REKLAMA

Rosyjska opozycyjna partia Jabłoko zbiera podpisy przeciwko wojnie z Ukrainą

2022-02-13 17:31
publikacja
2022-02-13 17:31
Rosyjska opozycyjna partia Jabłoko zbiera podpisy przeciwko wojnie z Ukrainą
Rosyjska opozycyjna partia Jabłoko zbiera podpisy przeciwko wojnie z Ukrainą
fot. BelkaG / / Shutterstock

Rosyjska partia polityczna Jabłoko, należąca do opozycji antykremlowskiej, rozpoczęła zbiór podpisów przeciwko wszczęciu wojny z Ukrainą. Działacze zapowiadają zorganizowanie wkrótce pikiet przeciwko wojnie - podało w niedzielę radio Echo Moskwy.

W apelu opublikowanym w weekend przez Jabłoko na stronie internetowej partia zapowiada, że będzie zbierać podpisy w internecie i w swoich biurach. Apeluje o przekazywanie dalej adresu strony internetowej, tak by "tych, którzy występują przeciwko wojnie, było wielu". Według statystyk na stronie do niedzielnego popołudnia petycję podpisało ponad 1200 osób.

"Wojnie z Ukrainą - nie!" - głosi apel. Działacze zarzucają prezydentowi Władimirowi Putinowi, że "szykuje wojnę", która "przyniesie ludziom nieszczęście" i "zabierze tysiące istnień".

Każdy wynik "będzie katastrofą dla Rosji", bo "w tej wojnie nie można zwyciężyć" - ostrzegają działacze Jabłoka.

Oceniają, że taki konflikt groziłby nie tylko "całkowitą izolacją" Rosji, ale i kolejną odsłoną wyścigu zbrojeń i tym, że "wojna światowa stanie się bardziej prawdopodobna".

Jabłoko, bodajże ostatnia aktywna z zarejestrowanych oficjalnie partii opozycyjnych, wcześniej wzywała do wznowienia partnerstwa Rosji z NATO i do rozmów na temat oddania Ukrainie terytoriów Donbasu kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów.

31 stycznia podobny apel przeciwko wojnie z Ukrainą ogłosił Kongres Inteligencji Rosyjskiej, grupa zrzeszająca intelektualistów, naukowców, działaczy kultury i obrońców praw człowieka. Kongres powstał w 2014 roku, po aneksji Krymu przez Rosję. Od tego czasu kilkakrotnie występował z protestami przeciw polityce władz rosyjskich.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki