REKLAMA

PKW podjęła uchwałę ws głosowania korespondencyjnego w dwóch gminach

2020-06-19 20:08, akt.2020-06-19 23:15
publikacja
2020-06-19 20:08
aktualizacja
2020-06-19 23:15

PKW podjęła w piątek uchwałę o zarządzeniu wyłącznie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w dwóch gminach: Baranów (woj. wielkopolskie) i Marklowice (woj. śląskie) - poinformował przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

PKW podjęła uchwałę ws głosowania korespondencyjnego w dwóch gminach
PKW podjęła uchwałę ws głosowania korespondencyjnego w dwóch gminach
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Wcześniej w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał Państwowej Komisji Wyborczej rekomendację, by - w związku z sytuacją epidemiczną - w tych dwóch gminach głosowanie 28 czerwca odbyło się tylko korespondencyjnie. Uzasadniając tę rekomendację Ministerstwo Zdrowia przekazało, że obu gminach tzw. wskaźnik zapadalności przekracza 100 na 10 000 mieszkańców.

Po posiedzeniu PKW, w którym brał udział minister zdrowia, Marciniak powiedział na briefingu prasowym, że w Baranowie uprawnionych wyborców jest przeszło 6 tys., a Marklowicach przeszło 4 tys. Szef PKW poinformował, że w Baranowie z głosowania korespondencyjnego wyłączony będzie jeden obwód do głosowania utworzony na oddziale leczniczo-rehabilitacyjnym w Grębaninie.

"Ze słów ministra zdrowia wynikało, że nie przewiduje innych wniosków (o zarządzenie wyłącznie głosowania korespondencyjnego), chociaż czas, zgodnie z ustawą, z kalendarzem wyborczym jest do 21 czerwca, czyli do niedzieli PKW może podjąć taką uchwałę (ws. głosowania korespondencyjnego)" - powiedział przewodniczący PKW.

arciniak zaznaczył, że wyborcy z gmin Baranów i Marklowice zgłaszają zamiar głosowania korespondencyjnego komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy do środy, 24 czerwca.

"Złagodziliśmy rygory, jeśli chodzi o kwestie zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego, takie zgłoszenie może być dokonane ustnie, telefonicznie, w tym za pomocą krótkiej wiadomości tekstowej, chodzi o sms-y, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej" - mówił szef PKW.

Jak dodał, wyborca powinien otrzymać pakiet wyborczy z urzędu gminy nie później niż do piątku, 26 czerwca, czyli podobnie jak osoby pozostające w kwarantannie.

Szef PKW był pytany czy mieszkańcy gmin Baranów i Marklowice mogą pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania i zagłosować w innej gminie.

"Formalnie zaświadczenie można odebrać do przyszłego tygodnia, a właściwie można powiedzieć, że nie ma prawnego zakazu wynikającego z ustawy, ale z drugiej strony biorąc pod uwagę, że jednak każdy wyborca powinien mieć na uwadze nie tylko swoje żądanie, ale też zdrowie osób najbliższych, innych wyborców, członków komisji wyborczych nie wiem, czy to będzie właściwa taka postawa" - powiedział szef PKW.

Zaznaczył, że lokale wyborcze w tych dwóch gminach będą otwarte i komisje obwodowe zostały już powołane. Jak mówił, chodzi chociażby o kwestie dostarczenia pakietów od wyborców.

Pytany, czy pakiety wyborcze będą dostarczane mieszkańcom do skrzynek pocztowych, szef PKW zwrócił uwagę, że jest stosunkowo krótki czas, bo do przyszłej środy, na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego, a do przyszłego piątku muszą być dostarczone pakiety wyborcze. "To jest kwestia ewentualnie już informacji, możliwości ze strony pracowników urzędów gmin jak i ewentualnie operatora pocztowego, jeżeli taka będzie możliwość" - powiedział Marciniak.

Przekazał też, że w tej chwili zgłoszonych jest i powołanych 208 tys. osób do ok. 27 tys. obwodowych komisji wyborczych.

Gmina Baranów - 53 osoby zakażone SARS-CoV-2

Gmina Baranów w Wielkopolsce - według ostatnich danych - liczy ponad 7900 mieszkańców. Gminę tworzy jedenaście sołectw: Baranów, Joanka, Donaborów, Jankowy, Żurawiniec, Łęka Mroczeńska, Słupia pod Kępnem oraz Grębanin. Najmłodsze, utworzone w 2014 roku jest sołectwo Baranów Os. Murator.

Jak wyjaśnił PAP w piątek Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, „powiat kępiński – na terenie którego położona jest gmina Baranów - jest jednym z tych, w których występuje największy wskaźnik zakażeń koronawirusem w Wielkopolsce. W samej gminie Baranów wskaźnik zapadalności na 10 tys. mieszkańców wynosi dokładnie 102,57” – powiedział Stube.

Dodał, że obecnie na terenie gminy „odnotowane są 52 tzw. aktywne przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2”.

Za ognisko zakażeń koronawirusem wskazuje się położoną na terenie gminy fabrykę mebli. Według lokalnych mediów, pod koniec maja zakażenie koronawirusem potwierdzono tam u niemal 300 pracowników.

Według ostatnich danych, przekazanych przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, od początku epidemii na terenie powiatu kępińskiego potwierdzono 454 przypadki zakażenia koronawirusem; wyzdrowiało natomiast 125 osób.

Na terenie całego województwa wielkopolskiego, do tej pory odnotowano łącznie 2441 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 167 osób zmarło, a 1663 wyzdrowiały. (PAP)

autorzy: Karol Kostrzewa, Anna Jowsa

ajw/ kos/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Konta firmowe bez ukrytych opłat. Sprawdź najnowszy ranking
Konta firmowe bez ukrytych opłat. Sprawdź najnowszy ranking

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki