REKLAMA

PKP Intercity kupi piętrowe składy typu push-pull

2021-09-22 07:17
publikacja
2021-09-22 07:17
PKP Intercity kupi piętrowe składy typu push-pull
PKP Intercity kupi piętrowe składy typu push-pull
/ PKP Intercity

PKP Intercity liczy, że w październiku lub listopadzie zainteresowane podmioty będą składały oferty w postępowaniu na zakup piętrowych pociągów typu push-pull wraz z lokomotywami wielosystemowymi - poinformował PAP prezes PKP Intercity Marek Chraniuk.

"Liczę, że w październiku lub listopadzie będą skłądane oferty w postępowaniu na zakup pociągów typu push-pull" - powiedział Chraniuk.

Dodał, że PKP Intercity liczy, iż część finansowania zostanie pozyskana w ramach Krajowego Planu Odbudowy, a część ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

PKP Intercity

PKP Intercity poinformowało w lipcu, że ogłosiło postępowanie na zakup piętrowych pociągów typu push-pull wraz z lokomotywami wielosystemowymi.

Przedmiotem zamówienia jest dostawa 38 siedmiowagonowych składów piętrowych typu push-pull wraz z 45 lokomotywami wielosystemowymi oraz świadczenie usług utrzymania technicznego lokomotyw.

Pociągi typu push-pull składają się z lokomotywy i wagonów, przy czym ostatni wagon może pełnić rolę wagonu sterowniczego. W przypadku gdy pociąg ciągnięty jest przez lokomotywę, sterowanie odbywa się z lokomotywy, a gdy pociąg jest przez lokomotywę pchany, to sterowanie odbywa się z wagonu sterowniczego.

Pojazdy mają być dostosowane do prędkości 200 km/h. Pociągi zestawione z piętrowych wagonów są planowane do obsługi połączeń międzyaglomeracyjnych, takich jak np. Warszawa-Łódź czy Kraków-Katowice.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
my_kroolik
A czy wreszcie składy podmiejskie i TLK, wyglądające, jakby je PKP znalazła na złomowisku, zostaną wycofane? Tym wstyd nawet uchodźców wozić, a co dopiero pasażerów płacących za bilety.
grzegorzkubik
Fajnie. Cieszy mnie to a są tacy w Polsce, którzy z chęcią by zablokowali taka inwestycję. Wyborcy PO plus PO. Dlaczego? Bo Kaczyński jest za niski a Morawiecki gupi. To jest ich logika.
chojnak
Płacą za pisanie tych komentarzy czy robisz to z własnej, nieprzymuszonej woli? Bo jeśli płacą, to rozumiem, praca jak praca. Ale jeśli z własnej nieprzymuszonej woli to są inne strony, gdzie możesz wpisywać takie banialuki. A PO-KO nie lubię równie mocno jak PISu, jedni i drudzy nadają się na śmietnik historii.
chojnak
Za gołowąsa w drugiej połowie lat 90tych codziennie dojeżdżałem PKP do Wwy na studia. Później wiadomo - własne samochody. Ostatnio miałem okazję znowu jechać do Warszawy pociągiem i mile się rozczarowałem. Darty, Flirty - no skok nieprzeciętny w porównaniu do tego co było pod koniec XXw. Nawet Koleje Mazowieckie mają fajne składy.Za gołowąsa w drugiej połowie lat 90tych codziennie dojeżdżałem PKP do Wwy na studia. Później wiadomo - własne samochody. Ostatnio miałem okazję znowu jechać do Warszawy pociągiem i mile się rozczarowałem. Darty, Flirty - no skok nieprzeciętny w porównaniu do tego co było pod koniec XXw. Nawet Koleje Mazowieckie mają fajne składy. Jeśli miałbym wybierać codzienny dojazd samochodem do Warszawy a codzienny dojazd koleją - wybrałbym kolej. Byle siatka połączeń była sensowna, dużo połączeń w godzinach szczytu i nie było problemów z punktualnością. Może się doczekam, Unia w końcu stawia na eko.

Powiązane: Kolej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki