REKLAMA

Patentus ma zamówienia za 45 mln zł, w '14 liczy na podobne rdr wyniki (wywiad)

2014-04-17 15:45
publikacja
2014-04-17 15:45

Bieżący portfel zamówień Patentusa na poziomie grupy wynosi 45 mln zł. Spółka w 2014 roku liczy na podobne wyniki w ujęciu rok do roku - poinformował w rozmowie z PAP Józef Duda, prezes Patentusa.

"Na wyniki roku 2013 wpłynął przede wszystkim kryzys w branży, który przełożył się na spadek ilości zamówień. Jeszcze pierwsza połowa roku wyglądała całkiem dobrze, ale trzeci, a przede wszystkim czwarty kwartał były już bardzo trudne. Ta sytuacja przekłada się również na wyniki roku 2014" - powiedział PAP Duda.

"Pierwsze dwa kwartały tego roku również nie będą łatwe. Poprawy należy oczekiwać dopiero od końcówki trzeciego kwartału. Spodziewam się, że wyniki grupy w 2014 roku powinny być zbliżone rok do roku. Taki jest cel zarządu" - dodał.

Prezes Duda poinformował, że obecny portfel zamówień Patentusa wynosi 45 mln zł.

"Portfel zamówień przeznaczony do realizacji na kolejne kwartały na poziomie grupy wynosi obecnie 45 mln zł. Rentowność waha się w zależności od poszczególnych kontraktów" - powiedział.

Dodał, że 2014 rok na plusie powinny zakończyć spółki zależne Patentusa: Montex i Patentus Strefa.

W 2013 roku na poziomie skonsolidowanym Patentus wypracował 97,26 mln zł przychodów ze sprzedaży, 7,71 mln zł zysku operacyjnego oraz 5,88 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej. Z kolei w 2012 roku było to odpowiednio: 109,93 mln zł przychodów ze sprzedaży, 10,81 mln zł zysku operacyjnego oraz 8,38 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej.

Prezes Patentusa poinformował, że do końca 2014 roku spółka powinna sfinalizować inwestycję w nową halę produkcyjną.

"Hala jest już zbudowana, oddana do użytku i obecnie kończy się montaż dwóch maszyn: frezarki i szlifierki. Pełne doposażenie zakładu zakończy się do końca roku. Od czerwca będziemy rozliczać dotacje unijne. Cały czas szkolimy kadry. Do końca 2014 roku zakład powinien ruszyć pełną parą. Pełne pozytywne efekty finansowe pojawią się w 2015 roku" - powiedział.

"Inwestycje w ten zakład w tym roku już nie powinny być wysokie. Wydamy jeszcze ok. 2-2,5 mln zł na obróbkę cieplną. Także ten rok powinien już być stosunkowo wolny od kosztów inwestycji. Z drugiej strony rośnie nam amortyzacja" - dodał.

Zapytany o możliwość wypłaty dywidendy z zysku za 2014 rok, prezes Duda odpowiedział: "Dywidendy za 2014 rok nie planujemy. Inwestycja w zakład kosztowała nas 5 mln zł więcej niż początkowo zakładaliśmy, dlatego też najwcześniej dywidendę możemy wypłacić za 2015 rok".

Prezes Duda powiedział, że jednym z priorytetów Patentusa w najbliższych latach będzie zwiększenie sprzedaży zagranicznej.

"Zależy nam na tym, aby dywersyfikować nasze źródła przychodów. Dlatego szukamy okazji, aby zwiększać sprzedaż zagraniczną. Jest to szczególnie istotne wobec stagnacji na rynku krajowym" - powiedział.

"Prowadzimy rozmowy w Rosji i pomimo obecnych napięć politycznych na wschodzie, widzimy duży potencjał na tym rynku. Prawdopodobnie będziemy się wybierać na targi do Nowokuźniecka. Zależy nam na tym, aby wejść na ten rynek" - dodał.

Duda powiedział również, że spółka podtrzymuje zainteresowanie rynkiem indyjskim, choć przyznał jednocześnie, że ten temat jest obecnie w "zawieszeniu".

Michał Kamiński (PAP)

kam/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki