REKLAMA

PPK: we wtorek mija termin podpisywania przez MŚP umów z pracownikami

2020-11-09 13:08
publikacja
2020-11-09 13:08
fot. Proxima Studio / Shutterstock

10 listopada, we wtorek mija termin podpisywania umów o prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych przez mikro, małe i średnie firmy z pracownikami - wynika z ustawy o PPK. Obowiązek ten spoczywa na ok. 60 tys. firm.

To tzw. II i III fala tworzenia powszechnego systemu oszczędzania na emerytury. Obejmuje ona przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 pracowników (II fala) oraz zatrudniające od 20 do 49 osób (III fala).

Tzw. średniaki z II fazy miały przystąpić do PPK już wiosną tego roku, ale ze względu na epidemię koronawirusa termin przesunięto. Z wyliczeń Polskiego Funduszu Rozwoju, który odpowiada za wdrożenie systemu PPK, wynika, że do PPK ma przystąpić ok. 60 tys. przedsiębiorstw. Szacowana partycypacja to 35-40 proc.

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wynoszą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Dopłata z Funduszu Pracy wynosi 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo, w pierwszym roku pracownicy otrzymują także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.

Do systemu zostają automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także do nich przystąpić.

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie w styczniu 2019 r., od 1 lipca 2019 roku jako pierwsze do systemu weszły największe przedsiębiorstwa, zatrudniające co najmniej 250 osób.

Ostatni etap wrażania systemu rozpocznie się od stycznia 2021 r., kiedy to do PPK będą przystępować instytucje publiczne. Umowy o zarządzanie powinny one zawrzeć najpóźniej do 26 marca 2021 r., a o prowadzenie - do 10 kwietnia 2021 r.

autor: Ewa Wesołowska

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
serina
Uważam że to dobrze iz wzorem innych krajów nasz rząd wprowadził właśnie taki program, w którym wszyscy mogą w taki sam sposób dodatkowo oszczedzać na przyszłą emeryturę. Taki rodzaj oszczędzania sprawdził sie w wielu krajach .Więc u nas również sie zadomowi. Myślę ze w niedalekim czasie ludzie sie przekonają Uważam że to dobrze iz wzorem innych krajów nasz rząd wprowadził właśnie taki program, w którym wszyscy mogą w taki sam sposób dodatkowo oszczedzać na przyszłą emeryturę. Taki rodzaj oszczędzania sprawdził sie w wielu krajach .Więc u nas również sie zadomowi. Myślę ze w niedalekim czasie ludzie sie przekonają i coraz więcej osób bedzie chciała oszczedzać w tym programie.
molenda333
Ja odkładam 2% i drugie tyle faktycznie wpłynęło na moje konto przez rok odkładania. Więc tak forma jest bardzo korzystna. Dlaczego nie skorzystać ,skoro istnieje taka możliwość .Zawsze lepeij jak mamy dodatkowe oszczędności ,nieważne w jakiej formie ,ale jak są.
kiniaa
Dla mnie ppk to świetna opcja, bo nie dość, że są wygodną formą oszczędzania, to jeszcze wyjątkowo tanią. U mnie jest to wyjątkowo niski koszt, bo ze względu na niskie zarobki mam obniżoną składkę do połowy procenta pensji ;)

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki