REKLAMA

Prezydent też nadużywał lotów ze statusem HEAD? PO-KO domaga się wyjaśnień

2019-09-05 12:41
publikacja
2019-09-05 12:41

Klub PO-KO zażądał od premiera Mateusza Morawieckiego informacji o lotach HEAD, z których korzystali m.in. premier oraz prezydent Andrzej Duda oraz o kosztach tych lotów. Odpowiedź na to pytanie to "kwestia elementarnej przyzwoitości" w kampanii wyborczej - mówił poseł Marcin Kierwiński.

fot. Krzysztof Sitkowski / / Kancelaria Prezydenta RP

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział PAP, że lista lotów premiera Morawieckiego została opublikowana, podobnie jak lista lotów b. premier Beaty Szydło. "Tutaj nie ma już do czego wracać, to wszystko jest jawne, w związku z tym mam wrażenie, że Platforma Obywatelska szuka jakiejś zasłony dymnej do tego, żeby nie przypominać o tym, w jaki sposób za ich rządów miliardy złotych wypływały z budżetu państwa" - podkreślił Müller.

Posłowie PO-KO na konferencji prasowej nawiązali do rezygnacji marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w związku z jego lotami samolotem rządowym.

"Wtedy, gdy dymisjonowany przez lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego był marszałek Sejmu Marek Kuchciński, mówiliśmy, że to tylko wierzchołek góry lodowej. Mówiliśmy, że wykorzystywanie samolotów należących do państwa polskiego przez polityków PiS, to norma, że wszyscy ważniejsi politycy PiS-u traktują te samoloty, jak swoje osobiste samolot" - podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie poseł Marcin Kierwiński (PO-KO).

Poseł powołując się na środowy materiał w TVN24 dotyczący lotów o statusie HEAD ocenił, że "pokazuje on skalę tej patologii". "Ponad 1600 lotów o statusie HEAD. Można powiedzieć, że przez 4 lata niemal codziennie, któryś z PiS-owskich VIP-ów używał państwowego samolotu dla własnej satysfakcji, dla własnego komfortu" - mówił Kierwiński. Jego zdaniem "nie były to przeloty dotyczące ważnych funkcji publicznych, nie były to przeloty służbowe". "Były to przeloty w różnych celach. Na pewno nie były to oficjalnej wizyty, bo na pewno oficjalną wizytą nie jest przelot pana prezydenta Andrzeja Dudy na wakacje, na Hel, do Juraty, do Jastarni, czy do innego kurortu nadmorskiego" - zaznaczył Kierwiński.

Jak dodał, PO-KO żąda od premiera Mateusza Morawieckiego dokładnych "co do złotówki" informacji, "ile łącznie przez 4 lata wydano pieniędzy na te loty". Podkreślił, że odpowiedź na to pytanie jest "kwestią elementarnej przyzwoitości w kampanii wyborczej".

"Pan premier Morawiecki wczoraj stał na tle cystern wynajętych przez sztab wyborczy PiS. Liczymy, że dziś stanie na tle państwowego samolotu i powie Polakom, ile jego loty oraz loty jego kolegów kosztowały przez 4 lata" - powiedział Kierwiński.

Według posła Cezarego Tomczyka "sprawa jest arcypoważna i nie można jej zostawić". Zwrócił uwagę, że "do dzisiaj nie zostały wyciągnięte konsekwencje wobec szefowej Kancelarii Sejmu, która okłamywała posłów, okłamywała opinię publiczną". "Do dzisiaj nie zostały wyciągnięte konsekwencje wobec szefa Centrum Informacyjnego Sejmu, który publicznie kłamał w sprawie lotów marszałka Sejmu". Jak podkreślił, oboje "cały czas pobierają wysokie pensje i cały czas mogą okłamywać opinię publiczną". Tomczyk dodał, że PO-KO oczekuje od marszałek Sejmu Elżbiety Witek "wyjaśnienia tej sprawy i wyciągnięcia konsekwencji".

W środę TVN24 dziennikarze portalu TVN24 i magazynu "Czarno na Białym" poinformowali, że dotarli do dokumentów, z których wynika, że "premier Mateusz Morawiecki wykorzystywał wojskowe samoloty na potrzeby kręcenia filmu z sobą w roli głównej, a najwięcej lotów – ponad 600 – ma na koncie prezydent, który wielokrotnie w statusie HEAD latał do rezydencji w Juracie". "Na Helu Andrzej Duda był też w trakcie protestów w obronie sądów w 2017 roku" - podkreślono. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy, Karol Kostrzewa

rud/ kos/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
po_co
Nie rozumiem tego dramatu, jak dla mnie to nawet zwykły poseł może latać ze statusem head i to w złotym samolocie.
Od tego są wybory, żeby delikwentowi wytłumaczyć, że zrobił źle. Później można takiego waćpana postawić przed sądem za niegospodarność.

Nie wiem po co robić afery w trakcie trwania kadencji,
Nie rozumiem tego dramatu, jak dla mnie to nawet zwykły poseł może latać ze statusem head i to w złotym samolocie.
Od tego są wybory, żeby delikwentowi wytłumaczyć, że zrobił źle. Później można takiego waćpana postawić przed sądem za niegospodarność.

Nie wiem po co robić afery w trakcie trwania kadencji, ludzie jesteście niekonsekwentni. Nie podoba się wam styl rządzenia, a od 30 lat głosujecie na dokładnie tych samych ludzi. Zmieniają się barwy i nazwy obozu ale środowiska ciągle te same.

To nie wina polityków, że nadużywają swoich przywilejów, tylko wasza że im na to pozwalacie.

Jeżeli komuś się wydaje, że PiS, PO, SLD czy UW były na tym tle wybitnie nadgorliwe to ma rację, wydaje mu się.
Od wielu lat postuluje aby posłowie podpisywali z wyborcami kontrakty na swoje zobowiązania, jeżeli nie wykonają tego co obiecali albo wręcz zaczną działać w drugą stronę to kontrakt powinien momentalnie obligować ich do złożenia mandatu.
Wy wolicie obiecanki cacanki co więcej nie rozliczacie władzy z ich obietnic tylko z działań pobocznych. Zamiast rozliczać ministra Nowaka z inwestycji w transport (słabych swoją drogą) to woleliście wywalić go z urzędu za nierozliczony zegarek.
Jasne, każda ameba wie, że zegarek to tylko zasłona dymna, tak jak ośmiorniczki które mogły być nadinterpretowane tylko przez skrajnego idiotę albo osobę skrajnie ubogą.

Szkoda gadać, sami jesteście sobie winni bo wiecznie głosujecie przeciwko, a nie za tym co dla was dobre (w waszym mniemaniu).
Jak dla mnie mogę głosować wszystkimi rękami za PiS jeżeli obiecają i wywiążą się ze zmian w prawie pracy. Zamiast PiS możecie wstawić co chcecie z ONR na czele. Bo chociaż boję się środowisk skrajnie nacjonalistycznych to liczy się cel, dla was natomiast zawsze liczy się kolor koszulki dlatego tak łatwo jest wygrać żurkiem i pieczoną kiełbasą.
kris74keh
Czyli,że PMM ma teraz grzecznie pytać Schetynę czy może polecieć samolotem w delegację? Bo inaczej będzie skandal. Pytanie : gdzie w Europie jest tak durna opozycja. Odpowiedź : na Węgrzech. Brawo my.
1a2b
Należy w trybie pilnym uruchomić dla tych złodziei z POKO program Cela#. Kosztują podatnika drogo a żadnego z nich pożytku a w dodatku kradną na potęgę. Po co to w ogóle łazi po ziemi?
eagleeye
Niech PO-KOmuna się nie ośmiesza bo te ich zarzuty są żenująco śmieszne. Przypomnę iż Prezydent Duda jest Prezydentem Lewicy,Centrum i Prawicy a jak PO-KOmuna nie może przełknąć do dziś dnia iż Prawica ma całość władzy to granice RP sa otwarte w kierunku UE i droga wolna tam mogą swoją liberalną demokracje Niech PO-KOmuna się nie ośmiesza bo te ich zarzuty są żenująco śmieszne. Przypomnę iż Prezydent Duda jest Prezydentem Lewicy,Centrum i Prawicy a jak PO-KOmuna nie może przełknąć do dziś dnia iż Prawica ma całość władzy to granice RP sa otwarte w kierunku UE i droga wolna tam mogą swoją liberalną demokracje upiękrzać
search
Polska i Polacy naleza do PIS, poparcie ponad 50% reszta to komunisci zlodzieje i II sort ktory trzeba opodatkowac na rzecz uczciwych POlakow o wysokich standardach uczciwosci i moralnosci.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki