REKLAMA

Partia rządząca Japonią pozwoli kobietom obserwować zebrania, ale muszą milczeć

2021-02-17 09:22
publikacja
2021-02-17 09:22
Partia rządząca Japonią pozwoli kobietom obserwować zebrania, ale muszą milczeć
Partia rządząca Japonią pozwoli kobietom obserwować zebrania, ale muszą milczeć
fot. KIM KYUNG-HOON / / Reuters

Rządząca Japonią Partia Liberalno-Demokratyczna (LDP) zaproponowała, by w jej najważniejszych zebraniach uczestniczyło pięć parlamentarzystek. Kobiety miałyby pełnić funkcję "obserwatorek" i nie mogłyby zabierać głosu - informuje w środę agencja Reutera.

Po głośnej sprawie ustąpienia powszechnie krytykowanego za seksistowskie komentarze szefa Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich w Tokio Yoshiro Moriego, który mówił o tym, że kobiety zbyt dużo mówią podczas zebrań, rządząca Japonią LDP chce zwiększyć udział kobiet w kluczowych spotkaniach - pisze agencja.

Sekretarz generalny LDP 82-letni Toshihiro Nikai powiedział we wtorek, że partia spotkała się z krytyką, że w jej kierownictwie przeważają mężczyźni, ale są oni na te funkcje wybierani.

Nikai podkreślił jednak, że będące członkiniami partii kobiety powinny móc "obserwować" proces podejmowania decyzji w jej kierownictwie.

"Ważne jest, by w pełni rozumieć jakie dyskusje się tam toczą. Popatrzeć na nie, o to właśnie chodzi" - mówił sekretarz generalny LDP, odnosząc się do zwiększenia udziału kobiet w zebraniach kierownictwa partii.

Występujące w roli obserwatorek parlamentarzystki nie mogłyby zabierać głosu podczas tych spotkań, ale mogłyby wnosić swoje uwagi za pośrednictwem sekretariatu - uzupełniają japońskie media.

W tym tygodniu grupa parlamentarzystek z LDP zwróciła się do Nikaiego o zwiększenie liczby kobiet na kluczowych stanowiskach wewnątrz partii.

Sprawa ustąpienia 83-letniego Moriego była tylko jednym z przykładów tego, jak głęboko seksizm zakorzeniony jest w japońskim społeczeństwie - komentuje Reuters. Dodaje, że Japonia zajmuje 121 miejsce pośród 153 krajów umieszczonych w opisującym nierówności między płciami Global Gender Gap Index prowadzonym przez Światowe Forum Ekonomiczne i jest to najgorszy wynik pośród państw rozwiniętych. (PAP)

adj/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
samsza
Kobieta musi się wygadać, jeśli nie wypowie dziennie określonej liczby słów źle się czuje.
secundus
dlatego trzeba zatykać jej usta, najlepiej pocałunkiem

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki