REKLAMA

Recesja puka do bram Europy. Potwierdzają to wstępne odczyty PMI za wrzesień

Krzysztof Kolany2023-09-22 10:50główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-09-22 10:50

Wstępne odczyty PMI za wrzesień potwierdzają recesyjny kurs w strefie euro. Europejski przemysł znajduje się w głębokim kryzysie i powoli dołącza do niego sektor usługowy. Niepokoi zwłaszcza szybkie tempo spadku nowych zamówień.

Recesja puka do bram Europy. Potwierdzają to wstępne odczyty PMI za wrzesień
Recesja puka do bram Europy. Potwierdzają to wstępne odczyty PMI za wrzesień
fot. Robsonphoto / / Shutterstock

Drugi miesiąc z rzędu wskaźniki PMI zarówno dla sektora wytwórczego jak i usługowego strefy euro przyjęły wartości niższe od 50 punktów. Taki wynik sygnalizuje spadek aktywności ekonomicznej w eurolandzie. O ile w przemyśle jest on już bardzo głęboki (jedne z najniższych wyników od trzech lat), tak w sektorze usługowym dopiero się on zaczyna.

„Przemysłowy” PMI dla eurolandu we wrześniu przyjął wartość 43,4 pkt. wobec 43,5 pkt. w sierpniu – poinformowała firma badawcza S&P Global.  To spore rozczarowanie, ponieważ ekonomiści gremialnie liczyli na wyhamowanie tempa spadku aktywności ekonomicznej w tym sektorze. Rynkowy konsensus zakładał wzrost PMI dla sektora wytwórczego do 44 punktów.

Za to pozytywnie zaskoczył „usługowy” PMI, który podniósł się z 47,9 pkt. do 48,4 pkt., plasując się wyraźnie powyżej oczekiwanych 47,7 pkt. Nie zmienia to faktu, że taki rezultat wciąż sygnalizuje kontrakcję w kluczowym segmencie europejskiej gospodarki, generującym ponad 70% PKB eurolandu.

- Wyniki PMI w strefie euro malują ponury obraz, ale nie jest to tylko obraz mroku i zagłady. Jasne, że aktywność gospodarcza ponownie zmalała, a nowe zamówienia kurczyły się trzeci miesiąc z rzędu. Jednakże przedsiębiorstwa we wrześniu zatrudniały w nieco szybszym tempie niż w sierpniu – tak wyniki wrześniowej ankiety PMI skomentował dr Cyrus de la Rubia, główny ekonomista Hamburg Commercial Bank.

- Powiedziawszy to, nadal oczekujemy, że strefa euro wejdzie w recesję w trzecim kwartale. Nasz model prognostyczny wskazuje, że PKB w III kwartale spadnie o 0,4% w porównaniu do kwartału drugiego – dodał de la Rubia.

Niemcy się odbijają, Francja tonie

W obu największych gospodarkach eurolandu we wrześniu odnotowano spadek aktywności ekonomicznej zarówno w przemyśle jak i w usługach. Jednakże w Niemczech tempo tego regresu było nieco wolniejsze niż w sierpniu. PMI dla niemieckiego sektora wytwórczego podniósł się z 39,1 pkt. do 39,8 pkt., przekraczając oczekiwania na poziomie 39,5 pkt. To jednak wciąż wynik gorszy niż słaby, sygnalizujący bardzo głęboką recesję. W przypadku sektora usługowego PMI podniósł się z 47,3 pkt. do 49,8 pkt., zaskakując prognostów liczących się ze spadkiem tego wskaźnika do 47,2 pkt.

Znacznie gorzej wyglądało to w przypadku Francji, której gospodarka w pierwszej połowie roku radziła sobie wyraźnie lepiej od niemieckiej. Ale w drugim półroczu może być  znacznie gorzej. PMI dla francuskiego przemysłu zaliczył ostry spadek, obniżając się do 43,6 pkt. względem 46 pkt. w sierpniu. Równie nędznie wypadł „usługowy” PMI dla Francji, zniżkując z 46 pkt. do 43,9 pkt. i sygnalizując znaczące przyspieszenie tempa spadku aktywności gospodarczej.

W przypadku Francji były to najgorsze odczyty PMI od listopada 2020 roku, gdy władze inicjowały drugą falę covidowych lockdownów. Pomijając okres „pandemiczny” koniunktura w drugiej gospodarce strefy euro jest najgorsza od 10 lat.

Popyt siada, presja inflacyjna maleje

Najbardziej niepokojące w badaniu PMI jest systematyczny spadek nowych zamówień, które we wrześniu malały w najszybszym tempie od listopada ’20. Ponownie gwałtownie spadła liczba zleceń w przemyśle. Nie lepiej było w usługach, gdzie nowe zamówienia zaliczyły najostrzejszy miesięczny regres od „pandemii”.  Pomijając okresy covidowych lockdownów były to najgorsze wyniki od maja 2013 roku.

Jedyną dobrą wiadomością jest złagodzenie presji inflacyjnej. Co prawda inflacja kosztowa przyspieszył, ale wciąż byłą niższa niż średnio w ciągu ostatnich trzech lat. Źródłem tej presji były nie tylko droższe paliwa, ale przede wszystkim wzrost płac w sektorze usług. Za to w sektorze wytwórczym zanotowano siódmy z rzędu spadek kosztów. Przedsiębiorstwa nadal podnosiły ceny swoich produktów, ale w wolniejszym tempie niż w sierpniu. Mimo wszystko był to najwolniejszy wzrost cen wyrobów gotowych od lutego 2021 roku. Ceny  wyrobów przemysłowych spadały w przyspieszonym tempie, a  ceny usług rosły najwolniej od 25 miesięcy.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (31)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Wierzę, że Polska jednak wybrani się z tego. Nasz kraj zasłużył sobie na sukces, nawet jak otoczenie ma gorzej.
1a2b
dlatego hitlerowcy i reszta francuskich i włoskich fircyków powinni sobie wziąć więcej czarnych małp na utrzymanie
aszkenazyjski
Wielu Murzynów jest ok. To wina idio /ek z UE. Korzystają z szansy na free live.

Spróbuj wjechać do jakiegoś państwa w Afryce bez wizy, wtedy Muzungu
zobaczysz jak działają służby graniczne u Murzynów.
dasbot
".............rezultat wciąż sygnalizuje kontrakcję w kluczowym segmencie europejskiej gospodarki.........." Naprawdę nie macie nikogo w Redakcji, kto zna angielski?

Niemcy dostają rykoszetem geopolityki (wysadzenie gazowej rurki przez "sojusznika"), a Francji kończy się bezkarna eksploatacja krajów Sahelu
".............rezultat wciąż sygnalizuje kontrakcję w kluczowym segmencie europejskiej gospodarki.........." Naprawdę nie macie nikogo w Redakcji, kto zna angielski?

Niemcy dostają rykoszetem geopolityki (wysadzenie gazowej rurki przez "sojusznika"), a Francji kończy się bezkarna eksploatacja krajów Sahelu (min. tanie surowce, w tym głównie uran.......na atomie oparta jest ich energetyka). Statystyki można wsadzić między bajki. Na naszych oczach dzieje się historia.........
salad77
na Lampedusę przybywa właśnie wielu docentów, profesorów i inżynierów, oni napędzą popyt i podaż
trolley
no cały czas przybywają, wiesz ile to łódek trzeba żeby to był odpowiednik liczby wiz wydanych po 5k$? sztuka :)
aszkenazyjski odpowiada trolley
Trolley , czyli przekaz łykasz jak pelikan .

Nie głosujący na PiS .

Shalom
peluquero
sztuczny kryzys -> recesja -> wojna -> ograniczenie wolności obywatelskich

za każdym razem jest to samo do znudzenia

bha
Cóż... A z czego ma od lat, dekad PKB, PMI etc. rosnąć z tego coraz większego zadłużania ogólnego krajów, społeczeństw, a może z tego co roku narastającego coraz szerzej i szerzej itd. wyzysku i żerowania latami, dekadami najtaniej jak się tylko da i uda na pracy innych udając przy tym nie rzadko jarząbka, a może z tych niby stale Cóż... A z czego ma od lat, dekad PKB, PMI etc. rosnąć z tego coraz większego zadłużania ogólnego krajów, społeczeństw, a może z tego co roku narastającego coraz szerzej i szerzej itd. wyzysku i żerowania latami, dekadami najtaniej jak się tylko da i uda na pracy innych udając przy tym nie rzadko jarząbka, a może z tych niby stale rosnących? niby co roku wszystkim?? niby tak coraz godniejszym??? pensją i stawką i to dla niby wszystkich w ogromie zawodów????, a może z tej coraz większej gry pozorów i udawania jarząbka, że niby jest i będzie jeszcze coraz lepiej i lepiej? dla niby wszystkich i to nie tylko dla tych co jeszcze sumiennie, fachowo profesjonalnie, wydajnie i dochodowo pracują.Z tego wszystkiego to może być tylko dalsza niestety wielka gra pozorów której prędzej czy póżniej miarka otaczającej coraz szerzej i szerzej coraz smutniejszej dla wielu, wielu, wielu etc. niestety coraz bardziej obłudnej roztaczanej nie tylko w reklamach iluzji rzeczywistości się w końcu przebierze!!!.Niestety.
bha
Ps. A może na rosnąć??? od tej niby spadającej tak coraz mocniej i mocniej w krajach stale rynkowej inflacji szczególnie tej spadającej tak w statystykach - cóż której raczej nadal jakoś spadku cen w detalu ani nie widać, ani nie czuć szczególnie u większości ani w portfelach ani na kontach!!!.

Powiązane: Strefa euro

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki