REKLAMA

PKN Orlen zrewidował zysk netto grupy za 2020 rok do 2,8 mld zł

2021-04-15 07:46
publikacja
2021-04-15 07:46
fot. ANGHI / Shutterstock

PKN Orlen zrewidował skonsolidowany zysk netto za 2020 rok do 2,8 mld zł z 3,3 mld zł podawanych wcześniej w raporcie za czwarty kwartał. EBITDA LIFO przed odpisami wyniosła 12,4 mld zł, a raportowana EBITDA sięgnęła 8,4 mld zł.

W liście do akcjonariuszy prezes PKN Orlen Daniel Obajtek wskazał, że w 2020 roku rekordowy zysk operacyjny w wysokości 3,9 mld zł wypracował segment detaliczny oraz obszar energetyki, uzyskując EBITDA LIFO w wysokości 3,4 mld zł. W 2020 roku do grupy Orlen została włączona Energa.

"Pomimo negatywnego wpływu otoczenia makroekonomicznego, związanego z pandemią Covid-19, przychody ze sprzedaży uplasowały się na poziomie 86,2 mld zł" - napisał Obajtek.

Przed rokiem grupa PKN Orlen miała 4,3 mld zł zysku netto, 9,2 mld zł EBITDA LIFO przed odpisami oraz 8,9 mld zł EBITDA. Przychody w 2019 roku wyniosły 111 mld zł.

Zmiany wyników operacyjnych grupy Orlen za rok 2020, w porównaniu z danymi opublikowanych 4 lutego w raporcie za IV kwartał 2020 roku dotyczą głównie:

  • wyceny kontraktu terminowego CO2 w wysokości 318 mln zł;
  • utworzenia rezerw na dodatkowe zobowiązania podatkowe w Orlen Deutschland w kwocie minus 62 mln zł;
  • zmiany prezentacji ujęcia rezerwy na szacowaną ilość praw do energii i świadectw efektywności energetycznej do umorzenia w PKN Orlen i Grupie Energa, reklasyfikacja z pozycji przychody ze sprzedaży i koszt własny sprzedaży (wartość sprzedanych towarów i materiałów) na zwiększenie kosztów sprzedaży w wysokości minus 415 mln zł;
  • utworzenia netto odpisów aktualizujących wartość majątku trwałego w łącznej kwocie 965 mln zł: w Orlen Upstream Kanada i Polska w wysokości (803) mln zł, w Orlen Lietuva w wysokości (81) mln zł, w spółce Paramo w Grupie Unipetrol w wysokości (66) mln zł i w spółce Orlen Deutschland w wysokości (15) mln zł;
  •  wprowadzenia tymczasowej wyceny do wartości godziwej aktywów i zobowiązań Grupy Ruch, w związku z rozliczeniem metodą przejęcia zgodnie z MSSF 3.

Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej za 2020 rok wyniosły 7,2 mld zł i były niższe o 2,1 mld zł rok do roku.

Koszty działalności operacyjnej łącznie zmniejszyły się o 19,3 mld zł (r/r) do poziomu 86,2 mld zł. Największą pozycję w strukturze tych kosztów stanowiły koszty zużycia materiałów i energii, głównie ropy naftowej i innych chemikaliów wykorzystywanych w procesach technologicznych.

Jak się produkuje paliwo? "Tour de spółki" - PKN Orlen

Wszyscy wiedzą, że paliwo robi się z ropy naftowej. Nie wszyscy wiedzą natomiast, jak proces ten przebiega. Odcinek „Tour de spółki” z udziałem PKN Orlen to idealny moment, aby uzupełnić swoją wiedzę o najważniejszym produkcie jednej z największych spółek notowanych na GPW.

Spadek kosztów zużytych materiałów i energii o 33 proc. wynika z ograniczenia o 4,4 mln ton przerobu ropy w efekcie niekorzystnej sytuacji makroekonomicznej oraz zrealizowanych postojów remontowych instalacji głównie w PKN Orlen i Grupie Unipetrol.

W 2020 roku Grupa Orlen zainwestowała 9 mld zł czyli o 64,8 proc. więcej niż rok temu. Ponad 35 proc. nakładów przeznaczono na segment rafineryjny, 21 proc. na petrochemię, 19 proc. na energetykę, 15 proc. na segment detaliczny oraz 4 proc. w obszarze wydobycia.

Wcześniej PKN Orlen informował, że z zysku netto za 2020 roku zarząd koncernu rekomenduje wypłatę 3,50 zł dywidendy na akcję. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
3xx
pisza ten zysk jest papierowy i wynika z zalozenia ze Orlen kupil Energe po zanizonej cenie, jak tak to nie ma sie tu czym chwalic chyba ze tym ze PiS wy*** akcjonariuszy Energi
3xx odpowiada (usunięty)
wycena juz jest dla Lotosu, to przeciez 1zl :)
langdon25
Brawo Omajtek !

Mistrz niezamierzony biznesu pincet baniek gdzie zgubił - to tylko w PiSStanie jest możliwe .

Jak to wytłumaczy ?

Pewnie winą Tuska i poprzedniego zarządu.
jarekzbyszek
500 baniek nie zgubił, tylko gdzie przelał na nasz "prawicowy kulczyk".
drabio
Było pińćset baniek i mimo. Jak tak dalej pójdzie to cały zysk okaże się być zrewidowany. Wygląda na to że bajzel został zrewidowany i nie ma 500 baniek które wcześniej były.

Istne cuda na kiju w stylu Picimia.
wrecker
Nie jest źle,o pincet milionów się tylko pomylili
pstrzezek
Jakby to powiedział grześ i sedes - "żenada, co ty wiesz o życiu, to tylko plotki i manipulacje"
;)))
antek10
Zero inwestycji. Wszystko na przeżarcie . Pisie cuda orlenowskie.
3xx
a strategiczna inwestycja w polska press? :PPP

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki