REKLAMA

PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe Zielonych. "Będziemy składać odwołanie"

2020-09-29 13:35
publikacja
2020-09-29 13:35
PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe Zielonych. "Będziemy składać odwołanie"
PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe Zielonych. "Będziemy składać odwołanie"
fot. Krystian Maj / / FORUM

Będziemy składać odwołanie do Sądu Najwyższego od decyzji PKW, która odrzuciła nasze sprawozdanie finansowe - poinformowała PAP współprzewodnicząca Zielonych Małgorzata Tracz.

PKW odrzuciła w poniedziałek sprawozdania finansowe Konfederacji i Zielonych za 2019 r. - poinformował PAP dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych Krzysztof Lorentz. PKW przyjęła, w części ze wskazaniem uchybień, sprawozdania pozostałych partii.

"W przypadku Zielonych przesłanką było przyjęcie środków od osób, które nie spełniają ustawowych wymogów jako darczyńcy na rzecz partii, chodzi przede wszystkim o miejsce zamieszkania osoby, którą zgodnie z ustawą może być tylko obywatel polski mieszkający stale na terytorium Polski. A partia przyjęła środki od osób niespełniających tych wymogów" - wyjaśnił Lorentz.

"Analizujemy to, jesteśmy w kontakcie z prawnikiem, który także analizuje uchwałę, będziemy składać odwołanie do Sądu Najwyższego, bo uważamy, że zostaliśmy nieproporcjonalnie ukarani za drobne kwoty" - powiedziała PAP Tracz. "Mamy nadzieję, że Sąd Najwyższy przychyli się do naszego stanowiska, tym bardziej, że było stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich, dotyczące analogicznych spraw Partii Razem i Nowoczesnej" - dodała.

Przyznała, że chodzi o kilka drobnych kwot, na łączną sumę kilkuset złotych, wpłaconych z zagranicy, choć od osoby, która była obywatelem polskim.

Każda partia polityczna, aby mogła funkcjonować, zgodnie z prawem musi co roku przedkładać Państwowej Komisji Wyborczej sprawozdanie finansowe ze swojej działalności za poprzedni rok. PKW może przyjąć sprawozdanie finansowe bez zastrzeżeń, ze wskazaniem uchybień, albo je odrzucić.

W przypadku partii politycznej, która nie otrzymuje subwencji z budżetu państwa, odrzucenie sprawozdania finansowego nie pociąga za sobą żadnych skutków. Natomiast jeśli ostatecznie odrzucone zostanie sprawozdanie partii, która pobiera subwencje, wtedy traci ona do niej prawo na trzy lata.

Subwencje przysługują partiom politycznym, które w wyborach do Sejmu uzyskały w skali kraju co najmniej 3 proc. ważnie oddanych głosów oraz koalicjom partii politycznych, na które oddano co najmniej 6 proc. ważnie oddanych głosów. (PAP)

pś/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki