REKLAMA

Państwo pozwane za tani prąd

2020-09-24 07:19
publikacja
2020-09-24 07:19
fot. huyangshu / Shutterstock

PKP Energetyka domaga się od skarbu państwa 85 mln zł, bo uważa, że rekompensaty z tytułu zamrożenia cen energii w 2019 r. nie wyrównały strat tej spółki. Część firm jest zadowolona z odszkodowań, wiele jednak żałuje, że pochopnie je przyjęło - donosi czwartkowy "Puls Biznesu".

Gazeta przypomina, że wzrost cen uprawnień do emisji CO2 i wynikająca z tego zwyżka cen energii zmotywowały rząd i parlament do zamrożenia na początku 2019 r. stawek za prąd. "Po konsultacjach z Komisją Europejską w połowie ubiegłego roku rząd musiał jednak uwolnić ceny przemysłu" - czytamy. Dziennik podkreśla też, że firmy energetyczne dostały rekompensaty, które miały załatać dziury w bilansie.

Jak wskazuje "PB", tak się nie stało w należącej do amerykańskiego funduszu CVC Capital Partners spółce PKP Energetyka. "Zysk z działalności operacyjnej zmniejszył się z 240 mln zł w 2018 r. do 138,5 mln zł w 2019 r., a netto ze 173,5 do 55,3 mln zł" - zaznacza gazeta.

"Spółka poinformowała też, że złożyła przeciwko skarbowi państwa pozew o zapłatę 85 mln zł roszczeń z powodu ubytków finansowych, które są skutkiem ustawy zamrażającej ceny prądu" - czytamy.

Dziennik podkreśla jednak, że inaczej niż w branży kolejowej wygląda sytuacja podmiotów energochłonnych, które skorzystały z prądowych rekompensat. "Dziś wiele firm energochłonnych jest niezadowolonych - ponieważ skorzystało z rekompensat wprowadzonych w wyniku zamrożenia cen energii, więc w tym roku nie mogą skorzystać z tzw. rekompensat CO2" - mówi cytowany przez "PB" Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.(PAP)

mm/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
drzaraza
Amerykańskim emerytom coś się nie podoba ,że polscy emeryci chcą więcej niż zapowiadaną miskę ryżu.
matias21
ta prywatyzacja to jeden z największych przekrętów poprzedniej władzy, gdyby nie to, że mamy dobre stosunki z amerykanami już dawno powinno dojść do reprywatyzacji.
jes
Tak jak zawsze to podatnik zapłaci. Tylko lepszy sort nie będzie tego świadomy.
plutorek
Na rachunku za prąd mamy wiele pozycji: cena energii elektrycznej, przesyłu itp. Może by tak dodać linijkę gdzie byłoby napisane ile płacimy za emisję CO2. Zwiększyłoby to świadomość za co płacimy.
jkl777
Dodatkowo ile trzeba zaplacic za leczenie chorych od tej pradowej produkcji z mialu weglowego...
anty12
Brawo! Popieram, gonic bolszewikow po sadach.
andregru
Ale to Ty zapłacisz "amerykańskiego funduszu CVC Capital Partners spółce PKP Energetyka" im ze swoich podatków .
anty12 odpowiada andregru
Ja zaplace, ale holota dostanie wiekszy rachunek nastepnym rachem za prad. Zaplaca wszyscy a zwlaszca elektorat Jarusia.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki