pokoju" - powiedział Kukiz.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w ostatni piątek podczas głosowań w Sejmie, że podjęła decyzję o zdjęciu z porządku obrad rozpatrzenia weta Senatu do nowelizacji Kodeksu karnego. Senat odrzucił nowelizację Kodeksu karnego m.in. zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców. Sejm może odrzucić weto Senatu wobec ustawy tylko bezwzględną większością głosów.

Z kolei prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sędziów pokoju od wiosny ubiegłego roku prowadził zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, który rozpoczął działalność po rozmowach Pawła Kukiza z prezydentem Andrzejem Dudą. Kwestia wprowadzenia instytucji sędziów pokoju to jedna ze sztandarowych propozycji programowych Kukiz'15.

W listopadzie ubiegłego roku prezydent skierował do Sejmu inicjatywę dotyczącą wprowadzenia w Polsce instytucji sędziów pokoju. Prezydencka propozycja objęła dwa projekty: projekt ustawy o sędziach pokoju oraz projekt przepisów wprowadzających do ustawy. Prezydent, kierując inicjatywę do Sejmu, wskazywał, że wprowadzenie instytucji sędziów pokoju przybliży wymiar sprawiedliwości do obywatela i przyspieszy procedury sądowe.

W czerwcu br. roku Paweł Kukiz również mówił, że jeśli nie dojdzie do porozumienia ws. sędziów pokoju i odpowiednie przepisy nie zostaną uchwalone - pójdzie do opozycji z propozycją złożenia wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W maju Kukiz zapowiadał, że powstanie zespół z udziałem przedstawicieli resortu sprawiedliwości i Kukiz'15 mający - jak mówił - "wyjaśnić wszelkie rozbieżności" w zakresie rozwiązań dotyczących sędziów pokoju. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Komentarze (8)

dodaj komentarz
interstellar
Ten typek jest bardziej obrzydliwy niż Kaczyński.

Kaczyński ma swoje głupie poglądy i jest nieskuteczny gospodarczo, ale przynajmniej w coś wierzy.

Kukiz to zwykły sprzedawczyk. W swojej kampanii prezydenckiej atakował PIS, a teraz jest pierwszym klakierem Jarka w zamian za łakocie :( Nie chciałbym być na miejscu jego
Ten typek jest bardziej obrzydliwy niż Kaczyński.

Kaczyński ma swoje głupie poglądy i jest nieskuteczny gospodarczo, ale przynajmniej w coś wierzy.

Kukiz to zwykły sprzedawczyk. W swojej kampanii prezydenckiej atakował PIS, a teraz jest pierwszym klakierem Jarka w zamian za łakocie :( Nie chciałbym być na miejscu jego córek. Był jakąś gwiazdą, a teraz jest pośmiewiskiem :(
absco
Jak pan Kukiz kazał się kiedyś nazwać jak pójdzie do polityki? Coś na sz... chyba było.
karbinadel
Pan Kukiz ma już i tak ustaloną reputację - i żadne pokazówki "twardości wobec PiS" tego nie zmienią
osiemgwiazd
Kraj podpalony przez PiS płonie, a ten zamiast pozbawić sektę władzy i gasić z opozycją pużar, bredzi coś o sędziach pokoju.
polityka_to_nie_ekonomia
Słusznie - jak się sprzedać to przynajmniej nie tanio. Pasuje do grona polityków. Lista tych co zmieniali barwy i poglądy dla własnej korzyści jest w PL bardzo długa...
Mam nadzieję, że ironia w pierwszym zdaniu jest dla wszystkich jasna.
ertom
Który to już "ostateczny termin" daje pisowcom ten sprzedawczyk? Przecież wiadomo, że i tak nie odejdzie od koryta.
nepot_synekurzasty
oj już od roku te warunki stawia, a jak go Kaczor miał w kuprze tak ma
nepot_synekurzasty
poza tym pamiętam, jak w czewrcu mówił, że do końca roku szkolnego, co jego zdaniem oznaczało koniec sierpnia - a teraz przełom września i sierpnia, za miesiąc będzie pewnie coś o nowym roku bredził

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki