REKLAMA

Pandemia sprzyja cyberprzestępcom [Program Antykryzysowy]

2021-04-08 10:00
publikacja
2021-04-08 10:00
Pandemia sprzyja cyberprzestępcom [Program Antykryzysowy]
Pandemia sprzyja cyberprzestępcom [Program Antykryzysowy]
/ Bankier.tv

55 proc. badanych w Polsce firm uważa, że wybuch pandemii COVID-19 przyczynił się do wzrostu ryzyka wystąpienia cyberataków. W 2020 roku już 64 proc. przedsiębiorstw odnotowało przynajmniej jeden incydent polegający na naruszeniu bezpieczeństwa - tak wynika z raportu KPMG.

Co jeszcze zmieniła pandemia, jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa w polskich firmach? Czy wpłynęła na wysokość budżetów przeznaczanych na cyberbezpieczeństwo? Czy polscy przedsiębiorcy są już bardziej świadomi? O tym rozmawiamy w dzisiejszym Programie Antykryzysowym.

- Skuteczność przestępców rośnie wraz z możliwością wplecenia w swoje ataki pewnych scenariuszy działań, które są oparte na emocjach. Jest taki znany fakt, że jeżeli człowiek jest pod wpływem dość silnych emocji, wówczas mniej racjonalnie działa i jest dużo bardziej podatny na wszelkiego rodzaju manipulacje. Hakerzy to wykorzystują, wysyłając linki do szokujących informacji na temat pandemii albo wykorzystując pewne emocje związane z jakimiś brakami, może w środkach BHP, i zachęcając do odwiedzania sklepów, oczywiście fałszywych sklepów, tylko po to, żeby zachęcić ofiary ataków do wejścia na stronę hakerską i za jej pośrednictwem np. dokonać infekcji złośliwym oprogramowaniem komputera ofiary. A jeśli atak jest skierowany w osoby prywatne, to może to być próba wyłudzenia numerów kart kredytowych czy dostania się do ich bankowości elektronicznej, w celu kradzieży środków - wyjaśnia Michał Kurek, Partner w Dziale Doradztwa Biznesowego, Szef Zespołu ds. Cyberbezpieczeństwa w KPMG w Polsce.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy w wersji podcastowej.

Źródło:
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
demeryt_69
"Jak radzą sobie wedding plannerzy" - bezcenne!

For everything else is MasterCard :)

PS. Czy śluby są zakazane?

Powiązane: Program Antykryzysowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki