PKO Bank Polski o nowych regulacjach w sektorze bankowym

Problematyka „ważnych systemowo instytucji finansowych” (systemically important financial institution – SIFI) i nowego porządku regulacyjnego w sektorze bankowym zdominowała tegoroczne spotkanie szefów największych banków w Europie Środkowo-Wschodniej.


W konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF) wziął udział Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że jednym z najważniejszych wyzwań w najbliższych latach będzie poprawa działalności sektora bankowego, tak aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnego kryzysu finansowego. Banki powinny służyć umocnieniu gospodarki realnej, nie stanowić zaś źródeł jej problemów. Kluczowym zagadnieniem w zakresie poprawy działalności sektora bankowego jest odpowiednie rozwiązanie problemu SIFI, czyli instytucji „za dużych by upaść”, które funkcjonują na trzech szczeblach: światowym, regionalnym i krajowym.

Ranking kont oszczędnościowych Bankier.pl
– Największym wyzwaniem jest wypracowanie procedur umożliwiających przeprowadzenie kontrolowanej upadłości systemowo istotnych banków, które wpadną w kłopoty. Należy jednak pamiętać o różnicach w skali działalności. O ile stosunek wartości aktywów PKO Banku Polskiego do polskiego PKB wynosi ok. 35 proc., to w przypadku niektórych zagranicznych, ważnych dla całego systemu finansowego instytucji, ta relacja wynosi nawet 100 proc. – powiedział Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, który wziął udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym nowego otoczenia regulacyjnego w sektorze bankowym.

Uczestnicy konferencji podkreślali również, że większość krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a zwłaszcza Polska, w przeciwieństwie do Europy Zachodniej dobrze poradziło sobie z kryzysem i nie musiało pomagać swoim bankom. W związku z tym, choć utworzenie jednego europejskiego nadzoru finansowego było potrzebne i celowe, to ważne jest, aby uwzględniać przy działaniach regulacyjnych specyfikę lokalnych rynków. Ponadto potrzebne jest wprowadzenie specjalnych procedur zarządzania kryzysowego w przypadku ważnych systemowo instytucji transgranicznych, które prowadzą działalność na dużą skalę w jednym kraju, a podlegają regulacjom innego.

Organizujący konferencję Instytut Finansów Międzynarodowych jest międzynarodowym stowarzyszeniem zrzeszającym instytucje finansowe. Obecnie do utworzonego w 1983 roku Instytutu należy ponad 400 podmiotów z przeszło 70 krajów. W warszawskiej konferencji IIF CEE CEO wzięli udział czołowi europejscy finansiści i ekonomiści. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego, Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, Eric Berglof, Główny Ekonomista Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Leszek Balcerowicz, przewodniczący Katedry Studiów Porównawczych w Szkole Głównej Handlowej.PKO Bank Polski
Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil