REKLAMA
PIT 2023

PZU chce wypłacić akcjonariuszom jak najwyższą dywidendę

2020-12-17 17:30
publikacja
2020-12-17 17:30

PZU jest zadowolony z zaprezentowanego przez KNF podejścia do możliwości dystrybucji zysku, chce pozostać spółką dywidendową i wypłacić akcjonariuszom jak najwyższą dywidendę - poinformował PAP Biznes członek zarządu ds. finansowych Tomasz Kulik.

PZU chce wypłacić akcjonariuszom jak najwyższą dywidendę
PZU chce wypłacić akcjonariuszom jak najwyższą dywidendę
fot. kolbet / / Shutterstock

"Cieszymy się z zaprezentowanego wczoraj podejścia regulatora do możliwości dystrybucji zysku oraz kształtowania dywidendy za lata 2019-2020. W obecnym podejściu, inaczej niż na początku roku, kiedy rozpoczynała się pandemia i utrzymywała się znaczna niepewność oraz obawy przed jej dalszym rozwojem, dywidenda jest uzależniona od kryteriów jakościowych, uwzględnia strukturę bilansu ekonomicznego ubezpieczycieli oraz to, jak poszczególne zakłady były w stanie poradzić sobie z pandemią, a także na ile ich model biznesowy okazał się odporny na jej skutki" - powiedział Kulik.

Komisja Nadzoru Finansowego dopuściła w środę możliwość wypłaty przez ubezpieczycieli dywidendy w wysokości maksymalnej równej 100 proc. zysku za 2019 oraz 50 proc. zysku za 2020 rok.

Komisja zaleciła, by dywidendę z zysku za rok 2019 wypłaciły wyłącznie zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, które spełniają kryteria określone przez KNF w stanowisku dotyczącym założeń polityki dywidendowej w 2020 r. z 3 grudnia 2019 r. Dla wypłat z zysku roku 2020 Komisja zaleciła, by ubezpieczyciele spełnili kilka kryteriów.

Kulik poinformował, że aby określić potencjalną dywidendę, którą zarząd mógłby zarekomendować do wypłaty w roku 2021, PZU będzie się poruszać się w ramach wyznaczonych przez stanowisko KNF, przez własną politykę dywidendową oraz przez "ustawiczne dążenie" do spełnienia celów strategicznych.

"Tak jak wielokrotnie podkreślaliśmy, chcemy pozostać spółką dywidendową, ponieważ wiemy, że dywidenda jest jednym z istotniejszych kryteriów, które inwestorzy biorą pod uwagę przy decyzjach inwestycyjnych" - powiedział Kulik.

"Pamiętajmy też, że rok 2020 nie jest jeszcze zamknięty, więc trudno odnosić się wartościowo do zysku, który będzie podlegał podziałowi. Stale monitorujemy sytuację związaną z pandemią COVID-19, jej wpływ na bezpieczeństwo kapitałowe i wyniki prowadzonej przez nas działalności zarówno w bieżącym, jak i w kolejnych latach oraz wskaźniki, na które zwraca uwagę regulator w swojej rekomendacji. Wszystkie te czynniki będą wpływały na ostateczną rekomendację zarządu dotyczącą podziału zysku. Niemniej podtrzymujemy naszą deklarację, że chcemy wypłacić akcjonariuszom jak najwyższą dywidendę" - dodał.

Kulik zwrócił uwagę, że stanowisko KNF odnosi się do zysku jednostkowego każdej ze spółek grupy oddzielnie oraz narzuca szereg warunków, które muszą zostać spełnione, aby dywidenda została wypłacona. Dodatkowo KNF rekomenduje zakładom, aby wzięły pod uwagę potencjalne dodatkowe potrzeby kapitałowe, które mogą wyniknąć m.in. z przebiegu pandemii.(PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (7)

dodaj komentarz
pjb
PZU kupił Pekao płacąć za akcję 123zł a teraz akcja warta jest 60zł czyli 50%. Wydali coś koło 8mld czyli 4mld są do odpisania w straty. Czy przed wypłatą dywidendy straty z tej inwestycji nie powinny być rozliczone?
jjmm2u
Te 4mld straty nic już nie znaczą mogą tylko obniżyć wartosc spółki na papierze, ale nie obniża ich faktycznego zysku, ponieważ jeżeli będą mieli np. zysk 1mld zrobią odpis 500mln to dalej na ich rachunku będzie 1 mld. Poza tym nie sprzedali jeszcze akcji Aliora i PEKAO więc de fakto nie ma straty.
dertyh
Dodatkowo jak cena akcji pójdzie do góry to będzie się działo :)
gainer
SASIN jeśli ma gdzieś sie pojawic to tylko po to żeby zwrócić Polakom 70 mln zł które ZMARNOWAŁ na próbe zrobienia nielegalnych wyborów. Jakby miał chociaż cień honoru.. powienien zrezygnować z polityki.
hal9ooo
na bankierze działa zorganizowana grupa pisowska trolli mających balansować negatywami "lajki" antypisowskich komentarzy - jeżeli ten komentarz dostanie równą ilość lub więcej łapek w dół niż w górę będzie to dowód na postawioną tezę.
marcin321 odpowiada hal9ooo
E tam, teraz to się i tak uspokoiło. Chyba im obcięli finansowanie. Wcześniej tylko w jakimś artykule było wspomniane coś o PIS to chyba link szedł do głównej bazy i w ciągu 5 min było po 150 łap w nieprzychylnych komentarzach
carlito1
Dzisiaj nałapanie leszcza pod dywidendę, a później wyjdzie Czempion Ekonomi sasin ubrany cały na biało :):)):)

Który jak już powiedzial " nie rozumie dlaczego SSP mają dzielić się z kimkolwiek zyskiem"

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki