REKLAMA

PSL: dodatkiem covidowym powinni być objęci wszyscy pracownicy ochrony zdrowia

2021-04-26 13:40
publikacja
2021-04-26 13:40
PSL: dodatkiem covidowym powinni być objęci wszyscy pracownicy ochrony zdrowia
PSL: dodatkiem covidowym powinni być objęci wszyscy pracownicy ochrony zdrowia
fot. Dziurek / / Shutterstock

Dodatkiem covidowym powinni zostać objęci wszyscy pracownicy ochrony zdrowia walczący z Covid-19, jak sanitariusze czy laboranci, bo oni tak samo są narażeni na zakażenie i utratę zdrowia; apelujemy o zlikwidowanie tych dysproporcji - podkreślili w poniedziałek politycy PSL.

Poseł Jarosław Rzepa (PSL) zwracał uwagę w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie, że nie wszyscy pracownicy służby zdrowia objęci zostali dodatkiem covidowym. Według niego takim osobom należą się rekompensaty za zeszłe miesiące. "Potrzebna jest tu jasna reakcja. I my pytamy, kiedy te środki zostaną wypłacone?" - pytał Rzepa.

Jak podkreślił, są takie szpitale, gdzie pracownicy nie otrzymali dodatków covidowych. "Za chwilę rząd ogłosi koniec walki z pandemią, a należne środki nie zostaną przekazane. Dlatego rząd musi zwrócić uwagę na ich wypłatę" - podkreślił poseł.

Rzecznik PSL Miłosz Motyka zaznaczył, że każdego dnia słyszymy od polityków partii rządzącej o tym, jak dobra jest sytuacja gospodarcza Polski.

"Jeżeli jest tak dobrze, że naprawdę w Polsce wszystkim żyje się tak doskonale, to nie ma żadnego powodu do tego, żeby państwo nie doceniło tych wszystkich pracowników ochrony zdrowia, którzy walczą z Covid-19" - zaznaczył Motyka. Wymienił m.in. sanitariuszy, personel techniczny i diagnostów laboratoryjnych.

"Te osoby są tak samo narażone na zakażenie i na utratę zdrowia. Dlatego apelujemy do ministerstwa, żeby te dysproporcje zlikwidowało" - oświadczył rzecznik PSL.

Minister zdrowia zobowiązał prezesa NFZ w ubiegłym roku do przyznania personelowi zawodów medycznych dodatku w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za pracę, jeśli zatrudnieni są w szpitalach II i III poziomu zabezpieczenia covidowego, uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i mają bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub z zakażeniem koronawirusem.

Dodatek otrzymują też osoby wykonujące zawód medyczny w SOR-ach lub w izbach przyjęć, w zespołach ratownictwa medycznego, w tym lotniczych zespołach ratownictwa, jak również osoby zajmujące się diagnostyką laboratoryjną w "laboratoriach umieszczonych na wykazie ministra zdrowia, zlokalizowanych w szpitalach I, II i III poziomu zabezpieczenia covidowego, z którymi NFZ podpisał umowę na wykonywanie testów w kierunku SARS-CoV-2".

Dodatek taki osoby uprawnione otrzymują zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i na podstawie umowy cywilnoprawnej. Nie może on jednak przekraczać 15 tys. zł.

autor: Edyta Roś

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (1)

dodaj komentarz
parthenon11
Pracuję jako ratownik medyczny w firmie falck wykonując transporty między szpitalne z chorymi na covid w dramatycznym stanie, ubieram się po kilka razy w kombinezon gdzie nie da się normalnie oddychać pominę fakt że przez ostatni rok na covid chorowałem 2 razy i to ciężko w czasie choroby pozostając bez wynagrodzenia Pracuję jako ratownik medyczny w firmie falck wykonując transporty między szpitalne z chorymi na covid w dramatycznym stanie, ubieram się po kilka razy w kombinezon gdzie nie da się normalnie oddychać pominę fakt że przez ostatni rok na covid chorowałem 2 razy i to ciężko w czasie choroby pozostając bez wynagrodzenia . Ale dodatek 100% mi się nie należy !!!?? dlaczego skoro doświadczyłem najgorszych możliwych skutków w opiece nad chorymi

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki